Win 8'li tabletlerin, iPad'i böyle geçebilir!

Win 8'li tabletler bir türlü yıkılmayan iPad krallığını yıkabilir mi? İşte bunu sağlayacak 10 şey!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'li tabletlere hiç olmadığımız kadar yakınız. Metro arayüzü ve uygulamaları, ikiye bölünebilen ekran ve çok daha fazlasıyla Windows 8 ilgi çekici bir işletim sistemi. Tabletlerde nasıl bir deneyim sunduğunu göreceğimiz günü ise iple çekiyoruz. Windows 8'li tabletler piyasaya sürüldüğünde büyük ihtimalle iPad 3 piyasada olacak. Peki Windows 8, iPad 3'ü nasıl geçebilir? İşte bunun 10 yolu:

1. Kurumsal müşteriler: iPad iş amaçlı olarak kullanılıyor olsa da, Apple kurumsal piyasayı özellikle hedef almıyor. Bu piyasa, Microsoft'un yakından tanıdığı dev bir alan ve Microsoft için büyük bir avantaj sağlayabilir.

2. Yeni Office: Microsoft Office, özellikle kurumsal alan için Windows'un en önemli parçalarından biri olmaya devam ediyor. Office'in ARM ve Intel tabletler için sunulacağından emin olabilirsiniz.

Melez tabletler

3. Melez tabletler: Asus Eee Pad Transformer Prime veya Lenovo IdeaPad Yoga gibi çift işletim sistemli ve çift modlu donanıma sahip tabletler ilgi çekici olabilir. Oyun ve iş modu arasında kolaylıkla geçiş yapmaya izin veren tabletler, onları odak noktası haline getirebilir.

4. Çift modlu makineler: iPad kendi alanında oldukça iyi bir cihaz, ancak bir masaüstü cihazı değil. Burada bir fırsat olduğunu düşünen Microsoft ise, Windows 8'li bir tableti istasyona yerleştirdiğinizde, onu bir Windows PC'sine dönüştürerek klavye ve farenizle yönetmenize izin vermeyi planlıyor. Bu esneklik, Microsoft için önemli bir avantaj sunabilir.

5. Metro arayüzü: Metro arayüzünü kullanan hemen hemen herkes onu beğeniyor.

6. SkyDrive: Windows ID'niz yoluyla hangi cihazın başında olursanız olun, ayarlarınız ve tüm dosyalarınız sizinle olacak.

Cihazlar arası "ışınlama"

7. Cihazlar arası "ışınlama": Microsoft'un Windows 8 ve Windows Phone 8 gibi Windows cihazları arasında "ışınlama" özelliği üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu sayede herhangi bir kablosuz bağlantı üzerinden içerik göndermek mümkün hale gelecek.

8. Yan yana çalışan uygulamalar: iPad ve Android'deki tek uygulamaya yoğunlaşma özelliği, genel olarak iyi bir şey. Ancak iki işi aynı anda yapmak isterseniz durum zorlaşabiliyor. Windows 8 ise iki farklı uygulamayı yan yana görmenize izin veriyor.

9. Nokia tabletler: Donanımıyla ünlü Nokia'nın ilgi uyandıran bir tabletle ortaya çıkması olası görünüyor.

10. Daha geniş seçenek: Apple'ın iPad'deki kalitesine, fiyat etiketine ulaşmak zor olsa da herkes iPad'den hoşlanmıyor. Dolayısıyla piyasada Apple olmayan cihazlar için geniş bir alan bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ipad3 win8'i bekliyor ondan önce çıkmaz zaten tepkileri görüp belki ipad3 değişikliğe bile gidebilir.

ve tabiki fiyat politikası önemli olacak piyasaya sonradan giren win donanım üreticilerinin rahat hareket edebilmesi için fiyatları oldukça aşağı çekmeli

farkında degiller ı-pad ın geçilemez oldugunu neden bu ısrar ? sonuç bkz blackberry fiyaskosu ,hp fiyaskosu vs vs svs

Metro arayüzü iğrenç bence

normal windows programlarını çalıştırmazsa hiç bir işe yaramaz

Android+Linux+iOS=Windows 8

Windows 8 çıkana kadar ipad 4 ü de çıkarırlar diye düşünüyorum. Ya da ipad i aynı mantıkla sürdürüp ipad tasarımında bir dokunmatik ve sanal klavyeli masa üstü pc çıkarabilirler. Bağlanabilirliğini de artırdılar mı Apple bir çok kişinin Microsoft ile bağını koparmayı başarabilir.

Ipad kullanalı Windowstan soğudum. Notebook 2 çekirdekli, masa üstü pc 4 çekirdekli. Bu kadar çekirdek ne iş yapıyor ben anlamıyorum. Windows yapması gereken dışında bir sürü geri planda iş yapıp sistem kaynaklarını harcıyor sanırım. Windows kasılıp kalıyor, bazen dakikalarca windows ekranını seyrettiğim oluyor sistem tam açılsın da işimize bakalım diye.

Ipad de dokunuyorsun anında ekrana herşeyiyle hazır sistem görünüyor. Windows 8 li tabletleri görüp ona göre bir yol izleyeceğim. Belkide bundan sonra tamamen Apple ürünleriyle devam edebilirim.

Metro ara yüz berbat... ne desktopa nede tablete uyumlu... 3. millenium faciası olacak...

windows virüs sorunu mac ios virüs bulaşmaz

iPad'i gececegini düsünüyorum sonucta Visual Studio Windows icin uygulama gelistirmeyi kolaylastiriyor. Veterinerden doktora akliniza gelebilecek her yerde Windows bilgisayarlar kullaniliyor ve tabletler buralar icin yeni uygulamalar yazilmasini hizlandiracak. Suan bir disciye gittiginizde bilgisayarin basina oturup klavye fare ile calismak zorunda iken dogrudan ayakustu tablet uzerinde cok daha hizli bir bicimde verilerinize ulasabilecek. Cok kisa bir surede milyonlarca uygulamaya ulasir ve iPad ve Android tabletlerin cok ilerisinde yer alir diye dusunuyorum.

"5. Metro arayüzü: Metro arayüzünü kullanan hemen hemen herkes onu beğeniyor. "

Yok artık...

Genel olarak her ekranda aynı işi yapabilmekten bahsediliyor ama zaten buna da önce Apple geçti:
* icloud
* mountain lion

Derseniz ki ios ve mac os farklı şeyler. Zaten windows 8'li tabletler de pc ile eşdeğer çalışmayacaktır. (Demek istediğim yine uygulamayı pc de yazarsınız.)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play