Wikipedia, NSA'ya dava açıyor

Wikipedia, internet tarihinin belki de gelmiş geçmiş en büyük davasını, ABD'de açtı!

  • Cem Şancı
Wikipedia, NSA'ya savaş açtı

NSA'nın tüm interneti dinliyor olduğu gerçeği, kısa süre öncesine kadar bir bilimkurgu fantazisi gibi görünüyordu ancak eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden bu iddiayı doğrulayan milyonlarca belgeyle ortaya çıkıp Rusya'ya kaçtıktan sonra ABD hükumeti durumu kabul edip özür dilemek zorunda kalmıştı. Öte yandan bizzat ABD başkanı, NSA'nın dinleme faaliyetlerinden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını da açıklamıştı.

Şimdi, Wikipedia'nın da sahibi olan Wikimedia vakfı, NSA'nın bu kanunsuz faaliyetlerini durdurması için dava açacak olan sekiz sivil toplum örgütüne katılarak, NSA'ya karşı davacı olmaya hazırlanıyor.

Wikimedia, NSA'nın "yabancı ülkelere karşı istihbarat toplama" görevi ile, son derece şüpheli yöntemlerle bilgi topladığını dile getirirken, NSA'nın kullandığı yöntemlerin bireylerin mahremiyet haklarını ihlal ettiğini dile getiriyor. Ayrıca, yabancı ülkelere karşı istihbarat toplama ifadesinin çok geniş bir kavram olduğunu ve NSA'nın bu ifadeye dayanarak tüm faaliyetlerine yasal zemin hazırladığını da vurguladı.

Bakalım Wikimedia ve ortakları, dünyanın en dişli istihbarat örgütlerinden olan NSA'ya ve elbette onun abi kurumu, CIA'ye karşı savaşında başarılı olabilecek mi? Hiç sanmıyoruz ama bu davayı yakından takip edeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bravoo.. İnsanlaara köel gözüyle bakanlara dik duranları her ortamda destekliyoruz...

Adamlarda demekrasi var bizdeki durum felaket herkez, beni dinlesin bir şey yapmıyorumki gibi komik bir düşünce içinde buda bireylerin ne ölçüde bilinçli olduğu ve demokrasiyi benimsediği ,hakkını arayabildiğini gösteriyor.

@12 Mar 2015 11:36 Karıncalar izlendiğini ne kadar fark eder ?

Hiçbir ülke insanları dinlemekten şu saatten sonra vazgeçemez. Dinleme faaliyetleri her geçen yıl daha da artacaktır ama sonuç alınabilecek midir? Hayır; çünkü <<<özgürlükleri savunan>>> hiçbir gizli servisin başa çıkmayacağı bir güç var. O da nüfus artışıdır. Örneğin 2250'de Türkiye'nin nüfusu 550 milyon, 2300'de 850 milyon, 2350'de 1 milyar 250 milyondur. 2250'de dünya nüfusu ise 50 milyar olacaktır. 2200'den sonra dünyanın nüfusu her 50 senede bir çığ gibi artacaktır. Bu rakamlar ile buyrun insanların kontrolünü sağlayabiliyorsanız sağlayın! 2200'den sonra hiçbir düdük ötmeyecektir. 2250'den sonra alt alta mı yatacaksınız, üst üste mi önce bunu düşünün! Mezarlıklara bile yerin kalmayacağı, teknoloji sayesinde insanların yerine makinelerin çalışacağı, tüm kaynakların yetersiz kalacağı bir dünyadan bahsediyorum. İnsanlara tavsiyem dünyanın bugünlerinin kıymetini bilmeleridir... <Cleverman>

@cleverman Salla yavrum salla, 2200 yilini tahmin ediyor adam.

@12 Mar 2015 14:59 o bu sitenin delisi ya. sen buna birde cevap yazmışsın ilahi :))

@cleverman Cleave arada iyi hoşsun ama bilim insanı da değilsin onu anladık.Sanma ki 2030 da bu düzen aynı kalacak. Sana sadece bunu söyleyebilirim. Dünya nüfusu ise şu haldeyken 10 milyonu aşamaz. Aşarsa azaltılmak zorunda kalınır. Öyle ya da böyle dünya belirli bir nüfustan fazlasını kaldırmaz.Ayrıca dünyadaki herkes insan olabildiği gün zaten gerçek çağ başlayacak ve casusluk vs bitecek.

@12 Mar 2015 14:59 Lakin şöyle bir durum var: O rakamların hiçbiri sallama değil. Eğer matematik bilgin iyiyse, nüfusun gelecekte ne olacağını sen kendin de hesaplayabilirsin. Diğer taraftan o "adamlar" dediğin insanlar kim? Onlara fazla güvenmemeni tavsiye ederim. O "adamlar" dediğin insanlar kasalarımızı doldurabildiğimiz kadar dolduralım sonra da @14:59 gibileri gemiden atalım diyor olmasınlar sakın?:) İyi düşün!..

Ne ceza vericeksinizki bu işin başındakileri içeri tıktıramadıktan sonra. Bunu kimse durduramaz.

Wiki grubu her yıl sonu bütçe yetersizliğinde aradaki farkı ve üstüne ufak bir kazancı USA Goverment yada DOD, Defence of Department' ten alıyor. Kısaca CIA, NSA. Internet DOD in yönettiği bir ağ, Wikipedia, Facebook, Twitter, Google vb yerler gibi desteklenen ve bilgi toplanan veri merkezleri güzel güncel kaynaklar ve bunların en büyük destekçisi yine DOD ve USA hükümeti. Şirin görünmek Global desteği devam ettirmek için bu oyunu düzenlemişler. Şıracı ve Bozacı misali. Zeki insanlar. Özgürlük getiren USA hükümetidir. Başında içinde ortasında özgürlük varsa DOD ve CIA olması ihtimali çok yüksek. Linux, Android, Internet, Açık Kaynak vs.. Özgür olan olduğunu iddia eden çalışmaların bir yerinde bu hükümet var. Böyle olması gayet doğal. Dünyadaki hiç kimsenin erişim ve kontrol mekanizması dışına çıkmasını istemiyorlar.

@12 Mar 2015 13:34 işte bunlar hep bu komik ve saçma holivud filmlerini izlemenin sonucu :)

@12 Mar 2015 13:34 Kardeş anlattıklarını zaten işi bilen herkes ezbere biliyor ama bilmeyenler de anlasın diye uğraşma.Malesef bu dünyada şu an yöneten ve yönetileler var. Yönetilenlerin arasında ne kadar bağırsan da işe yaramıyor. Tek çözüm yönetenlerin içine girip bir şeyleri değiştirmeye çalışmak. - leri görelim

inş basarili olur

ABD'nin dünya barışından anladığı bu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play