WhatsApp'ı kimse durduramıyor

WhatsApp, cep telefonlarının belki de en önemli özelliğini tamamen öldürmek üzere...

  • Cem Şancı
WhatsApp, SMS'i "öldürüyor!"

SMS, GSM operatörlerinin en önemli gelir kalemlerinden biriydi. Ancak 3G ile birlikte online mesajlaşmanın artmasıyla gerileyen günlük SMS sayısı, WhatsApp'ın yükselişiyle ağır darbe aldı. 

Dünya çapında 700 milyon kullanıcı sayısını geçen WhatsApp artık dünyada bir günde gönderilen mesaj sayısıyla SMS'i yüzde 50 oranında geçti. Yani hergün atılan 100 SMS için 150 WhatsApp mesajı atılıyor ve bu sayı hızla yükselirken, SMS'lerin sayısı hızla azalarak aradaki fark büyük bir ivmeyle açılıyor. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki birkaç sene içinde, sadece internet erişiminin olmadığı anlarda kullanılacak acil bir iletişim protokolü olarak telefonlarda unutulacak SMS'lerin ayrıca SPAM reklam göndericilerinin yoğun kullandığı bir mecra olması nedeniyle, çoğu kullanıcı tarafından akıllı telefonlarda tamamen kapatılması da mümkün olabilir. 

Şu anda dünya çapında günde 20 milyar SMS mesajı gönderiliyor. Sadece WhatsApp sisteminde ise günlük mesajalrın sayısı 30 milyarı geçiyor. Bu rakama Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlardaki doğrudan mesajlaşmalar dahil değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

WhatsApp yakında GSM ses iletişimini de öldürecek. Hatta sonrasında görüntülü konuşma alanında da üstünlük kaydedecek. Artık GSM operatörlerinden sadece internet paketi alacağız, WhatsApp a da yıllık üyelik ödeyeceğiz, tüm iletişim hallolacak. Evdeki internet paketini de GSM sağlayıcıları birlikte satacaklar.

telefonların hücresel veride şarj sorunu giderilirse operatörler batar. insanlardan skype'tan konuşur whatsapp'tan yazışır.

Kullanmiyorum ne facebook ne twitter ne de windows...

Farketmiyo smsden Kaybediyolar internetden kazanıyolar

Vay be Skype direk telefon rehberinizdeki kişilerle bağlantı kurmanızı sağlayabilseydi demekki WhatsApp olmayacaktı ve Skype dünyanın en büyük şirketlerinden biri olacaktı şu an... Rehberdeki kişilerle direk iletişim kurabilmek bu kadar büyük ve önemli birşey ve WhatsApp burdan kazandı. Kaydolma, hesap açma, kullanıcı adı alma, e-mail derdi yok tel no giriyorsunuz tak diye tüm rehberinizdeki kişilerle bağlantı kuruyor direk.Skype bunu yapamadığı için çöküyor yavaş yavaş bir zamanlar zirvedeydi...

Kısıtlı internet paketleriyle kaç dakika konuşacaksanız başka bir uygulama ile ölçün bakalım dakikada kaç mb veri tüketiyor

@14 Oca 2015 17:48 wifi diye birşey de var

@14 Oca 2015 19:28 ev oğlanımısın ev kızımı yoksa seyyar wifi ilemi geziyorsun

Sms bitemez ki, internet açık mı kapalı mı gördü mü görmedi mi derdi olmadan güvenlikle kullanılabiliyor şebeke hatası olmadığı sürece sms gider yani. Birde güvenlik açıkları falan çok whatsappta. Kapatan kapatsın illa kullanan olacaktır.. Hem napacak operatörler bize whatsapptan mı yazacak kampanyaları bilgilendirmeleri falan sanmam. Smsin ortadan kalkması cep telefonunun ortadan kalkması kadar ütopik.

SMS ücretleri, mesaj internet üzerinden gönderilse ödenecek ücrete eşitlenmeli. Kimse bu fahiş ücreti ödemek zorunda değil.

telefon istiyomm casper via v5 nasıl

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play