Win 7: "Tarayıcı seçim ekranım nerede?"

Win 7'nin tarayıcı seçim ekranı başka bahara mı kaldı? İşte Win 7 ile birlikte ortaya çıkan gerçek!

  • M. Oğulcan Gökçe
Win 7: "Tarayıcı seçim ekranım nerede?"
İşte Microsot'un örnek tarayıcı seçim ekranı!

Hatırlanacağı gibi Microsoft, 'bundle' ürünlerin haksız dağıtımıyla ilgili olarak suçlanmış; Avrupa Birliği tarafından tarayıcı seçim ekranı sunması konusunda uyarılmıştı. Microsoft ise, Avrupalı Win7 kullanıcılarına 'Hangi web tarayıcısını kullanmayı tercih ettiklerini' sormayı kabul etmişti. Ancak MS'in, kararını dikkate aldıklarını bildirmekle birlikte, yasal bir anlaşmanın yokluğundan yararlanarak, verdiği sözü henüz tutmadığı bildiriliyor.

Anlaşma yasallaşırsa Microsoft'un, tarayıcı seçim ekranını "Windows Update" ile birlikte Windows 7, XP ve Vista kullanıcılarına dağıtacağı tahmin ediliyor. Bu uygulama ile Internet Explorer'ı varsayılan tarayıcıları olarak belirleyen kullanıcılar, popüler ağ tarayıcıları arasında seçim yapabilecekleri bir ekrana götürülecekler. Ancak bu konuda da tarayıcı üreticisi Opera ; Adobe, Oracle ve IBM'den oluşan bir kısım bilişim lobisinin itirazları var. Microsoft'un duyurduğu örnek seçim ekranının 'kullanışsız, yanlış yönlendirici ve tehdit edici' olduğunu belirten yetkililer, Microsoft'un 'işleri zora sokmak için elinden gelen kurnazlığı yaptığını' iddia ediyorlar.

Seçim ekranının zorunlu hale gelmesi, ancak tarayıcı üreticilerinin ve kamuoyunun desteğiyle mümkün olabilecek. Bu da demek oluyor ki karar, en azından şimdilik, Kasım ayının ortalarına kadar ertelenmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ve işte yine bir Micro$oft klasiği... Bu zamana kadar sadece birkaç (!) açık yüzünden kaybedilen (çalınan!) milyonlarca lira (dolar vs vs..) para ve bunlar hiç olmamış gibi diretilen durum...

e o zaman mac lere de safarı gelmemesı konusunda apple ı ...fırefox gelmemesı konusunda lınux u uyarsınlar... sozlerı sadece mıcrosoft a mı gecıyor bu ab nın... apple ipod shuffle larda sadece apple ın yaptıgı kulaklık kullanılabılıyor bu tekelcılık olmuyor mu

ya bu konuda cahil sayılırım ama mac oslarda safari oluyorda windowsta neden ie olmuyor anlamadım?!?

Alıntı:e o zaman mac lere de safarı gelmemesı konusunda apple ı ...fırefox gelmemesı konusunda lınux u uyarsınlar... sozlerı sadece mıcrosoft a mı gecıyor bu ab nın... apple ipod shuffle larda sadece apple ın yaptıgı kulaklık kullanılabılıyor bu tekelcılık olmuyor mu

---------------------

Linux'ların hepsinde Firefox gelmiyor ki, Linux'ta böyle bir tekel sözkonusu değil Linux için hatta en çok kullanılan dağıtımlardan biri olan Debian'da ve Kubuntu'ta Firefox değil başka tarayıcılar geliyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayınız.

...fırefox gelmemesı konusunda lınux u uyarsınlar...
-------------------------------------------------------------------------------------

Firefox pek çok Linux dağıtımı ile birlikte gelir, fakat Firefox Linux için varsayılan tarayıcı değildir. Dağıtımı hazırlayanlar, istediklerin herhangi bir tarayıcıyı sisteme dahil edebilirler. Kullanıcılar da, kurulum sırasında farklı tarayıcılar arasından istediklerini tercih ederler. Firefox yerine rahatlıkla Konqueror, Midori, Epiphany veya Opera'yı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca pek çok Linux dağıtımı Firefox ile birlikte gelmez. Örneğin Kubuntu'da internet tarayıcısı Konqueror iken, Fluxbuntu'da varsayılan tarayıcı Kazehakase'dir.

