WikiTrust, dev bilgi kaynağını renklendirecek

Yeni özellik geliyor ve artık gereksiz girdiler tarih oluyor. Peki, bu özellik nedir? Nasıl çalışır?

WikiTrust, dev bilgi kaynağını renklendirecek
Wikipedia güvenilir olmak için elinden geleni yapıyor!

Wired. com'dan alınan bilgilere göre Wikipedia yazarlara ayrı bir ön değerlendirme yöntemi getirdi. Editörlerin yazdıkları girdileri ilk önce turuncu renkte gösterecek bu uygulama ile kontrol edilen ve edilmeyen öğeler birbirinden ayrılmış olacak.

WikiTrust adıyla anılan bu özellik, girdiyi, yazarın güvenilir olup olmadığı kanısını teyit ettikten sonra yazının tamamını renklendirecek.

Bir Wikipedia geliştiricisi olan Virgil Griffith durumu şöyle izah ediyor: "Öyle insanlar var ki Wikipedia'yı bir sürü saçmalık ile dolduruyor. Gerçekliğini onaylamak bir yana mantık sınırlarını zorlayan girdiler bile mevcut. Bu kişiler yeni özelliği sevmeyecek gibi görünüyor."

Aslında bu özellik geçen Kasım ayından beri biliniyordu fakat WikiMedia Foundation bu özelliği bütün siteye uygulamaya yeni karar verdi. Bir bilgisayar bilimcisi olan Luca de Alfaro, bu özelliğin fikir babası. "Çevrimiçi uygulamalarda bir denetleme sisteminin olması aslında şart gibi bir şey. Çünkü uluslar arası bir platform söz konusu ve bunun içinde önlemler alınmalı. Kimi konularda kullanıcı değerlendirmesi ve güvenilirliği olmadan hareket etmek yanlış olur."

Bakalım bu uygulama milyonlarca girdi üzerinde nasıl çalışacak. Hızlı olabilecek mi? Çoğu Wikipedia destekçisi, editörünün bu konu hakkındaki düşünceleri ne olacak? Yakın zamanda hepsini göreceğiz.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bence de renklensin artık ruhum daralıodu bişi araştırırken siyah beyaz 80lerde gibi:)

gereksiz bir uygulama

vikipedi sık kullanılanlarda duruyor ama hiç kullanma gereği duymadım ekşi sözlük işimi görüyor :D

Yahu bir de şöyle bir saçmalık var.
İnternetten bir resim alırsanız telif hakkı! adı altında bütün yazdıklarınız siliniyor. Lanet olsun madem telif hakkı sorununu resim çıkartıyor onu silsinler yazıyı ne diye siliyorlar?
Bakıyorum mesela İngilizce versiyonuna , adam aynı dosya için kendisi resim çekmiş koymuş. Hadi eyvallah ama ben kaldırıp cobra tipi helikopter, ferrari , bugatti vb. pahalı türden birşey eklemek istesem nasıl olacak o iş? Milyoner değiliz yani nereden ferrari resmi çekeceğim de yollayacağım?

Uludağ, itü , ekşi sözlük falan varken wikipedi yalan gerçekten de. Varsın resimsiz olsun. ( Gerçi itü sözlükte resim oluyordu öbürlerini bilmiyorum.)

Wikipedia gercekten cok basarili
ne ararsam hic sorunsuz guvenli sekilde ulasabiliyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir