Wiindows 7'ye geçişte perakendeci sorunu

Windows 7'ye ücretsiz geçiş, sizin sandığınız gibi ücretsiz olmayabilir: Detaylar burada...

  • Ali Güngör

Microsoft, Windows Vista yüklü yeni bilgisayar alanlara Windows 7'ye geçişi ücretsiz sunarak bilgisayar piyasasına canlılık getirmek istedi. Windows 7'yi beklemeden kullanıcıların alışveriş yapmasını sağlayan kampanya, şimdi tartışma konusu oldu.

Ücretsiz yükseltme paketini edinmek isteyen kullanıcılar 12.99 ya da 17.03 dolar gibi bir masrafla karşılaşıyorlar. Haberin kaynağı olan Consumerworld.org ve Mouseprint.org sitelerinde bu duruma karşı bir kampanya yürütülüyor. Editör Edgar Dworsky "Altı üstü tek bir disk yolluyorlar ve posta masrafı bir dolar'ın biraz üzerinde" diyor.

26 Haziran 2009 ile 31 Ocak 2010 tarihleri arasında bu kampanyaya dahil, yeni bir bilgisayar alanlar bu masrafla karşılaşınca şaşırıyorlar. Bazı bilgisayar satıcıları Windows 7'ye geçişi ücretsiz verirken, bazıları ücret olarak değil ama masraf olarak 17 dolara varan paralar alıyorlar.

Haberin devamında: Kim alıyor? Kim almıyor?

"Birileri bu işten kar elde ediyor"

Acer, HP ve Sony gibi markalar, perakende zincirleriyle pazarlık ederek müşterilerinin bu keyfi ücretleri ödememesini sağlamış. Bununla birlikte tüketicilerin hangi perakendeciden ücretsiz geçiş yapabileceğine dair bir liste yayınlanmıyor. Tüketici hakları sitelerinin de en büyük dertlerinden birisi de bu.

Dworsky "Birileri bu işten kar elde ediyor." diyor. Tüketici derneklerine göre, Microsoft'un piyasayı canlı tutmak için dağıttığı ücretsiz yükseltme seçeneği, perakendecilerin elinde bir gelir kaynağına dönüşmüş durumda. Tüketici derneklerine göre, satıcıların ileride satamayacakları Windows Vista'ların satılması ve envanterlerinin boşalmaları yetmiyormuş gibi, müşteriyi mağdur ediyorlar.

Ne yazık ki bilgisayar üreticileri Windows 7'ye geçişin detayları konusunda yeterince bilgilendirilmiyorlar. Ne yapacağını bilemeyen kullanıcılar için geçiş oldukça sıkıntılı oluyor. 2007 yılında Vista yükseltme promosyonunda da gecikmeler kullanıcıların sinirlerini bozmuştu. Dell ve HP gibi büyük firmalar, perakende satıcıları bu yüzden sert bir şekilde azarlamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Ben de bu dertte muzdaribim. Packard Bell laptop aldım. Win7 geçiş için 20 dolar istiyorlar.

oem ile upgradete kargo ücreti 35€ düşünün artık ... bide bedava upgrade

toshiba 39 dolar istiyor...

Microsoft bu çakallara haddini bildirmeli

Kardeşim kullanmayın. Size kimse zorla kullandırmıyor. Herkes Ubuntu işletim sistemine geçsin. O zaman Microsoft kime ne satacak herkes görsün. Artık bu tekelleşme son bulsun. Ubuntu işletim sistemini ister internetten indirin, isterseniz cdsini isteyin gelsin. Adamlar para falan almıyorlar. Windows işletim sistemi sadece oyunlar ve grafik programları için gerekli oluyor. Eğer herkes Ubuntu işletim sistemi kullansa bu sorunlarda ortadan kalkacak. Yeter ki herkes destek olsun. Windows işletim sisteminde yapılabilen işlerin çoğu Wine emülatörü sayesinde Ubuntu işletim sisteminde yapılabiliyor. İnsanlar belki kullanımı Windows kadar kolay olmadığı için geçmek istemiyor fakat bu zamanla öğrenilir. Windows işletim sistemini ilk kullandığımız zaman da zorlanıyorduk ama şimdi herşey kolay geliyor. Ubuntu işletim sistemine bir kez şans verin. Eğer oyun oynamıyorsanız, 3d grafikler ile uğraşmıyorsanız işinizi fazlasıyla görecektir.

