WiFi üzerinden "arama" için ilk test

Vodafone, Wi-Fi üzerinden arama testi yapan ilk operatör oldu.

WiFi üzerinden "arama" için ilk test

Türkiye'nin uçtan uca dijital kalkınmasına öncülük etme hedefiyle ilan ettiği "Dijital Dönüşüm Hareketi" doğrultusunda dijital bağlantılı Türkiye için teknoloji yatırımlarına hız veren Vodafone, yakın zamanda pek çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak WiFi üzerinden arama testini başarıyla gerçekleştirdi. WiFi destekli bir telefon ve SIM kart aracılığıyla, herhangi bir  WiFi bağlantısından yapılabilen WiFi üzerinden arama sayesinde, kullanıcılar ek bir uygulamaya gerek kalmadan kolayca çağrı yapıp, çağrı alabilecekler. Ayrıca ek uygulamalardan farklı olarak, yapılan sesli ve yazılı (SMS) aramalar güvenli bağlantı (IPSec) ile operatörün bilgi güvenliği koruması altında tutulacak.

WiFi üzerinden yapılan mobil ses araması testi, İstanbul Küçükyalı'da bulunan Vodafone Dijital Operasyon Merkezi'nde Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından test şebekesi altyapısı kullanılarak ticari terminaller ile yapıldı. Türkiye'de illk kez Vodafone tarafından gerçekleştirilen test, telefon üzerinde başka bir uygulama olmadan, sadece WiFi kullanılarak Ses aramalarının yapılabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.  

Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknoloji Direktörü Ara Yıldızlı, şunları söyledi:

"Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil mobil iletişim teknolojilerin hayata geçmesinde önemli bir rol üstleniyor. Bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 2G, 3G ve 4G hizmetini sunuyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz 900 LTE  test ileTürkiye'de 900  MHz bandında 2G, 3G ve 4G testlerini gerçekleştiren ilk ve tek operatör olmuştuk. WiFi üzerinden arama teknolojisi, yeni nesil  telefonların gelişimi doğrultusunda ivme kazanmış bir teknoloji. WiFi'ın mobil şebekeler ile entegrasyonu sayesinde,  mobil şebekedeki Ses ve SMS servislerini artık WiFi altyapısı üzerinden almak mümkün hale geldi. WiFi üzerinden arama teknolojisinin,  uyumlu terminaller ile birlikte yakın zamanda kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda, Türkiye'de ilk kez WiFi üzerinden arama yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vodafone'un global deneyimini Türkiye'ye taşıyarak dünya çapında en son teknolojileri abonelerimize sunmak amacıyla, teknoloji testlerini gerçekleştirmek konusunda öncülük etmeyi sürdüreceğiz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

4g ne zaman 4g sen onu söyle????

@29 Mar 2015 18:10 şirketlerin altyapıları hazır zaten gecikme tamamen bürokratik

Biz yıllardır Skype ile bedavaya yapıyoruz bunlar şimdi bir de üstüne para isterler

Hangi operatör olursa olsun bir zamanlar 20 lira ver 10 dakika konuş sistemi bitti.Artık tüketiciyi yolamayacaksınız.Ancak internet paketini yüksek fiyata satarsınız.Kablosuz internette her yerde var.O da bir yere kadar...

Skype varken vodafone'a ne gerek var.

helal olsun. bazı operatörler yerinde sayıyor

Çekmiyor ki. 2015 yılında hala ses gitsin diye oda değiştiriyorum. Sanki 1996 yılının ruhunu hiç kaybetmiyorlar.

Helal sana vodafone digerlerinin aksine sen calisiyorsun trkcll hala cok cekiyorum die hava atiyor 1999 dan 2015 e kadar ayni reklami yapti hedef 2099 hrlde:)

Skype kraldir en ufak baglantida bile aramani yap bi zamanlar 12 kb lik baglantida konustumu bilirim skype candir konusma acisindan bu tarz programlarin kralidir.

Arkadaşlar skype ile karşılaştırmışsınız ama bunların bahsettiği ekstra hiç bir uygulama program vs kullanmadan doğrudan sms alışverişi ve sesli arama, aynı şey değil yani. uygulama desteği olmayan ama wifi özelliği olan farklı platformalardaki basit cihazlarında kullanabileceği bir sistem

orda bahsedilen uygulama program vs kullanmadan doğrudan karşı tarafın telefon numarasını kullanarak sms ve sesli görüşme program kullanmaya gerek yok yani piyasada wifi özelliği olan ama uygulama program kurulamayan birçok cihaz var hala java tabanlı malum belirli bir yaş grubunun üzerindeki insanlar karışık olduğu gerekçesiyle hala eski teknolojiyle üretilmiş telefon kullanıyor, çin malı çakma cihaz kullananları ve eski nokia , samsunglardan vazgeçemeyen insanlarda var yani adamlar geniş düşünüyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir