"Winamp'ı öldürmeyin, açık kaynaklı yapın!"

Winamp'ın tarih olmasını istemeyen hayranları, bakın bu kez efsane yazılım için ne yaptı...

  • Zeynel A. Öztürk
"Winamp'ı öldürmeyin, açık kaynaklı yapın!"

15 yaşındaki müzik çalıcı Winamp'ın kapanacağını, sürüm numarasının 5.66'dan ileri gitmeyeceğini geçtiğimiz günlerde AOL'nin yaptığı resmi açıklamayla öğrenmiştik. Şimdiyse 20 Aralık'ta aramızdan ayrılacak olan Winamp'ın kapanmaması için imza toplanmaya başlandı.

Açık kaynak topluluğunun yürüttüğü imza kampanyasında şimdiye kadar 12.000 çevrimiçi imza toplanmış bulunuyor. Change.org web sitesinde başlatılan kampanyada Winamp'ın açık kaynak kodlu bir proje olarak hayatına devam etmesi öneriliyor.

Microsoft'un Winamp'ı satın almayı düşündüğü söylentileri gerçeğe dönüşse bile bu, Winamp'ın geliştirmesinin devam edeceği anlamına gelmiyor. AOL, Winamp'ın açık kaynak kodlu bir yazılıma dönüştürülme ihtimali hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu eylemden haberdar ettiğiniz için çok teşekkür ederim sevgili Chip online. Kampanyaya hemen destek oldum, açıkçası Winamp`ın Microsoft`a satılacağına açık kaynaka dönüştürülmesi bizler için daha hayırlı olduğu görüşündeyim.

açık kaynak olması gzl olur. lama'yı seviyorum :)

İmzaladık ama ne kadar işe yarayacak göreceğiz.

aimp varken winamp kullanılmaz :)

hala çok fazla kullanıcısı var. neden kapatıyorlar anlam veremiyorum.

Açık kaynak olması daha iyi olur ancak geliştiricilerin rızası gerekir bence...Gerçi projeyi bırakacaklar zaten ama...

Winampsız bir Windows düşünülemez...

Umarım Microsoft alır :)

wmp, aimp varken hala winamp kullanan var... kesin 7-8 e kötü xp en iyisi baba deyip 3 ayda bir format atanlarda aynı kişiler. ya bu kadar ağır ve hantal başka program var mı hala ne winamp'ı? bütün dünya bırakmış iflas etmiş ama bizim aynştaynlara sorarsan winamp çoook iyi. tabi canım send evam et 3 dkda gelsin masaüstün...

efsaneydi ama bozdular git gide. aimp kullanır oldum aktık.

Ya fanboyluğun diz boyu "Umarım Microsoft Alır" sanki babasının hisseleri var

Aynne ya açık kaynak kodlu yapmak en mantıklısı geliyor. Öldürüp de ne yapacaksın? En azından bu şekilde hem geliştiriciler hem de kullanıcılar yararlanabilecek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost