Herkes donanımdan anlayabilecek mi?

Microsoft Vista ile düştüğü hataya bu kez düşmeyecek. Üstelik bu konuda yalnız da değil...

  • Yaşar Tuna Zorlu

Windows XP, Vista, 7, Mac OS...

Windows XP, Vista, 7, Mac OS...
Windows 7, Snow Leopard ...

Diğer taraftan işletim sistemleri de kullanıcıları kararsızlığa iten etkenlerden biri oldu. Örneğin ortaya çıkan bir ürünü ne kadar çok tanıtır, ne kadar çok benimsetirseniz o kadar fazla deneyen ve dolayısıyla işletim sisteminizi kullanan insan olur. Tabi bunun için ayrıca reklam harcamaları da yapılmalı.

Örneğin; Microsoft, Windows XP'nin piyasaya yayılmasını o derece başarıyla sağladı ki aslında yama yapılmaktan neredeyse işletim sistemi değişme noktasına geldi. Dünyanın hemen her yerinde bu işletim sistemini görebiliriz. Ama aynı şeyi Vista için söyleyemeyiz. Hem müşteri memnuniyeti hem de kaliteyi bir arada sunabilmek ve bunu uygun bir pazarlama stratejisi ile bütünleştirmek gerçekten zor bir işlem. Fakat MS, gözbebeği Windows 7 ile göz alıcı bir noktaya çoktan geldi bile. Vista için gereken güç o kadar fazlaydı ki Windows 7 bunun daha azı ile daha fazla işlem yapabilir duruma getirildi. Aslına bakarsanız bu durum Vista ve Vista Servis Paketi 2 arasındaki farka benzer bir konumda.

Aynı durum Apple için de söz konusu diyebiliriz. Ama Apple canı aksilikler ile sıkılıyor. Daha çıkalı 1 ay olmayan işletim sistemini yamaya başlayan Apple prestijinden ödün vermek zorunda kaldı. Tabi bütün yapılanların müşteri memnuniyeti düşüncesi ekseninde yapılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bilgisayarların neredeyse otomobiller gibi satın alınırken kimi duyguları kullanıcılara yansıtılmaya çalışıldığı bir dönemde yaşıyoruz ve bu çalışmalar etki gösteriyor olacak ki kimi markaların fanları oluştu bile. Tabi yine sizlere önerimiz hiçbir şeye körü körüne bağlanmayın. Sizi en fazla kim önemsiyorsa o daha çok kazanmalı!

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

daha bügün windows 7 kurdum tabi eski p4 makineme.gördüm ki kullandığım makinede vista var pc yi gören bu bilgisayarmı diyorr ve p4 lü windows7 daha hızlı resmen şok oldum.şimdi microsofta vista için verdiğim parayı acıdım.bunun altında kesnlikle bir kasıt var.

>>>daha bügün windows 7 kurdum tabi eski p4 makineme.gördüm ki kullandığım makinede vista var pc yi gören bu bilgisayarmı diyorr ve p4 lü windows7 daha hızlı resmen şok oldum.şimdi microsofta vista için verdiğim parayı acıdım.bunun altında kesnlikle bir kasıt var.<<<

Nasıl dediniz anlayamadım ??? Vistaya verdiğiniz paraya kesinlikle acımayın... Sonuna kadar hak eden nadide bir işletim sistemi bence... Üstelik vista majör bir sürüm olup sürüm numarası 6.0 dır W7 ise minör bir sürüm olup sürüm numarası 6.0.1(yada öyle birşey)'dir. Yani makyajlanıp optimize edilmiş bir vistadır diyebiliriz... Ve asıl w7 verilecek paraya acımak lazım çünkü vista gibi bir işletim sisteminden sonra o kadar parayı hak etmediği kanaatindeyim.. Bu arada p4 işlemcili pc'ye kurdum çok hızlı demişsiniz... O zaman bende bir sorun var. Amd turion64 x2 TL-60 (2,00 ghz) işlemcili , 2 gb ddr2 667 mhz ram'li laptobuma w7 rc 7100 kurmuştum resmi dağıtım... Kurmaz olaydım... Kasılmalar , Takılmalar , Restart atmalar , Aşırı cpu yükü ve aşırı ısınmalar başıma geldi... Resmen Çuvaladı w7... 1 gün içinde tekrar format atıp Sp2'li Vista'ya döndüm... Ne kasılma ne takılma ne ısınma hiç biri kalmadı.... Sp'lerden sonra Vista olgunlaştı stabilitesi arttı... Şimdi elimde w7 rtm 7600 build var ammma ; adam gibi vista varken onu kurmak için bir neden göremiyorum... üstelik yaşadığım 7100 faciasından sonra cd'yi bile nereye attığımı hatırlamıyorum... Üstelik kasıt olmasıda mümkün değil , Microsoft Vista için ne kadar uğraştı hatırlayınız... Sadece Xp' fanatiklerini tatmin etmek ve donanım ihtiyacını daha makul bir seviyeye çekmek için w7'yi üretti bence...

Alakası yok Windows 7 çok hızlı bende Pentium D 2.66 işlemci 2GB
ramli bir sistem de denedim sonuç muazzam

1gb rami olan makinaya kurdum gayet güzel çalışıyor.Xp de bile kasan makina win 7 de kasmaz oldu :))

windows 7 hızlı artık benimsendi fakat bir değişik özelliğide var ve çok şaşırttı beni. vistada biliyorsunuz ki anakart değişimi yada sadece işlemciyi değiştirip ram miktarını tavana çıkartınca format atmadan kullanılamıyordu. win7' de gördümki buna gerek yok. asus m2a-v ati çipset anakart sempron 3000+ işlemci ve 2 gb ram vardı ve bunu amd athlon 240 cpu asus m2n68 se-2 anakart ile değiştirdim. windows çöktü diye düşünürken windows 7 nin çalıştığını gördüm. büyük bir şaşkınlık yarattı bende doğrusu. birinci bölümde vista vardı 2. bölümdede win7. win7 açıldı ama vista çöktü. eğer bu bir rastlantı değilse çok olumlu bir gelişme bu artık zırt bırt işlemci ekle format anakart değiştir format olayından yırttık.

Tartışma yaratmak için söylemiyorum ama şu vista fanatiklerini anlamak mümkün değil.windows7nin daha iyi bir vista olduğunu biliyoruz.Eee soru neydi ??

Windows 7 Ye Sp1 Gelmeden Gecmem Cıkarmasınlar.. Gecmem Sp1 Görmem lazım.

"daha bügün windows 7 kurdum tabi eski p4 makineme.gördüm ki kullandığım makinede vista var pc yi gören bu bilgisayarmı diyorr ve p4 lü windows7 daha hızlı resmen şok oldum.şimdi microsofta vista için verdiğim parayı acıdım.bunun altında kesnlikle bir kasıt var."
---------------------------------------------------------------------------------
Haklısın Windows 7 bence de çok daha iyi Windows Vista'dan ama bunda bir kasıt olduğunu düşünmüyorum ben.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Windows XP, Vista, 7, Mac OS...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir