Windows 10, 2016'da yükselecek...

Tahminlere göre Windows 10, 2016 yılında ciddi bir kullanım artışı ile karşılaşacak!

  • Levent Öztürk
Windows 10 kullanımı hızla artacak...

Gartner'ın tahminlerine göre 2016'nın ilk altı ayı içerisinde Windows 10 pilot sunumlarında artış yaşanacak.

Yılın devam eden sürecinde çoğu firma, kurulumlarını genişletmiş olacaklar ve Gartner, bunların yarsının bir çeşit ürün kurulumuna 2017'nin başlarında başlamalarını ve 2019'da geçişlerin tamamlanmasını hedeflemelerini beklemekte.

Gartner'ın söylediğine göre bu durum, Windows 7, Windows 8 ve Windows XP'nin izinden giderek Windows 10'un Microsoft'un en yaygın kullanılan işletim sistemi haline dönüşmesini sağlayacak.

Ancak bunun, Microsoft'un duymak istediği şey olup olmadığı belli değil. Windows XP ve Windows 7, sürücü standartlarını belirleyen sistemler oldular ve kullanıcıları, Microsoft'un sunduğu daha yeni yazılımlara geçmeye ikna etmek neredeyse imkansız bir hâle dönüştü.

Microsoft, Windows 10 için önümüzdeki iki yada üç içerisindeki hedefi bir milyar cihaz olarak belirledi. Microsoft CEO Satya Nadella, Ekim ayında kurduğu cümlelerde, 110 milyon cihazın Windows 10 ile çalıştığını söylemişti.

Windows 10'un tüketici tarafındaki kullanımını arttıracak olan özelliklerin arasında ise, bedava, 12 aylık güncellemeler, geniş bir cihaz grubu için bağlanılabilir olması ve OTA yüklemeleri konusunda sunduğu avantajlar bulunuyor.

Gartner'in söylediğine göre geçişleri arttıracak etkenlerin arasında Windows 7 için desteğin Ocak 2020 tarihinde sona ermesinin beklenmesi ve Windows 10'un muhteşem uygulama uyumluluğu bulunuyor. Bunların yanı sıra tabletler ve 2in1 cihazlar için biriken talep, artışı destekleyecek.

Araştırma yardımcı başkanı Steve Kleynhans, yaptığı açıklamada 2015 yılının sonuna kadar işletim sistemine tanıdık olacak olan on milyonlarca insan olacağını söylüyor. Kleynhans, işletmeler için geçiş sürecinin Windows 7'nin altı yıl önce yaşadığına göre daha hızlı olmasını beklediklerini söylüyor.

Windows 10, Microsoft tarafından Temmuz ayında yayımlanmıştı. Bedava güncellemeler olarak bakıldığında ise, bazı Windows 7 ve 8 kullanıcıları, yükseltme işleminin gönüllü olmaktansa, Windows 10'un kendisini PC'ye zorla yüklemesi sonucunda olduğu konusunda şikayet etmektelerdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Son cümleye vurgu yaparak söylüyorum; Microsoft baştan büyük hatalar yaptı ! Büyük ihtimalle de bu hataları sonucu yeni bir adla bir işletim sistemi çıkartması gerekecek...

@29 Kasım 2015 15:46 haklısın ben son guncellemeyi kaldırdım 10240 a döndüm çozunurluk amd ekran kartı remi herşeyi berbat bi hale soktu oyunlardada kasılmalar laglar redstone gelmeden yuklemem 10586 yı

Almanların bir sözü var, ''wenn muss dann freiwillig'' yani eğer zorunlu ise gönüllü olmayı tercih ederim. İşletmelerde, ev kullanıcıları da nihayetinde 2016 sonuna kadar istenilen düzeyde Windows 10'a geçecekler. Kahin olmaya gerek var mı? Vazgeçip win 7'e dönenler veya ısrar edenlere, donanım, sürücü, uyumsuzluk vs. biraz kulak verseler, geçiş biraz daha ağrısız ve gönüllülük zemininde olacaktır.

Windows 10 kullanımı tabii ki artar, kimse XP, Vista, Seven Driver'ı üretmezse! Donanımların 6 senede bir yenilenmesi gerektiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu da ister istemez, işletim sisteminin değişmesi demektir. Örneğin yeni notebook'ların ve desktop'ların çoğunda XP, Vista ve Seven çalıştıramazsınız. Tabii diğer donanımların çoğu ile de...

Sanki çok büyük bir başarıymış gibi. Arkadaşım zaten dünyanın %90'ı Windows bilgisayar kullanıyor. Adamların rakibi yok. Şu anda Microsoft kendisiyle yarışıyor. Başka alternatif bir işletim sistemi yok ki kullanıcılar ona geçsin. Hepimiz Windows'a mahkumuz. Çok kullanılacak olması onu sevimli ya da çok başarılı yapmaz. Ben 2020'ye kadar Windows 7'de direneceğim. Ondan sonrası mecburen Windows 10 çünkü alternatif yok. Microsoft tekel bu konuda. Bütün dünya Microsofta bağımlı. Yapacak bir şey yok.

th2 temiz kurulumla notbook kurduk cipset drv dan ekarankartına intel + nvidia ,tochpad lan wifi kadar win10 drv kendi indirdi kurdu , rst ve nvidia eski sürücü kurduğundan güncelledim hotkey birde perf olarak bi sıkıntı yok yalnız win7de olan konum ve algılıyıcı da ışık sensörü ne tik koyunca oto parlaklık çalışıyordu win 10 o ayar yok oto parlaklık çalışmıyor, win7 de 5s30dk giden batarya for önce öçtüm, win10da 3s30dk güçpl tasarta ayarlarda enj tasarrufu açık arka pld çalışan yok boşta helpp

Android işletim sistemi Chrome OS ile birleşip Bilgisayarlara gelince, başta Microsoft'un paragöz yöneticileri olmak üzere bütün Windows fanboylarının yüz ifadesini görmek istiyorum. Android yüklü bilgisayarlar piyasaya çıkınca kimse o dandik sıkıcı Windows'un yüzüne bakmayacak. Google gelip Microsoft tekelini yıkacak göreceksiniz. Hepiniz göreceksiniz. "2018" bu tarihi bir yere not edin. "Ziyaretçi haklıymış" diyeceksiniz...

@29 Kasım 2015 17:30 Ha google ha mikisoft al birini vur öbürüne...

microsoft kadar kalın kafalı bir firma hep güncelleme getirince fazla kullanıcısı olacağını sanabilir tabi..

4. millenium faciası ms için büyük çöküşün başlangıcı olacak...

Windows 7çıkıtıgı zaman dediler bu ne biçim sistem iyi değil xp çok güzel xp den 7 geçmem ama hepsi tıpış tıpışgeçti xp payı ortada bu büyük konuşanlarda emin olki geçerler

evet bir alternatif çıkana kadar Windows..

windows 7 windows 8 windows 8.1 e devam gerisi yalan haber win 10 unun kullanım oranı zirveye tırmanıyormuş diyosunuz kimse yuzune bile bakmıyor o kadar diyorum.

Sen de yorum yaz