Win 7'yi farklı kılan ufak br detay daha...

MS şefi Steve Ballmer'dan, Windows 7'nin gözden kaçan küçük bir özelliği hakkında ilginç açıklama...

  • Ümit Öncel
Ballmer, Gates'siz ilk Windows'tan memnun
Bill Gates artık Windows'u sadece uzaktan izliyor.

Windows 7 ile Microsoft işletim sistemi geliştirme ekibi ilk kez Bill Gates'in gözetimi olmadan büyük bir projeye imza atmış oluyor. Görünüşe göre Microsoft'un patronu Steve Ballmer, firmanın kurucusu ve eski yazılım mimarı olmadan ortaya çıkan işten fazlasıyla memnun. "Harika bir iş oldu" diye konuşan Ballmer sözlerini; "Üstelik Bill'in liderdiği olmadan ekip tarafından yönlendirilen bir takım çalışması ile gerçekleştirildi. Ve biliyor musunuz Windows 7 ile ilgili çok iyi hislerim var. Ama önce başladığımız işi bitirmeliyiz" diye sürdürdü. Gerçekten de Windows 7 şimdiye kadar büyük oranda olumlu eleştirilerle karşılandı.

Geçtiğimiz Temmuz'da Microsoft'taki günlük işinden ayrılan Bill Gates artık eşi ile birlikte kurdukları yardım derneğinde daha aktif bir göreve sahip. Bill Gates'in Microsoft'taki sorumlulukları ise Steve Ballmer, yazılım mimarisi uzmanı Ray Ozzie ve araştırma ve strateji yöneticisi Craig Mundie tarafından paylaşıldı. Ballmer; "Üçümüzün teknoloji liderliği konusunda yaptıklarımız Bill'in yöntemlerinden kesinlikle farklı" diye konuştu.

Gates'in bu süreç boyunca işlerine hemen hemen hiç karışmadığını da ekleyen Ballmer, "ama isteseydi söylerdi çünkü o Bill, Microsoft'un kurucusu" dedi.

Bill Gates'i özlediklerini de söyleyen Ballmer, "Herkes onun geri dönmesini isterdi" dedi ve ekledi; "yine de bana kalırsa herkes daha fazla sorumluluk alabildiği bu yeni ortamdan memnun".

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Zavallı Microsoft Bill'i Biz de Çok Özleyeceğiz :(

Tek kelimeyle bu adamlar mucit ve ben bu adamları ayakta alkışlıyorum süperler insan beynini en iyi şekilde kullanıyorlar

bence dönmese daha iyi olur, şimdilik onsuz güzel gidiyor, inşallah bu kararlılık windows mobile içinde söz konusu olur.

Hadi bakalım görücez. Bir Microsoft bağımlısı olarak biz de Windows 7'nin tıpkı Windows XP gibi sevilmesini umuyoruz.

Vistanın kırpılmış hali ahım şahım performansbekleyenelere kötü haber olacak. şu.anda.kullanıyorum.boşluk.tuşuna.bastıkdan.3snye.sonra.cevap.geldiği.için.böyle.yazmak.zorunda.kaldım.bence.çok.umutlanmayın.

Microsoft olmasaydı yazılım ve bilgisayar teknolojileri bu günkü seviyeye ulaşamzdı. Elbette uyguladıkları bazı politikaları desteklemiyoruz...

windows 7 nin gözden kaçan farku şimdi Bill Gates in olmayışımı yani ?

Vistadan farkı olmayan diyen arkadaş sen bilgisayarı anca simgelerden görünüşten ve tıklama olarak anlayan birisin hiç girme bu işlere önce bilgisayarı detaylı öğren mesela en önemlisi stabil çalışması ;)

Bizde yedik bu sozleri,
Sanki kukla oldugunu bilmiyoruz orda :)
Windows7 Vienna oldugu zamanlardan beri biliniyor ama niyeyse microsoft bunu yeni gibi gosteriyor ( sanki 2008 de baslamis 2009 da bitecek )
Ayrica Windows7 aslinda sadece Vista'nin bir varyasyonu.
Cekirdek surumu 7 degil 6.1
Ama yinede Windows7 diyor adamlar :)
Niye?
Cunki asil yenilik icin oyalamaya ihtiyac var 2010 geldi catti.
Hala yeni bir alt yapi oturmadi.
Windows8'i dogruladi microsoft ama hala Chip'te yayinlanmadi oda ilginc?
Bunlar ayak oyunlari.
Zaten test sonuclarinda bile bu fark goruluyor ki Windows7 aslinda Vista sp2,
Piyasa cok aceleci ve negatif davrandigi icin aceleden Vista hemen duzeltildi ama Vista'nin imaji sarsilmisti bir kere.
Ne yapmali?
Yeni bir windows.
Adi?
Windows7 olsun.
Vienna ve Blackbomb kod isimleri rafa kalkti.
Simdi sirada windows8 var ve gelistirme sureci baslamasada proje dogrulandi.
Ama asil yenilik.
Singularity cikarsa olacak.
Gerisi hikaye.

bill renkli kutuyu alınca çocuk gibi sevinmiş...

Yukarıdakı arkadasa ıthafen;Demıssınkı "space" tusuna basında 3 sn sonra cevap gelıyor ve kullanıyorum.Arkadasım senın kullandıgın betanın betası yanı Mılestone 1 yada 2 belkı daha sen elınde ne oldugunu bılmeden,neye sahıp olmak ıstıyorsun.Ayrıcada evet vıstanın bır varyasyonu oldugu dogrudur sayet vısta ıle aralarında cok buyuk farklar wardır...Bılmeyen arkadaslar ıcın su ornegı verebılırım,Wın7 sayesınde klavye ve mouse artık yavas yavas ortadan kalkmaya baslıycak...

"sayet vısta ıle aralarında cok buyuk farklar wardır"

nedir bunlar? açıkladığınız mouse ve klavyenin yok olması mı?(ayrıca bunu yapan başka işletim sistemleri zaten vardı.). vista ile win7 arasındaki tek fark isim farklılığı. vista ve birkaç service pack ile bunlar zaten halledilirdi. ama yok yeni işletim sistemi, yeni alıcılar demek... adam akıllı tek bir fark gösterin tamam diyelim. stabiletesi nerden kaynaklanıyor. basit, yazılımda ki düzeltmeler ile. yanlız şu açık ki kodlar yeniden inşa edilmiyor sadece üzerinde oynanıyor. yeni kod yok, yeni işletim sistemi yok, yeni hiçbir şey yok. bir örnek fat dosya sisteminden ntfs geçmek tamam. sistem üzerinde (küçük) oynamalar hayır. win7 yeni değil eskisinin (vistanın) devamıdır.

bence 7 yapılmış en iyi işletim sistemi ben çok basit bir örnek vereceğim benim oynadığım bazı oyunlar vardı xp de kesinlikle açmıyordu pcim ama windows 7 de performanslı şekilde oynayabiliyorum sonra bi uygulama kararsızlaştığında bir tıkla kapatabiliyorum hem sistem yöneticisine bakıyorum bir avuç uygulama çalışıyor ama xp herşeyi çalıştırıyor kullandığınız kullanmadığınız...

Sen de yorum yaz