Wikipedia bitiyor mu, yoksa güçleniyor mu?

Wikipedia gerçekten açıkladığı gibi yazar kazanıyor mu? Yoksa giddikçe çöküyor mu?

  • Ümit Öncel
Wikipedia bitiyor mu yoksa güçleniyor mu?
Wikipedia hakkında her kafadan farklı ses çıkıyor

Son zamanlarda yabancı basın dikkatini Wikipedia üzerine çevirdi. Bunun sebebi ise bir haberde Wikipedia'nın artık eskisi kadar çok editörü bulunmaması ve girilen bilgilerin doğruluğunun giderek daha da şüpheli hale gelmesiydi. Fakat Wikipedia yetkilileri bunun tam tersini söylüyorlar.

Wikipedia'nın İngitere ofislerinde görev yapan bir sözcü basında çıkan iddiaların tam aksine Wikipedia'nın hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu iddia etti. Wikipedia'da yayınlanan bir makaleye göre dünyanın en büyük açık ansiklopedisi sadece yarım saat içerisinde tam 49 bin yeni editör kaydı gerçekleştirdi.

Wikipedia sözcüsü ayrıca açık ansiklopedide yer alan içeriklerin doğru olmadıkları iddialarına ise Moskova Devlet Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmanın sonuçları ile yanıt verdi. Üniversite'nin raporu içeriklerdeki yanılma payının sadece %4 civarında olduğunu açıklamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Sadece doğruluğundan şüphelilik değil vandallıkta var. Bazı yazılara küfürlerin eklenmesi, karalanması wikipedia'yı kötüleştiriyor. Yarım saat içinde ne kadar editör aldıkları o kadar da önemli değil. O editörlerinin görevlerini ne kadar iyi yaptıkları önemli

Wikipedia Türk yazarları atıyor, tarihi olayları, Türk tarihini Türkler değil, farklı milletten, senelerce bizimle yaşamış ama bugün bize düşmanca duygular besleyenler yazıyor. Her geçen gün Wikipedia üzerinde tarihimiz daha da kararıyor, genç nesillere yanlış aktarılıyor. Doğruları yazanlar? Atılıyorlar, makaleleri değiştiriliyor.

İsterseniz deneyin. Eğer bir konu eklerseniz ve üye değilseniz direkt siliyorlar. İşte bu yüzden de sayfa sayımız artmıyor. Ayrıca kafasına esen sayfayı değiştiriyor. Bence Wikipedianın geleceği pek parlak değil

vikipedi yüzünden insanlar farkında olmadan yanlış bilgilere sahip oluyor bu sitenin doğru bilgilere sahip olmadığını malesef insanlar bilmiyor ve bu kadar önemli bir site olarak görülüyor ben ne diyeyim artık

E o zaman ne öneriyorsunuz. Türk tarihini adam gibi anlatan, düzgün tasarlanmış ve kolay erişim sağlayan sanki doğru düzgün sitelerimiz mi var. Bilgi çağındayız ama bilgiye ulaşmak hala çok zor. Güvenilir denilen yerlerde genellikle ücret talep ediyorlar. Bazen bir konu hakkında bilgi alabilmek için insan saatlerce bilgisayar başında ter döküyor. Haliyle insanlar bilgiye en kolay nereden ulaşabilirlerse oraya yöneliyorlar. Bu yüzden de Wikipedia bu kadar popüler oldu. Toplum amaçlı bilgi siteleri artmadıkça da bu devam edecek.

Örneğin çoğu üni. tezlerinin ismini yayınlıyor, ama çok azı o tezleri okumamıza izin veriyor. Kütüphanelerine eriştirmiyor, illa öğrencisi ya da üyesi olmanızı istiyor. E peki bu millet nereden bilgi edinecek. Üniversitelerin asıl amacı bilgi üretmek değilmi. Bunu halkla paylaşmak yerine hep gelir peşinde koşuyorlar ne yazıkki.

wikipedia olaya niteliksel değilde niceliksel olarak bakmaya devam ettiği sürece batmaya mahkumdur-se

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play