Wikipedia'daki sanal cinayet tartışma yarattı

Wikipedia'nın aslında yaşayan iki senatörü ölü ilan etmesi yine güvenilirlik tartışmasına yol açtı.

  • Ümit Öncel
Wikipedia'daki sanal cinayet tartışma yarattı
Wikipedia'daki sayfa düzeltilmeden önce Robert Byrd'ın sayfasında ölüm tarihi yer alıyordu.

Salı günü sadece Amerika için değil, bir anlamda dünya için önemli bir gündü. Çünkü o gün, ABD'nin yeni ve ilk siyahi başkanı Barack Obama Beyaz Saray'da resmen görevine başladı. Milyonlarca kişi bu töreni internet üzerinden canlı yayında izlerken, internetin hiç de uzak olmayan başka bir köşesinde ilginç gelişmeler yaşanıyordu. ABD senatosundan Ted Kennedy ve Robert Byrd aynı saatlerde hayatlarını kaybettiler. Fakat gerçek dünyada değil, sadece internette, hatta sadece Wikipedia'da... Sadece internetin açık bilgi kaynağı Wikipedia'da gerçekleşen bu iki ölüm, aslında bir Wiki-cinayetinden başka bir şey değildi ve site yetkilileri tarafından kısa sürede hata düzeltildi. Fakat bu ortaya başka sorular çıkmasına neden oldu.

Daha önce buradan da Wikipedia'nın güvenilirliği konusunda yaşanan tartışmalardan bahsetmiştik. Wikipedia'nın gücü, tüm internet kullanıcılarına açık olması. Bu sayede eklenebilecek bilginin sınırı çok yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Fakat bu durum aynı zamanda beraberinde en iyi ihtimalle şakacı olarak adlandırılabilecek bu tip editörlerin de ortaya çıkmasına yol açıyor. Daha önce ABD'li bazı aktörler için de Wikipedia sayfalarında yaşamlarını kaybettikleri iddiaları ortaya atılmıştı fakat bu kez konu ABD senatosuna uzanınca Wikipediya yetkilileri duruma el attılar. Bundan sonra hassas olarak nitendirilen sayfalar ve bilgilerdeki güvenlik tedbirleri artırılacak ve benzer yanlış bilgiler ile Wikipedia'nın doldurulması ve bilgi kaynağına güvensizliğin artmasının önü kesilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

knight oyununada acayip küfür etmişler :D wikide güvenlik yok zaten

ingilizce kaynakların çogunda istanbul yerine kostantinapol yazıyor,ayrıca ingilizce kaynaklarda ermeni soykırımıda gerçek olarak yansıtılıyor yani külliyen yalan bi yer....

bencede geerekli önlemlerin alınmsı lazmdır beyler

Sen de yorum yaz