Balmer Emmi nin günahini bile bedavaya vermeyecegini hala ögrenemedinizmi;vardir dedim bunun altinda bir capanoglu ama sözümü dinleyen kim,buda birnevi pazarlama teknigi degilmi dedim ama nafile . =)

hp laptop aldım vista geçişi 30$dın xp den vistaya gecmedim üstelik cd gönderme falanda yoktu internetten dowload du sadece hala xp kullanıyorum linkede baktım kanpanya bitti yazıyordu...

ya bu geçiş yeni alanlara değil de herkese olsaydı diyeceğim ama bu sefer MS zarar edecek..!!!

17 dolar olsa gene sukredıcem asus aldım yukseltme war dedıler kayıt oldum 39euro alıcaklar mıs ve nezaman gonderılercek ne zaman nereye odeme yapılacak bellı degıl beklemedıyızz:(

Normaldir. Win 7 ye niye geçeyim diye sormadan atlamamak lazım.

Helal Microsoft :)
Yok ubuntuymus yok suymus buymus hepsi hikaye. Neymiş en düşük özellikte bilgisayardada calısırlarmış. E tabii hiç bir özelliği hızı verimi olmayan sistemi tarihi eser abaküs bile çalıştırır.
Özellik, verim, hız vb. özellikler istiyoruz. E dolayısıyla bu isteklerimizin hakkını şimdilik bir tek Microsoft veriyor ve bu haklar bir emek alın teri sayesinde oluyor. Günümüzde de günahlarını bile satmaya çalışan biz insanlar gibi Microsoft 'ta belli bir ücret talep edecek.
Ha sen linux kullanmadın diceksiniz ama kullandım. Başlıca; Pardus, Ubuntu olmak üzere bir sürü linux tabanlı işletim sistemi.
Sistemimde AmdX2 1.6Ghz , 1.5GB Ram, 512Mb AtiX1600 ekran kartı var ama linux çok hantal davranıyor.

Esenlikler ve Saygılar...

Alavere dalavere...

Eğer acele değilse Windows 7 çıktıktan sonra PC alınmalı bence bunlarla uğraşmamak için.

Tüketici heyetlerine başvurup hakkınızı arayın eğer ücretsiz geçiş deniyorsa ve ücret isteniyorsa ayrıca bu yanıltıcı reklama da girer Sanayi Ticaret Bakanlığı geçen ay bu tarz reklam yapan şirketlere çok ağır cezalar kesti, o alttan okunamayan küçük yazılar geçiren, bedava kontör diyen çoğu şirket nasibi aldı. Hakkınızı arayın, sesinizi yükseltin

44 $ + KDV lik bir kargo ücreti ödenecek win7 ye geçişte.

Bende bir dizüstü aldım vistadan win 7 yükseltmek için hp nin sitesine yönlendirildim ve kargo bedeli adı altında 44$+kdv isteniyor.eh be yuh yani nasıl bir kargoymuş ki bu bu kadar bedel isteyecekler.
bunlara biri dur diyecek birileri çıkmayacakmı.istedikleri gibimi bizi yolmaya devam edecekler...

En iyisi windows xp. Dertsiz başım.

umarım casper verdiği sözü tutar kargo bedeli almıyor ücretsiz gönderecek bekliyorum...!

ne 17 doları yaw hp den pc aldım 44 $ + KDV lik bir kargo ücreti ödenecek win7 ye geçişte.

ben de hp pavilion dv6-1239 bir dizüstü aldım 5 ekimde. hp'nin sayfasından ilgili sayfaya yönlendirildim S/N ve P/N bilgilerimi girdim. Üzgünüz veritabanımızda bu model bir ürün kayıtlı değil yazısı çıktı nasıl yapacağım. yardım bekliyorum

istanbul bilişim 49 $ + kdv istiyor ücretsiz geciş diye sattılar simdi de para istiyorlar

Sen de yorum yaz