Win 7 için karmaşık reklam politikası

Microsoft'un Windows 7 reklamları için uygun gördüğü ve görmediği TV dizileri şaşırtıyor...

  • Ali Güngör
Win 7 için karmaşık reklam politikası
Amerika'da ve dünyada çok popüler bir dizi

Family Guy'daki içeriği uygun bulmayan Microsoft'un, içinde uyuşturucu, şiddet, seks ve tuvalet mizahı bol bol bulunan South Park'a reklam vermesi özellikle Amerikalı izleyicileri şaşırttı.

Microsoft, Family Guy'un özel bir bölümünün içinde Windows 7 reklamı yapacaktı. Geleneksel bir reklamdan farklı tasarlanan reklam fikri geçtiğimiz günlerde rafa kaldırıldı. Yapılan bölümü izleyen Microsoft yetkilileri tipik Family Guy esprilerini sevmedi. Sağırlar, soykırım, kadın hijyeni, ensest gibi konularda esprileri Microsoft, Windows markasına uygun bulmadı.

Los Angeles Times'a göre Microsoft bu tarz esprilerin yer aldığı başka televizyon programlarına reklam veriyor. Times'a göre Microsoft "Two and a Half Men"in son sezonu için 4 milyon dolar harcadı. Bu dizide de ırkçı veya cinsel içerikli espriler yer alıyor.

Microsoft'un reklam verdiği bir diğer dizi olan "Breaking Bad", kanser olduğunu öğrendikten sonra uyuşturucu satmaya başlayan bir öğretmeni konu alıyor. "Nip Tuck" seks dolu bir dizi, "Rescue Me" de belden aşağı esprilerle dolu. Family Guy için de bir kanalda 3.2 milyon dolar, bir diğerinde 1.4 milyon dolar harcayan Microsoft'un dizileri neye göre uygun bulup bulmadığı anlaşılamıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Family Guy kadar aptalca bir çizgi dizi görmedim.
How I Met Your Mother da olabilirmiş aslında.

bunlar ince işler microsoft yoksa ince işleremi girecek ne....
alıştırma yapıyor herhalde

buldum Aşk-ı Memnu ya versinler tam behlülle bihterin arasına :D tabi yersen ama windows 7yedi... araya yastık yerine windows 7 ambalajı koydularmı reytingler şelale gibi akar okadar diyorum yani...

mantık çok kolay :

insanların açıktan açığa gülemediği belden aşağı espirilerin ve görüntülerin insanda yasaklara karşı bir sempati ve istek uyarması ve bıyık altı gülüşmelerin insanlar tarafından hayatı renklendirmek için espri niyetli kullanımı, kontrol edilemez isteklerin nefsi duygulara dönüştürürken MICROSOFT' UNDA bu konjüktür içersinde yer almak istemesi gayet doğal görünmekte.

ben aslında koyu bir "INTEL - NVIDIA WE MICROSOFT" yanlısı olarak insan pisikolojisine bu tarz bir yaklaşımla girmeyi uygun bulmuyorum, aslında daha temiz ve daha sevecen, duygusal vurgularla konu içersinde ani duygusal çıkışların olduğu bir reklam ve sunu, çok daha "etkili" ve imajına uygun" olur diye düşünüyorum...

eğer MICROSOFT imaj oluşturmak istiyorsa, profesyonellere sıfırdan MICROSOFT' U temsil edecek ve bir karakter içerecek yada ifade edecek duygu ve imaj dokusu dolu nesnel bir yaklaşım sunumu - gösterimi hazırlatmaları çok iyi olurdu...

saygılarımla

Family Guy kadar aptalca bir çizgi dizi görmedim.
How I Met Your Mother da olabilirmiş aslında.
----------------------------------------------------------------------
Renklerin ve zevklerin kişiden kişiye göre değiştiğini hesaba katıp öyle yorum yapın.

Bu haberi yayınlayan kişi ben Family Guy taraftarıyım demesini de beklerdim.
South Parkın 2-3 bölümünü seyredip, South Park'a tuvalet mizahı diyen birine ben kalkıp Family Guy'da çok kötü diyebilmeliyim diye düşünüyorum.

Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki Family Guy'daki çoğu espri Amerikan kültürü, filleri, kitapları, dizileri hakkında bilgisi olana komik ve çekici gelir, South Park'ta buna pek gerek yoktur...

Microsoft'a gelecek olursak, Microsoft yine Microsoft...

FxDev.org

Bence en uygunu Simpsonlar ama Ms'in paraya kiymasi gerekiyor onlarla calismasi icin :) Benden asagi yok irkcilik yok ve bencede en kaliteli cizgi dizi.

Kısacası amerikan tv'leri hep bir birinden rezalet diyorsunuz, ms napsın, nerde faklı ki zaten

Microsoft bunu Family Guy ın içeriğini beğenmediği için yapmamış ki, reklam amaçlı hazırlanan bölümün içeriğini beğenmediği için yapmış; adamlar sonuçta bir bölüme reklam vermek istemiş esprileri beğenmeyince de reklam vermekten vazgeçmişler, bu gayet normal.

Sen de yorum yaz