Wi-Fi ağınızı yavaşlatan 6 önemli neden!

Kablosuz ağınızdaki yavaşlığın nedenini bulamıyor musunuz? O halde bu listeyi gözden geçirin!

  • Zeynel A. Öztürk
Wi-Fi ağınızı yavaşlatan 6 önemli neden!
Komşu kablosuz ağları ile çakışma, en sık görülen çakışma sorunlarından

Kablosuz ağınızda bir yavaşlık mı seziyorsunuz? Geniş bant analiz firması Epitiro'nun yaptığı bir araştırmaya göre evde kullanılan WiFi bağlantılarında ortalama olarak yüzde 30 hız kaybı yaşanıyor.

Hız kaybına yol açabilecek durumlar, Router üreticisi Belkin'den ağ birimi yönetmeni Nadan Kalle'in de verdiği bilgilerle şöyle sıralanıyor:

1. Komşunuzun WiFi ağları

Kalle, bugün yaşanan WiFi çakışmasının en büyük nedenlerinden birinin komşularımızın WiFi ağı olduğunu belirtiyor. Sorun, bugünkü birçok WiFi ekipmanının kalabalık 2.4GHz bandında çalışması. Kalle ekliyor: 'Temel olarak üç birbirinin üzerinden gitmeyen kanal mevcut. Bunları çok yoğun olan üç şeritli bir yola benzetiyorum.'

Çözüm: 2.4GHz ve 5GHz'de çalışan çift bantlı bir router satın alın. 2.4GHz eski cihazlar tarafından kullanılmakta, ancak 5GHz Kalle'ye göre 'kimselerin duymadığı neredeyse 11 şeritli bir yol.' Yeni bir router alırken, 802.11n MIMO cihazı olmasına dikkat edin.

Elektronik ev aletleri, eski Bluetooth cihazları

Günümüzdeki Bluetooth cihazları çakışmaya neden olmuyor

2. Elektronik ev cihazları

Mikrodalga fırınınız veya kablosuz telefonunuz WiFi'ınızı etkiliyor olabilir mi? Kablosuz telefonların ve mikrodalgaların bir çoğu 2.4GHz bandını kullanmaktadır. Birçok bebek monitörü 900MHz bandını kullanır ve WiFi ile çakışmaz. Ancak bazı kablosuz monitörler 2.4GHz'de çalışmaktadır ve 802.11g veya tek bantlı 802.11n router'larla çakışabilir.

Çözüm: Kablosuz bebek monitörü satın alırken, 900MHz bandında çalışan bir model almaya dikkat edin. Panasonic KX-TG6545B gibi yeni kablosuz telefon sistemleri de 2.4GHz veya 5.8GHz bantları yerine 1.9GHz bandını kullanıyor.

3. Bluetooth cihazları

Eski Bluetooth cihazları WiFi ağlarıyla çakışabiliyordu ancak bu günler geride kaldı.

Çözüm: Çok eski bir telefonunuz veya Bluetooth cihazınız yoksa, Bluetooth'unuzun WiFi ile çakışma ihtimali düşüktür.

İnsanlar, güvenlik ayarları ve eski firmware

WPA2'nin router'ınızı bir miktar yavaşlattığını fark etseniz dahi güvenliğinizi aşağı çekmemeniz öneriliyor

4. İnsanlar

İnsan vücudunun yaşa ve form durumuna göre yüzde 45-75'i sudan oluşmaktadır ve su, WiFi ağlarını etkileyebilmektedir. Nem de WiFi ağlarının hızını etkilemekte ancak ortalama bir kullanıcı bunu hissetmeyecektir.

5. Güvenlik ayarları

Bazı alt uç router'larda yüksek güvenlik ayarları performansı etkileyebilir. Ancak bu güvenliği devre dışı bırakmanız veya azaltmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Ucuz router'larda WEP şifrelemesinden WPA'ya geçmek performansı bir miktar düşürebilir. Ancak üst uç router'larda WPA ve WPA2 şifrelemede hızı düşürmemelidir.

6. Eski firmware

Kalle konu hakkında şunları söylüyor: 'Bir probleminiz olduğunda, iyi bir firmware'e sahip olup olmadığınızı denetleyin. Bazen küçük bug'lar mevcut olabilir ve üretici bunu onarmış olabilir.'

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yanı Bu Teoriye Göre Boş Bi Arazide Binalar Ve Bu Faktörler Olmadıgını Düşünürsek Aldıgınız Ürünü Son Limitine Kadar Kullanacaksınız

tabii bakkalda satılıyor 5.8 Ghz hemen alırız :)

Sen de yorum yaz