WiFi bağlantıları yüzde 30 daha yavaş!

Kablosuz internet güzel ama onun yüzünden internet hızınızın nasıl düştüğünün farkında mısınız?

  • Zeynel A. Öztürk
WiFi bağlantısı, hızı yüzde 30 düşürüyor!
Araştırmaya göre hız düşüşü, yapılan işlemlerin karmaşık olmamasından dolayı hissedilmiyor

Evinizde internete kablosuz olarak erişim büyük rahatlık sağlasa da bunun bir bedeli var. Epitiro tarafından yapılan yeni araştırmaya göre kablosuz bağlantı, hızınızı ortalama yüzde 30 yavaşlatabiliyor.

Araştırma İngiltere, ABD, İspanya ve İtalya'da 14.000 WiFi bağlantısı üzerinde bir milyon test gerçekleştirilerek yapılmış. Hızdaki düşüş önemli bir seviyede olsa da araştırmaya göre kullanıcılar bu düşüşe aldırış etmiyorlar.

Epitiro'dan Iain Wood, kullanıcıların mobiliteyi hıza tercih ettiklerini, ve yaptıkları işlerin çok karmaşık olmamasından dolay bu düşüşü fark etmediklerini söylüyor.

Ancak gün geçtikçe video indirme, TV izleme gibi daha çok veri kullanan işlemler yaptığımızı düşünürsek farkı hissetmeye başlayacağız. Bu tür işler için eski kablomuzu yakın bir yerlerde saklamak iyi bir fikir olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Eğer kablolu internet imkan dahilindeyse zaten kablosuza başvurmak mantıksız olur. Kablosuz internet her zaman için 2. planda olmalı...

oyunlarda belli oluyor bu hız düşüşü..
normalde 17 ping aldığım warcraft 3 oyunundan kablosuz bağlantı varken
35 den aşşa gitmiyor ping..

Eğer kablolu internet imkan dahilindeyse zaten kablosuza başvurmak mantıksız olur. Kablosuz internet her zaman için 2. planda olmalı...

Hayır sanki herkes evinde 50, 100 mbps internet kullanıyodu, 54 mbps'lik kablosuz ağ dert oldu. 1 mbps'den yukarı hız alamıyoruz, daha hız azalsa ne olur azalmasa ne olur?

Kaliteli MIMO router ve MIMO alici ile 2.4 mbps ile indirme hizim var ( max 2.6 mb ) 200 kb'in sebebi kablosuz degil max degere ulasabilmek icin santral'in kapi komsusu olmak lazim.

Ag uzerinden dosya transfer hizi malesef evet tam bir drama,
300 mbps degil 1 gbps bile tam yeterli verimi sunmuyor. ( 45 mbps - 60 mbps )
Yeni Ethernet 10 gbps gelecek onu bekliyorum router degistirmek icin ( 600 mbps WiFi + kablosuz usb )

bu fark daha cok 10mbit ustu baglantilar icin gecerli. eger gercekten kaliteli bir wireless routeriniz varsa 20mbiti saglikli olarak alabilirsiniz. daha ustu sorun olur

evet ya benim de çok yavaş kablo mu alsam acaba benim de yan komşu ile ortak da.

yapılan araştırmanın linkini alabilir miyim ?

saçma 150mbps internetim yokki zaten yurtdışı içindir bu araştırma :D

Kablosuz internet'in sinyal seviyesi bir düşüyor bir çıkıyor adamlar haklı kablosuz yavaş en iyi ve hızlısı kablolu internet ayrıca çok fazla radyasyon yayıyor zararı çok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play