Win 7 aktivasyonunda çelişkili açıklamalar

Windows 7 yükseltme sürümünü alanlara kötü bir sürpriz mi geliyor? İşte çelişkili açıklamalar...

  • Ali Güngör
Win 7 aktivasyonunda çelişkili açıklamalar
Solda Dwight Silverman, sağda Harold Wong

Microsoft'un Vista'dan Windows 7'ye geçişte kullanıcıları zor durumda bırakacağına dair iddialar internette dolaşıyor. Kullanıcılar Windows 7'ye yükseltme seçeneği ile ucuza geçmeleri durumunda şu anda kullandıkları Windows'u aktive etmeleri gerekip gerekmediğinden habersiz ve endişeli.

Bu endişenin başlıca nedeni, Houston Chronicle'dan Dwight Silverman'ın haberi... Habere göre Windows 7 RC'yi aktive edenler tam sürüm Windows 7'yi kurmak için eski Windows sürümlerini kurmak zorunda kalmayacak. Mevcut veriler ve programlar kurulumdan sonra WINDOWS.OLD klasörüne taşınacak. Fakat kullanıcılar Windows 7'yi tekrar kurmak istediklerinde ellerindeki yükseltme sürümünü tek başına kullanamayacak. Bunu yapmadan önce Windows XP veya Vista'yı kurup aktive etmeleri gerekecek. Yine Silverman'a göre esas sorun eski lisans iptal edilip yeni Windows 7 lisansı verileceği için eski sürümün gerektiğinde tekrar aktivasyonunda yaşanacak.

Windows Vista kurulumunda eski işletim sistemini kurduktan sonra aktivasyonu es geçerek yükseltme sürümünü kurmak mümkündü. İşte bu yüzden ortada eski sürüm işletim sistemlerinden kurulum gereksinimi ve aktivasyon konusunda bilgi kirliliği var. Dwight Silverman'ın Microsoft'taki kaynağını açıklamadığını, ama bu haber yüzünden Windows 7'ye yükseltme sürümü alarak geçmek isteyen pek çok kişinin vazgeçtiğini belirtelim ki durumun vehameti anlaşılsın.

İşin aslı iddia edildiği gibi değil...

Bilgi kirliliği dedik, bunun sebebi bir başka Microsoft yetkilisinin bu haberi direkt yalancı çıkartan açıklaması oldu. Harold Wong blogunda kendisine yağan sorulara toptan cevap vererek durumu netliğe kavuşturmak istedi. Wong'a göre Windows 7 yükseltmesi satın alanların, kurulum için sadece önceki işletim sistemlerinin orijinal sürümünü bilgisayara takması orijinallik kontrolü için yeterli olacak. Tabii ki bilgisayarda Windows Vista hali hazırda yüklüyse buna da gerek kalmadan yükseltme sürümü kurularak kolaylıkla Windows 7'ye geçilebilecek.

Microsoft'tan Wong'un açıklamasına karşın kullanıcılar gönül rahatlığıyla yükseltme sürümü satın almak için resmi bir Microsoft açıklaması bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

cok guzel bır program

Windows Vista'dan Windows 7'ye geçişi kolaylaştırmalı Microsoft. Çünkü ne kullanıcılar ne de Microsoft'un kendisi memnun şu anda Vista'dan. Bence kolayca, açık ve net bir şekilde kullanıcı bilgilendirilmeli ve Windows 7'ye geçişi sağlanmalı temiz bir şekilde.

bende şu anda windows 7 build 7600 trm kulanıoyorum am o upgrade etmicek heralde o yüzde windows 7 build 7200 rc kurcam :S

sdah demin yanlış tyazmşım 7100 olucaktı

orijinal sürümü yükseltiyorsanız sorun yok sahte ise boşuna beklemeyin olay bu kadar basit

windows xp sp3 den devam ediyorum...son iki sürüm de harikaymış.Ne güzel bir çok kimse kurup deneyebiliyor.

Bilgisayarım Sistem özelliklerinden bu bilgisayarı yeniden adlandırmak için Ağ Kimliği kısmını tıklatın ve alttaki özelliği seçin burada size iş ağına bağlanmıyorum ev ağından bağlanıyorum u seçin ve güvenli bir şekilde ev kullanıcısı olduğunuzu anlatın işletim sisteminize hepsi bundan ibaret. Çoğu kullanıcı bunu bilmiyormuş.....

hiç bu yükseltmelerle uğraşamam .direk yüklü win 7 bir laptop alacağım. beklemedeyiz şu an yani.

bi hp aldık hp bi firmayla anlaşmış bu konu için ağustosta site kayıtlara başlayacakmış bakalım ne kadar bekleyecegiz

eğer yükseltme sürümünde bize eziyet yapacaklarsa uzun bir süre beklerim iki üç yıl oem yada kutu.

Ya Arkadaşlar Windows 7 Build 7600 RTM Upgrade Edince Windows 7 Build 7100 RC Gibi Orjinal Windows 7 Kurulacakmı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir