Gereksiz dosyalardan kurtulun

Windows'un Disk Temizleme aracı ile sabit diskinizde yer kaplayan gereksiz dosyalardan kurtulun.

Silinecek öğeleri seçin

Silinecek öğeleri seçin
Silinecek öğeleri, yanlarındaki kutuları işaretleyerek belirleyin.

4. Silinecek öğeleri seçin
İnceleme tamamlandıktan sonra,"Silinecek Dosyalar" listesinde silebileceğiniz öğeleri ve alt bölümde de açıklamalarını görürsünüz."Geçici İnternet Dosyaları"nı silmenizin Internet Explorer'ın önbelleğini boşaltmak anlamına gelir. Listede gördüğünüz tüm öğeleri korkmadan seçebilirsiniz. Sadece"karşıdan yüklenen program dosyaları" seçeneğini seçerken dikkat edin, bu durumda sildiğiniz programları tekrar bulup yüklemeniz gerekebilir.

5. Dosyaları sıkıştırın
NTFS sürücülerde eski dosyaların sıkıştırılması seçeneği de bulunur. Bu seçeneği işaretlerseniz, Windows belirli bir süre içinde kullanmadığınız bütün dosyaları sıkıştıracaktır. Bu işlem dosyalara erişimi yavaşlatsa da kayda değer bir yer kazancına neden olabilir. Ayrıca "Seçenekler" düğmesine tıklayarak kullanılmama süresini kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

pek bi işe yaradığı söylenemez..

gereksiz dosya denen şeyler, install esnasında zip'lerin açıldığı cahce ise un-install sırasında çoğunlukla gerekiyor o zip folder'lar..
Diğer yandan gereksiz dosya denen şey ie'nin cache'i ise orayı zaten silebiliyoruz.
Öbür türlü gereksiz denen dosya .log uzantılı kurulum bilgileri ise un-install sırasında %25'te olsa kullanılıyor onlar yine..
Bana asıl gereksiz dosya diye zaten kaldırdığım programların .dll kitaplıklarını silen ve registery'ide program kayıtlarını yok eden bir şey lazım. Onu da sanırım mükemmel olarak deep-freeze yada sistem monitörlüğü yapan un-install programları yapıyor.
Yoksa akıllı kısayolların saklandığı recent klasörünü temizlemek 1 MB bile etmez.

Onlarca sağlam temizleyici varken, Windows'un yarım yamalak iş gören temizleyicisini neden kullanayım ki?

ben advanced windows care programı ,ccleaner,windows disk temizleyici ,windows disk birleştirici gibi programlar ,ayrıca
daha bir çok özelliği olan programlar var mesela : tune up optimizer gibi sisteme ayar çekebileceğiniz başı boş dosyaları silebileceğiniz programlar var..

arkadaşlar benden size tavsiye o program bazen işe yaramıyor o yüzden kullanmayın geçen gün C' de boş yer kalmamıştı dedim ki bari windows disk temizleme aracını kullanayım da biraz yer açılsın dosyaları silmeye başladı biraz zaman geçtikten sonra bilgisayar kendiliğinden silme işlemine devam ederken kapandı. Ve de bi daha açılmadı güvenli mod da bile açılmadı format atmak zorunda kaldım :(

Arkadaşlar sakın kurmaya kalkmayın tam 1 hafta 10 gün bilgisayarsız kaldım windows üzerine windows kurdum genede bilgisayarım ruh gibi...

Gereksiz dosyalardan bedava olan Ccleaner ile kurtuluyorum.

windows'un hangi programı doğru düzgün çalışıyorki ztn bnce disk temizleme bir işe yaramıyor

Dİsk temizlemeden ve bildik disk temizleme programlarından yararlanarak haftada bir ya da ayda bir temizlerim

Ace utilities disk temizleme alananında bir numara....

Disk Temizleme bir işe yaramaz zaten Windows'un hangi programı tam doğru düzgün çalışır?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir