Win7'ye bedava geçiş: Şanslılar ve şanssızlar

MS'in Vista'dan Windows 7'ye ücretsiz geçiş hakkında hazırladığı iddia edilen belgede neler var?

Win 7'ye bedava geçiş!

Microsoft'un, Vista sahiplerine ücretsiz Windows 7'ye yükseltme imkanı tanıyacağı söylentileri, yeni bir gelişme ile tekrar alevlendi. Tech ARP'ın iddiasına göre, Microsoft'un OEM satıcılarına gönderdiği bir belge, konuyla ilgili hemen hemen tüm detayları ortaya koyuyor. Windows 7 Yükseltme Programı adına sahip olduğu iddia edilen belge kurumsal toplu alımlar için değil, bireysel kullanıcılar için hazırlanmış.

İddiaya göre XP sahiplerinin bu konuda şansı yok. Program XP'den Windows 7'ye ücretsiz geçişe izin vermiyor. Hatta Vista Home Basic ve Vista Starter Edition kullanıcıları bile Windows 7'ye geçiş için ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Diğer Vista kullanıcıları ise daha şanslı çünkü onların ücretsiz yükseltme şansı var fakat onlar da sadece eş değer bir Windows 7'ye geçebiliyorlar. Örneğin Vista Home Premium sahipleri sadece Windows 7 Home Premium'a, Windows Vista Business sahipleri sadece Windows 7 Professional'a ve Windows Vista Ultimate sahipleri sadece Windows 7 Ultimate'e ücretsiz geçebilecekler.

Diğer ilginç bir nokta ise Vista'ların sadece Program Uygunluk Süreci adı verilen bir dönemde satın alınmasının şart olması. Bu dönem dışında alınan Vista'lar Windows 7'ye ücretsiz geçiş için kullanılamayacak. Bu dönemin hangi tarihleri kapsadığı ise henüz bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları