Win 7'de performans puanı nasıl hesaplanıyor?

Vista ile hayatımıza giren Windows performans puanı, Windows 7'de nasıl hesaplanıyor?

  • Ümit Öncel
Windows 7, PC'yi nasıl puanlayacak?
PC'nizin hangi özelliklerinin WEI puanını etkilediğini bu ekran ile görmek mümkün.

Microsoft, Vista ile hayatımıza Windows Experience Index (WEI) yani Windows Deneyimi Dizini kavramını sokmuştu. Bu değerlendirme, bilgisayarların donanım özellikleri Microsoft tarafından belirlenmiş kriterlere göre incelenerek ortaya çıkartılan bir puandan oluşuyor. Üst sınırı 5,9 olan bu puan ne kadar yüksekse, bilgisayarın performansının da o seviye yüksek olduğunu gösteriyor. Özellikle de PC'yi oyun amaçlı tercih eden kullanıcılar için önemli bir değerlendirme sistemi, çünkü artık yeni oyunlar minimum ve tavsiye edilen WEI puanlarına göre ne seviyede performans alınabileceğini ifade ediyorlar.

Windows 7 ile birlikte WEI'de bazı değişiklikler oluyor. Her şeyden önce artık üst sınır olan 5,9 artarak 7,9'a çıkartılıyor. Microsoft'un açıklamasına göre bu sayede bilgisayarlar daha geniş bir yelpazede, daha doğru sonuçlarla değerlendirilebilecek. Ayrıca sürekli gelişen teknolojinin sunduğu yenilikler hayata geçtikçe, baştan belirlenmiş değerlendirme özellikleri güncellenebilecek. Microsoft WEI'yi oluşturan 5 temel donanım özelliğini; işlemci, bellek, temel grafik özellikleri, oyun grafikleri ve birincil sabit disk olarak tanımlıyor. Bu donanım parçaları, kendi özelliklerine göre puanlamaya etkide bulunuyor. Örneğin işlemcinin kaç çekirdekli olduğunu doğrudan WEI'yi etkileyen bir faktör. Bellek yine WEI üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip. Oyunların ihtiyaç duydukları frame rate ve çözünülürlük, daha yüksek ekran kartlarını ilgilendirdiği için, GPU anlamında daha başarılı kartlar WEI puanını 6'nın üzerine çıkarabilecek kadar önemli.

Görünüşe göre Windows 7 ile, alacağınız bir PC'nin size gerçekten neler sunabileceğini kestirmek, özellikle donanım tecrübesine sahip olmayan kullanıcılar için çok da pratik hale gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Kafama takılan vista ile üst sınır 5.9 iken puanım 3.1 idi , win7 ile 7.9'a çıkınca haliyle puanımın yükselmesi gerek , ama puanım 2'ye düştü :) beta olmasına mı bağlasam..

Benim Hard diske 2 puan verdi.

ewt bu özelliği vistada çok gördüm ve ona göre sistemimi geliştirdim...

Alıntı:
Kafama takılan vista ile üst sınır 5.9 iken puanım 3.1 idi , win7 ile 7.9'a çıkınca haliyle puanımın yükselmesi gerek , ama puanım 2'ye düştü :) beta olmasına mı bağlasam..
------------------------------------------------------------------------------
Bunun Nedeni Son 2-3 Ayda Donanım Piyasasındaki Yenilikler Olsa Gerek. Corei7 - PhenomII İşlemciler, ddr3 Bellek Kitleri, Nvidia'nın Gtx 295'i, Giderek Hızlanan Ve Gelişen Ssd Sabit Diskler vs.

Muhtemelen Win7'nin WEI Sistemi Bu Bileşenleri de Hesaba Katıyor Olmalı ki Bu Bileşenler Geliştikçe Elimizdeki Donanımın Puan Değeri Düşüyor Olsa Gerek :)

2 ye düşcek tabi cetvel genişliyo

bende en düsük 5,4 işlemci digerleri 5.9 vistatı aşıo demek heh

benimde 5.9 üzerinden 4.8 di puanım..win 7 de 2.0 a düştü..:)

Hayır 7lil kriterde 2 nasıl insanı uzen bir soçsa 5.9luktaki 3.1 de aynı yani aslında deişen bişi yok sadece donanımının yetersizliğini sana daha net anlatıyor bu yeni rakamla. Kardeşim git kendine yeni pc al uğraştırma bizi :D

yuksek özelliklere sahip laptopuma 2 puan verdi sebebi 7200 rpm segaet marka hardisk en alt puanı 2.0 diğer puanlar 5 in uzerinde ,çok sacma bir değerlendirme vista 5.2 vriyordu windows 7 2.0 verdi

Hayır beta olmasına bağlayamazsınız bence.Windows 7nin piyasaya çıkacağı zamanları birdüşünün.Sizce teknoloji şimdiki gibi olurmu.Hayır kullandığımız hddler değişecek belkide 2tb hdd çıkıcak.Ddr 4 ramlar kullanılack 16çekirdekli işlemciler çıkack vb.İşte bu yuzden windows 7 puanlamada buna göre hareket edor bence.