Microsoft güncellemeleri İE üzerinden verirken, kullanıcıları İE kullanmaya zorlarken, Linux'ta güncelleme yapmak için hernangi bir internet tarayıcısının kurulu olması bile gerekli değildir. Güncelleme için ayrı bir program (Güncelleme Yöneticisi) vardır.

benim işletim sistemime istedim tarayıcıyı koyarım kardeşim. Microsoft elinden geleni arkasına bırakmamalı hatta mozilla ve opera gibi arkasından geleni önüne dikilenlere atmalı. Bu durumdan en çok etkilenen tüketici olacaktır ama fanatikler hala boş boş yorum yapıyor.

Evet microsoft salaklık yapıyor İstediğin tarayıcıyı koy yahu? Neden karışıyorlar ki? Hiçbir hakları yok Windows'a karışmalarına.

sırf bu olaydan dolayı operadan gıcık kaptım opera kullanmıyorum...

Hiçbir hakları yok Windows'a karışmalarına.
-------------------------------------------------
Ne kadar abes bir cümle yazdığının farkında mısın, Windows 'u yapan Microsoft herhalde karışır, böyle saçmalık olur mu. Sen git milyonlarla satır işletim sistemi yap, neymiş efendim kendi borwser 'ını koydurmasınlar, yapma ya, kalk sen yaz o zaman sistemi (diğer browserlar firmaları için söylüyorum) babalar gibi git kendi browser 'ını koy içine. Bu seçim ekranı bence saçmalık.

Opera iyice suyunu çıkardı bu işin.

O Zaman Mac'Lere de iTunes,Safari koymasınlar. Ama konu MS olunca işler değişiyor tabii,MS tekelci MS haksız rekabet cart curt.

Opera hiç mi haklı değil? Evet haklı olduğu taraflar var.IE'nin Windows ile gelmesiyle kullanımının haksız yere fazla olması açısından haklılığı var.Ama IE'siz bir Windows da düşünülemez, ayrıca
Opera geliştiricileri de bir işletim sistemi yazsa tarayıcı seçimiyle mi gelecek? Tabii ki opera olacak.

ben neyalan soyleyim win7 sevmedim ben wista hom piremuma geridonecem mikrosoft kandırdı bizi

bencede sen orda kal aksel hom piremum tam senlik :D

bence bu ab kıskanmasında kendisi işletim sistemi yapsın görelim bi işletim sistemi daha yapamadılar tek google yaptı o da linux tabanlı yani kendi tabanı yok o zaman chrome os ada chrome tarayıcısı gelmesin bide bunlar teknolojiyi bilmi yor ben istesem ie yi silebilirim ama silmiyorum ama bazı avrupalı cahiller silemiyor ve suçu microsoft a atıyor daha bilmeden konuşuyor ben bunları hiç sevmedim ie yi silemeyi geri kafalılar (türkiye ye söylemiyom ab ye) microsoftun suçuna atıyor.
ben daha bilgisayarla ilgili birşey bilmiyorken ie yi sildim tarayıcı seçim ekranını şuna benzetiyorum mesela koltuk alırsın adama dersin şuraya koy sonra vazgeçersin buraya koy böylece sürer. aynen öyle opera yok tarayıcı seçim ekranı böyle olması lazım ken şöyle olmuş yok bilmem ne ne kadar kıskan bu opera imreneceğine biraz örnek alması gerekirken eleştiriyo seni geri kafalı opera gelde kendin yap da göreyim nasıl işletim sistemi ayrıca duyduğuma göre apple itunes i zorla kullandırıyormuş on dan başka bişey kullanamıyormuşuz. o zaman opera bunada karşı çıksın hadi göreyim opera seni şuan en iyi mücadele veren google o kadar bişey yok bi daha opera yine bişeye karışırsa arkadaşlar bence operayı silin %0 pazar payı olsunda aklı başına gelsin boykot yapalım operaya

saygılar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play