Win 7: Microsoft'tan hızlı açılış açıklaması

Microsoft Windows 7 için hızlı bir açılış vaat ediyor. Peki ama bunu nasıl sağlayacaklar?

Windows 7: MS önyükleme süresini kısaltmak istiyor
Windows-PC'lerinin bugünkü önyükleme süreleri: PC'lerin neredeyse yüzde 40'ı önyükleme için 40 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Windows 7'nin açılmasını beklemek daha kısa sürecek: Geliştiriciler çıkacak olan Microsoft sistemi Windows 7 için daha hızlı bir önyükleme süreci (boot) vaat ediyor. Bunun tam olarak nasıl işleyeceğini ise Windows Core Operating Systems'in saygın mühendisi Michael Fortin Engineering Windows 7 blog'unda anlatıyor.

Windows-PC'lerinin bugünkü önyükleme süreleri
Bilgisayarlar farklı donanım bileşenlerine sahip olduğu için sistemin kullanılabilir hale gelmesi için geçen süre (önyükleme) her bilgisayarda farklılık gösterir. Microsoft, Müşteri Deneyim ve Geliştirme Programlarına (CEIP) katılan Windows-PC'lerin yardımıyla önyükleme süreleri hakkında düzenli bir şekilde veriler topladı. Sonuç: Sistemlerin neredeyse yüzde 40'ı kullanıcının asıl işine başlayabilmesi için 40 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Bu süre çok uzun ve bu yüzden Windows geliştiricilerinin büyük hedefleri var: Windows 7 ile bilgisayarlar çok iyi önyükleme sürelerine ulaşacak. Fortin'in blog girdisinde yazdığına göre çok iyi bir sistem başlamak için sadece 15 saniyeye ihtiyaç duyacak.

Hızlı bir sistem başlangıcı için dört temel ilke

Oturum açma ekranı: Gelecekte bu ekranı 15 saniye sonra mı göreceğiz?

Her önyükleme sürecinde veriler sabit diskten sistem belleğine (RAM) aktarılıyor. Önemli Windows sistem hizmetleri başlatılmalı, PC'nin donanımları tanınmalı ve uygun sürücüler yüklenmeli. Ancak bunlar gerçekleştikten sonra sistem masaüstünü hazırlayabilir ve gösterebilir. Birçok durumda bu süreci müteakiben Windows ile otomatik başlatılması gereken programlar da devreye giriyor. İşte Windows kullanıcıları sistem başlangıcını hızlandırmak istediklerinde Windows ile otomatik başlatılan programların sayısını azaltmaları gerekiyor.

Geliştiriciler özellikle sistem hizmetlerinde azaltmaya gitmek istiyor. Gelecekte arka plan programları işlemciye, sabit diske ve belleğe daha az yüklenecek. Önyükleme sırasında bir hizmet ancak cidden gerekli olduğu an başlatılacak. Burada geliştiriciler mümkün mertebe az hizmet ve geniş bir donanım desteği arasında iyi bir denge kurmalılar. Redmond'lular donanım tanıma hızını arttırmayı, sürücülerin eş zamanlı olarak işlenmesi ile gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu sayede yavaş tepki veren bir donanımın önyükleme süresinin artmasına sebep olamayacak.

Windows-Prefetching'de ekstra optimizasyon

Windows-Prefetching'de ekstra optimizasyonSabit disk ile bellek arasında hızlı veri iletimini sağlamak için Windows-Prefetching'de (ön belleğe alma) de ekstra optimizasyon yapılacak. Microsoft burada katı durum disklerinin (SSD) bir mecburiyet olup olmamasını da göz önünde bulunduruyor. İlerde farklı tanılama araçları kullanıcıları sistemi frenleyen olası durumlar hakkında bilgilendirecek. Araç sadece aşırı yüklü bir otomatik başlatma listesi oluştuğunda uyarı vermeyecek, aynı zamanda karmaşık oturum açma script'lerine de dikkat çekecek.

Geliştiricilerin bu ilkeler ile önyükleme sürecinin 15 saniyeye indirip indiremeyeceğini ise 2010'dan önce göremeyeceğiz, zira ancak Microsoft Vista halefini o zaman piyasaya sürecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

bari vistadan yüksek sistem gereksinimleri olmasa

Bence asıl soru şu olmalı: Mac OS X'in açılış süresi nedir?

hadi bakalım vistaya benzemesinde vista açılınca baya bi beklemen lazım kendine gelmesi için

"Bence asıl soru şu olmalı: Mac OS X'in açılış süresi nedir?"

İşyerimdeki MacOS'a dayanarak söyleyebilirim ki: Dakikalarca. MacOS bir mucize değil, o da sisteminde ne kullandığına bakıyor.

bir yorumcu vista acilinca baya beklemen gerektigini soylemis ama ben kesinlikle bu goruse katilmiyorum. gayet hizli aciliyor ve acilincada hic bekleme yapmiyorsun, herzaman soylendigi gibi...sistemine ve bilgisayarina guveniyorsan vista seni vezir eder, ama sistemin 5 para etmezse vista seni rezil eder. benim sistem sony vaio vgn fz-4000 ve cooooookkkkk memnunum.

DOS 6.22 ve Windows 3.1 ikilisi kadar hızlı açılamazlar...
DOS'tayken komut satırından 'Win' yazardık ve Windows 3.1 canavar gibi saniyesinde açılırdı. Eski güzel günler.