Benim gayet iyi şu an. Sistemim bu:

Ati Radeon HD3650 (512 MB GDDR3)
Intel Pentium 4 HT (3.06 GHz)
1,5 GB RAM (DDR2, 533 MHz)

Bu sistemle Windows XP'de FarCry 2 DX9'ta tüm ayarlar medium ancak oynayabiliyordum, fakat Windows 7'de DX10 tüm ayarlar Ultra High kasma yok. Bir tek AA kapalı. Windows 7 kesinlikle süper bir işletim sistemi.

Bu arada bana Windows 7, 7,9 üzerinden 4,1 verdi.

Win 7 de ki hesaplama doğru değil.

ATI 3850 5.5 puan verirken
Benim HD 4850 4.7 puan veriyor.

hard diske düşük verio nedense bendede 3.0 verdi hddye

Galiba çoğu kişide böyle gözüktüğüne göre windowsun bi harddisk uyumsuzluğu var. Bende de 2 verdi. Ama diğer donanımlarımda 0.x değerinde artış oldu vistaya göre

harddiskime 2 verio ezik beta

ya benim puan da vista da 3.5 iken şimdi 2 ye düştü
sabit diske 2 verdi vistada en yüksek sabit disk puanıydı halbuki niye herkese 2 veriyo
biostaki ahci moduyla mı alakalı aca

vista bana herşeye 5 verirken win 7 bana diğerleri 4 olmak üzere hardiske 2 verdi nesi yavaş pc min anlamadım

Daha çetin performans testleri yapmasına bağlayabilirsin.

@Kafama takılan vista ile üst sınır 5.9 iken puanım 3.1 idi , win7 ile 7.9'a çıkınca haliyle puanımın yükselmesi gerek , ama puanım 2'ye düştü :) beta olmasına mı bağlasam..

daha geniş bir donanım testi yaptığı için
vistada 5.9 ken win7de 4 lere düşecekdir
çünkü daha çok donanım tanıyabiliyor WEI

benim windows 7'deki en düşük puanım işlemciye geldi o/c yok p4 3,0Ghz ht işlemci var 4puan , ram- anakartım msı PM8PM-V var - 2 gb ddr2 800 kingston ram var 5,1 - sistemin agp slotlu shaphire nin radeon x1550 o/c li + soğutma sistemi değiştirildi işlemci 500mhz de 675 mhz o/c li ddr2 800 den 1050 mhz ram var 4,4 puan o/c yokken 4,0 veriyo hdd western digtal 7200rpm sata hdd var 5,3 puanda ona alıyorum

Hardiske 2 vveriyor ezik beta diyen vatandaş

Hafıza 5.5
İşlemci 5.6
Grafikler 7.9
Oyun Grafikleri 7.1
Hard Disk 5.8

Vistada oyun grafikler ve aero grafikler en üst düzeydeydi 5.9

o deneyim dizini vistadayken bile hatalıyken beta olan yedide düzgün olmasını pek beklemiyorum benim bilgisayar vistada 5.9 üzerinden 4.2 alıyor bu puanla 4.3 ile derecelendirilmiş bir oyunu oynayamazken arkadaşımın ki 3.5 ve takır takır oynuyor yani bu puan meselesi pek bir anlam ifade etmiyor sadece puanın iyiyse benim puanım senin puanından daha iyiden öteye gitmiyor

Ya bilmeyipte konuşmayın arkadaşlar. Teknoloji gelişiyor. Şimdi artık piyasada DDR3 Bellekler, 1 TB'lık Harddiskler, GTX 295, Ati 4870x2 gibi donanımlar var. Sizin sistem diye yazdığınız donanımların neredeyse 5-10 katı güçe sahipler. Tabiki Windows 7, çıkan son donanımlara göre sisteminiz ölçüp biçiyor. 5 ya da 6 ay sonra sistemini bir daha test ettirin. 3,0'lara kadar geriler artık. O zamana daha da süper donanımlar olur. Sistem gayet doğru çalışıyor.

disk özelliklerindeki ''policy'' yazan bölüm işaretli ise harddisk puanınız yüksek hesaplanmaz.

''Galiba çoğu kişide böyle gözüktüğüne göre windowsun bi harddisk uyumsuzluğu var. ''

harddisk özelliklerindeki ''policy'' kısmındaki işaret iptal edildiğinde disk puanı yüksek hesaplanıyor.

Crysis gibi oyunları çalıştırabilen PC ler e Windows 7 yüklenebilir ancak.

ee ben değiştitiyorum önemli değil

bu sistemi gücüne göre değerlendiriyor çok güzel vistada vardı kullandım win 7 de ise bunu birazdaha geliştirdiler....

5.6 puanlama varken guncelleme yaptıktan sonra 5.5 düşmesi beni sinir etti :D

Sen de yorum yaz