Win 7 ve Vista Crysis için yarışırsa...

Son zamanların en sevilen oyunu Crysis Windows 7'de mi yoksa Vista'da mı daha iyi çalışır?

  • Ümit Öncel

Tüm oyuncuların bitmek bilmeyen sorusu, hangi sistemin oyunlar için daha iyi performans verdiğidir. Bu sorunun cevabı ancak kapsamlı bir test ile yanıtlanabilir çünkü ekran kartı, işlemci, bellek miktarı ve hatta işletim sistemi bile oyunların performansı üzerinde önemli etkire sahip. Extremetest'in yayınladığı son araştırmada da, en yeni donanım ve yazılım ürünlerini aynı şartlarda yarıştırarak bu sorunun cevabı arandı.

Testler esnasında GeForce 9800 GTX, GeForce GTX 285 OC2, Radeon HD 4850 ve Radeon HD 4870 X2 ekran kartları kullanıldı. Ayrıca iki farklı işletim sistemi Vista ve Windows 7 beta build 7000 bu karışlaştırmada yer aldı. Tüm test makineleri Core i7 işlemci ve 3 GB bellek ile donatılmıştı. Yani bu test esnasında temel olarak ekran kartı ve işlemciler yarıştırıldı.

Ortaya çıkan sonuç özetle; hepsi aynı... En iyi performansı Vista ve Radeon elde etti ama aradaki fark pek büyük olmadı. Radeon'lar genelde GeForce'tan daha iyiydi ve Vista çoğunlukla Windows 7'ye üstünlük sağladı. Fakat bu testten ortaya çıkan asıl sonuç bütün varyasyonlarda farkların genellikle çok düşük kalması oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok saçma gibi olmuş birinde azalırken öbürnde nasıl düşük olur mantıksız olmuş. Baştan test etsinler düzgün bi şekilde

açıkçası deneyimlerime göre vista daha yoğun çalışıyor.xpden terfi etmek isteyenler win 7 ye terfi etmelerini tavsiye ederim.ciddi kullanılabilirlik sözkonusu.elbette program desteğide çok güzel çalışıyor.

tavsiyem şu: xp den win7 geçin ve rahatınıza bakın.paranoyak vista iel uğraşmayın benim gibi.

beta bir işletim sistemi vs 3 yıldan fazla süredir eksikleri giderilmeye çalışılan sorunları kısmen çözülmüş bir işletim sistemi. test güzel ama henuz çok erken. vistadan se7en a terfi edecek bir kullanıcı olarak oyun performansındaki küçük kımılşdamalar benim için bişey ifade edemiyor. benim için önemli olan bilgisayar açılıp masaüstünü gördüğümde hemen kullabilmem. hemen göçmeyen göçtüğünde de verilerim halen güvende olduğunu bilmek mükemmel bir his.

7000 nin üstünden 3 ay geçti 7057 i bi denesinlerde gorsunler

Windows 7 beta yı bende deniyorum hatta denemiyorum artık kullanıyorum final sürümü piyasaya çıkıncaya kadar. Crysis warhead oynuyordum Vista'da da oynadım ancak birçok oyun windows 7 altında daha güzel sonuçlar veriyor Ati Hd 3870 (512 mbGddr4) grafik kartım var. Windows 7 altında daha fazla fps aldım. Hatta iki oyunu oynı anda açarak güç gösterisi bile yaptım : )

Birisi Crysis Warhead diğeri Pes 2009 alanımdada yayımladım ekran görünülerini ms win çekirdiğinin yeniden kodlamayı iyi akıl etti ee ne demişler geç olsunda güç olömasın ; )

''tavsiyem şu: xp den win7 geçin ve rahatınıza bakın.paranoyak vista iel uğraşmayın benim gibi.''

windows 7 ile vista birbirine benziyor. vista ile aralarında performans farkı da yok. windows 7 farkı görsellik. windows 7 ile xp denk değil.

"Çok saçma gibi olmuş birinde azalırken öbürnde nasıl düşük olur mantıksız olmuş. Baştan test etsinler düzgün bi şekilde"

-hocam beta beta beta !!! bazı tutarsızlıkların olma ihtimali %100. 7057 sürümü bile kendi deneyim notunu istikrarlı vermiyor ki oyun performansları tutarlı olsun:D

Sapphire HD4830 GDDR3 512MB ekran kartı, Q8300 2.50GHz Quad Core işlemci ve 4GB HyperX 1066MHz dual-channel ram sistemimde büyük bir farkla Vista 32 ve 64 bit daha iyi sonuç verdi. Win7 64bit (build 7000-7048 ve 7057) sürümlerinde deneme fırsatım oldu. Ayrıca ATI'nin vista için hazırladığı sürücüler ve Win7 beta-sürücüsü son olarakta yeni çıkan Win7 sürücüleriylede denedim. En kötü sonucu Win7-beta sürücülerinde aldım. Uzun lafın kısası Win7'nin işletim sistemi olarak organizasyonu vistaya göre gerçekten çok iyi, ilk kurulumda 19sn de açıldığını gördüm, şu an uygulamalar ve sürücülerle 25sn gibi çok kısa bir sürede açılıyor. Henüz daha tam anlamıyla donanım uyumlulukları sözkonusu değil. Birkaç donanım üreticisi dışında Win7 driverları sunan yok. Aldığınız performansı etkileyen en büyük faktörlerden biride driverlar. Sanıyorumki donanım üreticileri stabil driverlar hazırladıktan sonra Win7 çok daha iyi sonuç verecek. Henüz beta aşamasında olan bir işletim sisteminden bu başarımı almak bile gerçekten heycan verici.

Gerçekten mütiş bir test ama donanimlari yenileyerek daha taze bir sonuö güzel olurdu yinede CHIP üşenmemiş gene yapmiş yapacağini :))

"windows 7 ile vista birbirine benziyor. vista ile aralarında performans farkı da yok. windows 7 farkı görsellik. windows 7 ile xp denk değil."
Windows 7 kullanıyorum bundan çnce vsta kullanıyordum kesinlikle windows 7 vista ya göre kat kat hızlı.

''Windows 7 kullanıyorum bundan çnce vsta kullanıyordum kesinlikle windows 7 vista ya göre kat kat hızlı.''

donanım aynı ise performansının farklı olması mümkün değil. kaç fps fark ?. windows 7 vista dan kesinlikle hızlı değil.. testler ortada.

henüz daha işletim sistemi beta ve sürücüler yeni yeni çıkarken bile vistayla başbaşa gidebiliyor ve masaüstü performansında kullanıcılar Win7'nin daha hızlı olduğunu söylüyorlarsa, Windows 7 Vista'dan çok daha performanslıdır ve olacaktır demek sanırım kehanet değildir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play