Wikia Search: Google'ın en sıkı rakibi

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, 7 Ocakta yeni projesi Wiki Search'ü başlatacak...

  • Halil Mollaoğlu
Wikia Search: Google'ın en sıkı rakibi

Wikipedia kurucusu ve ücretsiz içeriğin destekçisi Jimmy Wales, 7 Ocakta yeni projesi Wiki Search'ü başlatacağını bildirdi. Amaç ise arama motoru kralı olan Google'ı tahtından indirmek.

Proje kendini online-reklam ile finanse edecek. Temel olarak ise kullanıcıların bilgi ve içeriklerine işaret eden Webcrawler grubu kullanılacak. Wales için önemli olan ise arama motoru arkasındaki algoritmaların gizli kalmaması bilakis her kullanıcı tarafından rahatlıkla görülebilmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Algoritmayı biz görünce ne olacak ki ?

google'la rekabet edebilen iki rakibi var, oda Microsoft ve Yahoo, yani cok güclü ve bol kaynaklı olunması lazım yoksa google'ın karsısında durulması zor...

Google 'ı tahttan indirmek keşke bu kadar kolay olsaydı.

Kendini Online reklam ile ayakta tutacak. Yani biz webmaster, GOOGLE gibi reklamlari siteye para kazanabilecegiz ;-)

Hiç şansı yok Google halk tarafından kullanılıyor çünkü benimsendi. MicroSoft'a karşı haklı bir tepki fırtınasını arkasına alarak yelkenlerini fora eden Google bugün en büyük güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Bence Google'a rakip olmak için değil kitleye faydalı olmak için bir yol izleme özverisinde bulunurlarsa belki o zaman bir şeyler değişir.

Max_Real Qnx

Wikipedia iyi bişey de niye arama motoru yapsın ki , kimse kolay kolay google dan vazgeçmez bi kere yazması zor wikiasearch diye

ms ile yahoo rakip olamıyor wiki nasıl olacak?

wikipedia gibi reklamsız sadece bağışlarla ayakda durmaya çalışan bir kuruluşun arama motoru çıkartıp reklamdan rant sağlamaya çalışması ilginç.. Duygusal işler bunlar..

Zamanında goole'ı herkese tavsiye edip nasıl tahta oturttuysam. Nasıl msn'i kullanmayın dediysem. Şimdi aynısını wikisearch için yaparım. Ve bunu yine sadece ben yapmam herkes yapar. Google çok aptal saptal bir site idi o zamanlar. Ama şimdi lider. Hiçbirşey imkansız değildir. Yeterki google dan daha iyi bir allogaritma ile karşımıza çıksın!

açık konuşmak gerekirse milyarlarca sitenin meta tagları google da kayıtlı microsofta yada yahoo yazdığınız zaman sadece bir kısmı geliyor. Hani bir söz vardır. Yahoo yada mcrosoft giderken google çoktan dönüyordu :)

işleri zor ama laternatiflerede bakarız bi çıkınca ama googleartık herkesiz bildiği bir arama moturu kı extraları zaten saymıyoruz

rakiplerin artması iyi, bu biz son kullanıcılara yarar . . .

yukarıda da yazıldığı gibi yahoo,ms, ve diğer arama motorları bile başedemiyorken...çok zor.

BENCE GOOGLE KİMSE YARIŞAMAZ EN GÜZEL GOOGLE DİR.BUNU BÖYLE BİLİN O KADARRR...BENCE HİÇ GÜZEL OLMAMIŞŞ

Bence bundan wikipedia kullanmayın. Ermeni sorunuyla sergiledikleri tavır yanlış ve emperyalist...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play