Mac OS X Leopard'in açılış süresi : 9 - 10 saniye kadar. (10.5.4)

Macbook Pro kullanıyorum, ve laptop'ım yaklaşık 10 saniyede tamamen açılıyor. Bir çok program yüklü olmasına rağmen de açıldıktan sonra yüklemeler devam etmiyor. 10 saniyede herşeyiyle kullanılabilir hale geliyor.
Windows Mac OS'un yanında her zaman çok ilkel kalıyor, ancak bunun sebebi Windows'un dünyadaki tüm PC'lere destek verme zorunluluğu olabilir. Mac OS sadece belli donanımlarla çalıştığı için çok stabil ve hızlı.

herkes sitemin iyi degil diyor inana aklınızdan geçmeyen bişe var ya biz türkiyede ailemiz yada biz yeterince para kazanıyormuyuz yada kaçımız kazanıyor ve kazandıgımız nekadar kazandıgımız dogrusu ne kadarını teknolojiye ayıra biliyoruz durun söylemeyin ssk 650 ytl maaş alıyor diyelim çoçuguna bilgisayar alacak vistalı hadi çık işin içinden alamıyacak aldıgınada vista koyamıyacak olduki koydu yavaş çalışacak ve ya yavaş dediginde aşşalanacak buradaki bazıları sistemin 5 para etmezse demiş (babası iyi kazanıyor yada kendi iyi kazanıyor)aynen onada diyecek

lütfen yorum yparken türkiyedeki maddi durumları göz önüne alın yani :D fakirin sistemi xp zenginin sistemi vista ve onun ustası 7

hadi by

Vista içinde diyorlardı Xp den her konuda hızlı olacak. Ama gördük ne kadar hızlı olduğunu bana öyle geliyorki Windows 7 Vistayıda arataracak duzeyde yavaş olacak. Donanım üreticileri şimdiden Microsoft baskı yapmaya başlamıştır. daha yavaş sistemler üretmesi için

açıkçası ben win 7 den ümitliyim hem görsel açıdan hemde performans açısında xp den de vistadan da iyi olacağı kanaatindeyim umarım öyle de olur

Afedersiniz ama paranız yoksa hiç düşünmeyin pahalı hızlı olanı hiç düşünmeyin 500 ytl'yede laptop var 5000 ytl'yede

bence iyi bir yazılım...

windows ürünü sattıracak bi pencere buldu yine desenize

her sürümde neden daha iyi görüntüyüde hedefliyolar sadece perfrmans hedeflense bence ortaya daha iyi bir sürüm çıkabilir.

aman fazla grafiğe önmem vermesinler performans bencede da önemli vista en az 2 gb ram istediğine göere buda en az 4 gb ram istemesin aman aman yani sade olsa da iyi olur vidta gibi hertarfı şeffaf olmasına gerek yok

aman fazla grafiğe önmem vermesinler performans bencede da önemli vista en az 2 gb ram istediğine göere buda en az 4 gb ram istemesin aman aman yani sade olsa da iyi olur vidta gibi hertarfı şeffaf olmasına gerek yok
--
görsellik istemiyorsanız kapatın.

vistadan daha iyi perfonmaslı bir işletim sistemi olması dileğiyle yoksa xp güzel :D

çıksada alsak.

çok iyi bir sistem 15snde başlıcak.. bende vasat bi sistem war vista kurulu.. yaklaşık 20-25 snde başlıyor... çok iyi bir sistem 15sn diyor... core2duo 3.0 overclocklu hali 4.2 olan işlemci ile windows vista açılışı sadece 7sn sürüyor... bu nasıl blog açıklamasıdır hayret :S

Yukarıdaki grafiğe baktımda 600 saniyede açılan sistem bile varmış. :S
Ne tür bir sistemdir bu böyle ..

Her seferinde daha hızlı açılacak diyorlar ama her seferinde daha yavaş açılıyor.

Apple mac osx'in yeni sürümünde nerdeyse hiç bir ek özellik ya da atraksiyon (garfik-animasyon vs.) hedeflemediklerini sadece ve sadece performans ve verimlilik hedeflediklerini söyledi yani OS X 10.6 Snow leopard aynı 10.5 leopard gibi gözükecek ama nerdeyse 1/3'ü kadar yer kaplayıp 2-3 katı kadar hızlı çalışacak. Mesela sanırım iCal programının kapladığı alanı %60 oranında azaltmışlar. Kodlamarı mümkün olduğunca kısaltarak bilgisayarı daha az yoracak ve az yer kaplayacak şekilde revize ediyorlar. Bunun sonucu tabi ki artık tavan yapmış hız ve stabilite olacak.

Bunun aynısını windows için de öneriyorum. Sürekli görsel ve teknolojik olarak ilerlerken, çöplüğe dönen kodları biraz temizlemek ve sonra yeniden yola koyulmak gerekiyor. Umarım Microsoft'un da böyle bir hedefli vardır yoksa Mac OS ile Windows arasındaki fark daha da açılacak, bizi mac'e geçmeye zorlamasınlar artık.

heheheehe yaw pc 15 20 saniede açılsa ne olur ki bize açık durumda wereceği performans çok daha önemli...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir