Wi-Fi modemlerin gizli yeteneği!

Wi-Fi modeminizin, bu araştırmanın ortaya çıkarttığı gizli bir yeteneği olduğunu biliyor muydunuz?

Wi-Fi modemlerin gizli yeteneği!

Bir grup elektronik mühendisi, belirli bir alandaki insan sayısını belirlemek için yeni bir yöntem bulmuş durumdalar. Bu yöntem, bir Wi-Fi ağının enerji ihtiyacının nasıl dalgalandığını kontrol ederek çalışmakta.

Yasamin Mostofi'nin liderliğini yaptığı araştırma ekibi, 70 metrekarelik bir alanın iki zıt kenarına Wi-Fi vericileri yerleştirdiler ve kablosuz sinyaldeki değişiklikleri incelediler. İnsanlar bu iki noktanın arasından geçtiklerinde Wi-Fi sinyali az miktarda düşmekteydi ve bir kenara doğru hareket ettiklerinde ışını dağıtmaktalardı.

Takım, bu iki durumu inceleyerek, kaç kişinin bu alanda olduğunu tahmin edebilmek için bir çeşit olasılıksal matematik yöntemi geliştirdiler. Bu yöntem, şimdilik testlerinde 9 kişiye kadar doğru tahminlerde bulunabilmekte.

Mostofi, bu çalışmanın yürüyen insanları saymak hakkında olduğunu ve bunun oldukça zorlayıcı olabildiğini söylemekte: "Sadece bir bağlantının Wi-Fi güç ölçümleri ile böyle küçük bir alanda bu kadar insanı saymak zor bir problem ve bu çalışmanın ana motivasyonu."

Wi-Fi ağlarının Dünya'nın her yerinde bulundukları düşünülürse, bu keşfin kullanılabilecekleri alanların çokluğu da anlaşılabiliyor. Akıllı ısınma ve aydınlatma sistemleri, doluluk oranına göre otomatik bir şekilde ayarlanabilir veya arama ve kurtarma konusunda, kaç kişinin bir yıkıntının neresinde bulunduğunu gösterebilir.

Çalışma, IEEE'nin Selected Areas in Communications dergisinde yayınlanmış durumda...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir