Win 8'e Dolby Digital Plus desteği geliyor!

Windows 8'den bir yenilik haberi daha: İşte Microsoft'un Win 8'e eklediği son sürpriz!

Windows 8'e Dolby Digital Plus desteği geliyor!

Windows 8'lü donanımların tümü, artık konumunda oldukça ünlü bir şirketin ses desteğine sahip olacak. Dolby, Microsoft ile Windows 8'li masaüstü, laptop ve tabletlerde Dolby Digital Plus'ı desteklemek üzere anlaştı.

Anlaşmaya göre hem masaüstü uygulamalar, hem de Metro stili uygulamalar ses codec'i Dolby Digital Plus tarafından desteklenecek. Bu anlaşma, Windows 8'li donanım kullanıcılarının Dolby Digital Plus destekleyen akış medyalarında ve fimlerde yüksek bir ses deneyimi elde edeceği anlamına geliyor.

Dolby'nin bu anlaşmadan bir lisans ücreti alacağı ve diğer PC üreticilerinden telif hakkı ödemesi alacağı, optik diske sahip ürünlerde bu ödemenin daha yüksek olacağı söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Aman ne ozellik :D

Bazı leptoplarda otomatik destekliyordu nedenini bilmiyorum, ama masa üstümde desteklemiyordu . güzel olmuş :D korsan kullanıcağım için lisans misans bana sökmez :D

Öhhöö öhhöö köhh kööhh
Boğazıma birşey kaçtı da.
Bu codek sadece decoder uygulamaları içindir ve eskiden beri kullanımı zaten mümkün olmaktadır.
DOLBY firması zaten kendine has decoderlerin yazılımları için lisans talep etmektedir.

kimse win8 e geçmicek bak buraya yazıyorum final sürümü çıktığında görcekler...

Güzel olmuş ama gözüme takılan 2 eksi, eski tip dosya aramasını kaldırmışlar ve kişisel toolbarı ekranın kenarlarına sürüklemeyi kaldırmışlar.

Bu yüzden bize pahalı gelmesin de

2020'ye kadar Windows 7...

kimse win8 e geçmicek bak buraya yazıyorum final sürümü çıktığında görcekler

Şu hali ile bile XP ve Win7 yanına yaklaşamaz tabi kullanmayı bilene. örneğin çok şikayet ettikleri metroyu sadece kısayol dosyası gibi kullansalar görecekler faydasını.

Bu gelişmeyi ilk Apple'dan duymuştum şimdide 8'de duyuyorum acaba kim kimi taklit ediyor...

Şu hali ile bile XP ve Win7 yanına yaklaşamaz tabi kullanmayı bilene. örneğin çok şikayet ettikleri metroyu sadece kısayol dosyası gibi kullansalar görecekler faydasını.
-----------------
insanların win8 e gidip bilmem kaç dolar vericeklerini sanmıyorum microsoft zarar edicek win7 gibi bir işletim sistemi varken kimse win8e geçmicek

bence 2050 yılına kadar Windows kullanılmaz...

Valla Linux bu desteği zaten veriyor, Windows ise tam oynatamıyor. Harici Dolby Digital ses kartım ile en iyi verimi Linux sağlıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir