WhatsApp: Hepimiz kullanıyoruz; ama...

Neredeyse hepimizin cebinde bulunan, çok sık kullandığımız uygulamadan can sıkıcı haber...

WhatsApp: Hepimiz kullanıyoruz; ama...

Mobil platformlarda ücretsiz mesajlaşmaya izin veren WhatsApp, Hollandalı ve Kanadalı gizlilik araştırmacılarına göre hala gizlilik kanunlarını ihlal ediyor.

Yapılan gizlilik araştırmaları, WhatsApp'ın güvenlik açıklarını onarmak üzere şimdiye dek önemli adımlar attığı, ancak halen yapması gereken geliştirmeler olduğu sonucuna vardı.

WhatsApp'ın şimdiye dek kapattığı açıklar arasında üçüncü partilerin bir başka kullanıcının adına, izinsiz olarak mesaj gönderebilmesi ve mesajların şifrelenmeden gönderilmesi, dolayısıyla ağa müdahale eden herhangi biri tarafından okunabilmesi var.

Araştırmaya göre WhatsApp'da düzeltilmesi gereken sorunlardan bir tanesi ise, iOS 6'dan önceki sürümlere sahip iPhone kullanıcılarının tüm adres defterine izin vermek zorunda olması. Dutch Data Protection Authority başkanı Jacob Kohnstamm, adres defterinde WhatsApp kullanıcılarının yanı sıra, kullanıcı olmayan kişilerin de numaralarının olduğunu vurguluyor. Kohnstamm'a göre bu seçimi kullanıcıya bırakmamak, Hollanda ve Kanada gizlilik kanunlarını ihlal ediyor. WhatsApp'ın izlemesi gereken yöntem ise hangi kişi detaylarının uygulamayla paylaşılacağını kullanıcıya bırakmak.

Kanada ve Hollanda kanunlarına göre kullanıcı olmayan kişi verilerine erişmek yasa dışı değil. Ancak bu verilerin, kullanıcının arkadaşları bulunduktan hemen sonra silinmesi gerekiyor.

WhatsApp'ın şimdiye dek çözüme yönelik hareket etmiş olması, bu sorunların yakın zamanda kalkacağı anlamına gelebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

chat on kazanacağa benziyor ne diyim.

Tekrar ücretsiz olma durumu yokmu app nın?

Güvenilir değil. Birinin numarasını rehberime kaydedip ne zaman online olmuş, ne yapmış görebilirim. Üstelik karşı tarafın onayı gerekmiyor.

artık ücretsiz değil bir yıl kullanım süresi var malesef

En azından ios 6 ile düzeltilebiliyor biz android kullanıcıları ne yapalım her türlü ulaşıyorlar mesajlarımız arama kayıtlarımız dahil

@31 Oca 2013 15:07 o android telefonu bir an önce çöpe atın.. Lumia 620 geliyo yakında 750 lira çok kaliteli ve ucuz hemen ondan kapın bir tane 1 şubatta turkcellde olacakmış

demek ki neymiş akıllı telefonlar casus telefonlar olabilirmiş.... demek ki neymiş uygulama üreticileri veri güvenliğine pek önem vermiyormuşşşşşş.... PEKİ BU NE DEMEK AKILLI TELEFONLARA GÜVENMEMEK GEREK DEMEK... bu haberi okuyun ve karar sizin...

@31 Oca 2013 16:34 akıllı telefonlarda bu var ancak yıllardır kullandığımız windows ta hala var

Viber kullanın abi daha kaliteli üstelik whatssapp a ek olarak ücretsiz konuşmada var tango felan beğenmeyen whatsapp gbi sade aryan varsa viberi tavsiye ederim

valla alışkanlık oldu. Ben parasını ödeyip kullanmaya devam edeceğim. Sonuçta enönemlisi neredeyse her platformda whatsapp bulunuyor olması. Ama yazıldığı üzere güvenlik açıklarını kapatmaları şart.

ben kullanmıyorum :))

Kisisel olarak tercihim Google Talk. Aliskanlik meselesi sanirim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir