WikiLeaks ile yeni skandallara hazırlanın!

Bir dönem dünyayı sarsan web sitesi, 5 yıl sonra tekrar eski düzenine dönüyor!

WikiLeaks geri döndü!

NSA skandalı, hükümetleri sarsan gizli belgeler ve fazlası... WikiLeaks, bir dönem büyük tartışmalara imza atan belgeleri yayınlayan, önemli sitelerden biri haline gelmişti. Ve işte o site, yaklaşık beş yılın ardından tekrar iddiaları ve gizli belgeleri kabul etmeye başlamış durumda. Siteye herhangi bir belge sunmak isteyen herkes, yeni Tor sitesi aracılığı ile anonim bir şekilde, buldukların skandal belgelerini siteye iletebiliyor.

Yeni belgelerin kabulü, Ekim 2010 tarihinde site çalışanları arasında yaşanan bir tartışmanın ardından durdurulmuştu. Bu çalışma sonucu sitenin çalışanları ve kurucusunun arası açılmış ve sitenin sahip olduğu pek çok belgenin şifre çözücüleri yok edilmişti.

WikiLeaks'in kabul portalının kapanmasının ardından, diğer medya çıkışları SecureDrop gibi başka programları kullanmaya başladılar. Bu programlar sayesinde, elindeki belgeleri paylaşmak isteyenler kendilerini açığa çıkarmadan bu işlemi zaten gerçekleştirebilmekteydi. Ancak, WikiLeaks'in tekrar eski sisteme dönmesi, yeni skandalların patlamasına öncülük edebilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Göreve kaldığın yerden devam Assange!

Edward Snowden ve julian Assange bir devlet kursun, adam değilim vatandaşı olmazsam.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir