Wimax: İlk 4G cep telefonu kimden geliyor?

4G teknolojisini kullanan ilk cep telefonu geliyor: Peki kim yapacak; işletim sistemi ne olacak?

Wimax: İlk 4G cep telefonu kimden geliyor?
Sprint: 4G veri standardı Wimax, 2010'da mı geliyor

ABD şebeke operatörü Sprint yüksek bir ihtimalle 2010'da Wimax veri standardını kullanan bir Android cep telefonu çıkarmayı planlıyor. Haberin çıkış noktası ise, Chicago'daki 4G bilgilendirme görüşmeleri.

Bilgilere göre operatör şu sıralar ABD'li Clearwire firmasıyla beraber yoğun bir şekilde Wimax cep telefonu üzerinde çalışıyor. İlk Wimax cep telefonun hem 3G şebekelerini (UMTS, WLAN) hem de çıkacak olan 4G şebekesini destekleyen, Android tabanlı bir cep telefonu olacağı söyleniyor. Yeni veri standardının bir iPhone 3G'nin HSDPA üzerinden (Phase III, 7,2 Mbit/s) sağlayacağı bant genişliğinin üç kata kadar daha fazlasını sunacağı iddia ediliyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Daha 3G'ye alışamadık biz. Bu teknoloji ABD ve Avrupa'da 2-3 yıla tam kapasiteye ulaşır ama biz en az 5-6 yıl sonra görürüz. O da yetersiz altyapıyla tabi.

Türkiye'nin bilişime artık daha çok önem vermesi lazım. Ülkenin teknoloji altyapısı yok. Yapılacak çok iş var.

3g ye yeni geçtik biz :)

insanımızdaki para sıkıntısı/insanımızın bu teknolojik bilgi yetersizliği olmasa teknolojiye daha hızlı uyum sağlarız diye düşünüyorum çünkü iyi bir 3G li telefon 450/500 liradan başlıyor ve buda halkımızın gözünde çok para en azından bu alan(cep telefonu) için

4G ye hızlı geçeriz bence..

daha 3g kullanamadık dogrudurust.kaldıki 4g mi pehhh

daha 3g de 7,2 mbps gören var mı ki 4g geçicez

başlıkta "işletim sistemi ne olacak?" lafını görünce hemen "linux tabii ki" demiştim nitekim doğru çıktı. Geleceğin cep telefonlarında moblin, android ve maemo linux gibi dağıtımlara sıkça rastlayacağız herhalde...

ya tamamda wimax ne laka?

tamam da wimax ne alaka?

Wimax 70MB, 4G 300MB taşıma kapasiteli ve en önemlisi wimax yerel uygulamalar için planlanmıs 4G den önce ortaya çıkmış bir teknoloji. Hatta wimax'ı yıllardır mobese benzeri sistemi için kullanan belediyemiz bile vardır.

htc nin 4g li bi telefonu vardı rusyada satılan :) isterseniz araştırın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir