Wikipedia üzerinden ölüm tehtidi ve sonrası

Bir okulun öğrecileri ve müdürü Wikipedia üzerinden ölüm tehdidi aldı, çözüm farklı yerden çıktı!

  • Ümit Öncel
Wikipedia üzerinden ölüm tehtidi!
İşte Wikipedia'daki ortalığı birbirine katan başlık!

ABD'de geçtiğimiz gün çok ilginç bir olay yaşandı. Olayın baş rollerinde ABD Missouiri'de bir okul müdürü, öğretmen ve öğrencileri, ABD Virginia'daki bir öğretmen, Ohio'da ki bir polis departmanı, 1967'de hayatını kaybetmiş bir şair, Wikipedia ve Twitter vardı. Tüm bu birbirinden bağımsız ve alakasız görünen insanlar ve web siteleri nasıl bir araya geldi?

Her şey Virgina'da öğretmenlik yapan bir kadının, kocasından üzerine çalıştığı şair Langston Hughes hakkında bilgi bulmasını istemasi ile başladı. Kocası şairin Wikipedia'daki sayfasını okurken, Lift For Life adlı bir okuldaki müdür Katrice Noble ve geri kalan herkesin öldürüleceğine dair bir bölüm fark etti. Gecenin bir yarısı hemen soluğu Twitter'da aldı ve bu konuyla ilgili ne yapması gerektiğine dair diğer Twitter kullanıcılarından yardım istedi.

Her şey ortaya çıkıyor...

Yaklaşık 6 saat ve sayısız mesaj boyunca ABD'nin farklı noktalarında bulunan pek çok farklı öğretim görevlisi konuyla ilgili kafa patlattılar. Bir şekilde Lift for Life'ın yerini ve Katrice Noble'ın kim olduğunu, hatta okulun telefonunu bile buldular ama geç saatte sadece telesekreter mesajlarına ulaşabildiler. En sonunda Ohio'da siber suçla savaşma konusunda tecrübeli bir polis gücü olduğunu buldular ve onlara durumu aktardılar.

Sabah olduğunda Katrice Noble, hiçbir şeyden habersiz uyandı. Okula gittiğinde polisin çoktan orada bulunduğu gördü. Okul her ihtimale karşı tahliye edildi.

Noble, öğretmenlerden Langston Hughes hakkında çalışma yapan öğrencilerin listesini istedi. Listede sadece bir öğrenci vardı. Polis evindeki bilgisayarından Wikipedia'daki başlığı değiştiren kişinin bu öğrenci olduğunu tespit etti ve soruşturma sonucunda bunu bir arkadaşına şaka olsun diye yaptığı ortaya çıktı. Polis öğrencinin ismini veya bu konuda ne yapılacağını ise henüz açıklamadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

şaka...

Yuh be ölüm tehditli ka olur mu.

wikipedia da çok saçma ve alakasız şeyler yazabiliyor... örneğin geçen yaptığım bir aramada Frank Lampard ile ilgili Türkçe sayfada saçma sapan yazılar vardı belki hala öyle duruyordur.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play