Windows 1.0, 30 yaşında!

Bugün 30. yaşını kutlayan Windows için önemli bir gün! Peki, ilk Windows'u hatırlıyor musunuz?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 30 yaşında!

PC'ler için devrim 30 sene önce bu hafta başladı. Windows'un MS-DOS'un ardından gelen ilk sürümü, 20 Kasım 1985'te yayınlanmıştı. Bugün kullandığımız Windows 10, Windows 1'e hiç benzemese de kaydırma çubuğu, açılır menüler, simgeler, iletişim kutuları ve Not Defteri gibi uygulamalar halen orijinal halini temel alıyor.

Windows 1.0 yalnızca grafiksel arayüzüyle değil, fareye verdiği önemle de öne çıkmıştı. MS-DOS'ta yalnızca komut yazabilirken Windows 1.0'da fareyi istediğiniz yere sürükleyip, ekrandaki öğelere tıklayabiliyordunuz. 1985'te bir çift diskete sığan Windows 1.0'ı çalıştırabilmek için 256KB belleğe ve bir grafik kartına ihtiyacınız vardı. Apple, bu sırada fare tabanlı arayüzlerde daha ilerideydi ancak yazılım ve donanımı bir araya getirmeye odaklanıyordu. Microsoft ise IBM PC'ler için düşük maliyetli PC DOS işletim sistemini çoktan ortaya çıkarmış, böylece kendisini bir yazılım firması olarak konumlandırmıştı.

Apple'ın Mac vs. PC kampanyalarına rağmen Windows, 30 sene boyunca PC'lere hükmetmeyi başardı. Bugünlerde akıllı telefon ve tabletlerin yükselmesiyle Microsoft, en zor mücadelelerinden birini veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

hey gidi günler birkaç mb hafızası olan makineler bilgileri disketlere kaydedip saklar makine hafızasını yeni kayıtlar için boşaltırdık.

Yılların Windows kullanıcısıyım... Windows 7'den sonra Windows benim için bitti. Windows 8 ve Windows 10 tam anlamıyla rezalet... Windows 7 eskimeye başlayınca Macbook'a geçiş yaptım. Microsoft o eski Microsoft değil beceremiyor artık.

@20 Kasım 2015 15:58 yok be bro windows 8 kullanıcısıyım çok memnunum. 8.1 e geçtim pek memnun kalmadım programlarla uyumsuzdu sonra 8 e geri çevirdim. win7 den çok daha iyi yani.

@20 Kasım 2015 15:58 Gardaş zen anlaman la bu vindovz zekiz üçüncü mülenyum faciası olum üçüncü mülenyum faciası la bu arada vindovz on da dördüncü mülenyum faciası la!

eskiden fazla eskiden değil ama işte 2000 2002 felan olması lazım bilgisayar kullanmak daha farklıydı şimdi ise çok farklı

Kullanıcıların ihtiyaç, fikirlerini, şikayetlerini ve sektörün devlerinin kullanıcılar tarafından beğenilme sebeplerini göz ardı etmeleri yüzünden beş para etmez işletim sistemleri tasarladığı için olsa gerek; 9 yıl boyunca pazarda pay kapamamasından dolayı, IBM ve Amerika devletinin dokunmaya bile gücünün yetmediği kişilerin gücünün arkasına saklanarak; koskoca kişisel bilgisayar sektöründeki 5 efsanevi devini zorbalıkla sektörden uzaklaştırma rezaletinin ilk adımı 30 yaşına basmış vay be!

@20 Kasım 2015 17:59 altına imzamı attım...

@20 Kasım 2015 17:59 Ağzınıza sağlık !

Maalesef DOS zamanında PC ile tanışma imkanım olmadı, Windows'u 95-98, 2000 Pro, XP, 7, 8, 10 diye kullanıcısı oldum. Gah kızdım gah beğendim fakat genel kanaatım hiç değişmedi, Windows'u başarılı ve vazgeçilmez buluyorum. Nice nice yıllara diyorum tüm emeği geçen Microsoft çalışanlarına.

30 yıl önce doğan kepazelik!!...

Windows 7'den sonra Microsoft şimdilik zombi sistemlerle devam etmeye çalışıyor... Windows 10'un gerçek sürümü çıktığı zaman belki işler değişebilir. 2016-17 civarında.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play