Windows 10, Afrika'da bile işleri karıştırdı

Microsoft'un kendiliğinden başlayan Windows 10 yükseltmeleri, işleri karıştırmaya devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Afrika'da bile işleri karıştırdı

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, vahşi yaşamı avcılardan ve LRA'dan korumaya çalışıyorsanız, hayatınız zor demektir. Bu hayatınızın içinde bir de Microsoft'a yer veriyorsanız, işiniz iyice zorlaşabilir.

Güney Sudan'a yakın, yaklaşık 17.600 kilometre karelik bir yağmur ormanı alanını yöneten Chinko Project'in para ve internet konusunda bolluk içinde olmadığı kesin. Bu yüzden takımın kendilerine bağışlanan laptop'un kendi kendine Windows 10'a yükselmeye başlamasından memnun kalmaması, son derece anlaşılır bir durum. Sorun yalnızca Windows 10'u indirirken tüketilen bant genişliğiyle sınırlı değil. Bir takım üyesi, zorla başlayan güncellemenin, ateş altındaki komandoların konumunu belirlerken devreye girmesi halinde, "kanın tam anlamıyla Microsoft'un ellerinde olacağını" söylüyor.

Üye, konuşmasına şöyle devam ediyor: "Buraya pilot olarak geldim ancak IT yeteneklerim de var. Bu PC'leri kuran kişi, yükseltmeyi nasıl engelleyeceğini veya nasıl ölçülü bağlantı oluşturacağını bilmiyormuş. Kan beynime sıçramış durumda."

The Register'a göre Chinko Project, internet bağlantısı için uydu bağlantılarından faydalanıyor. Dolayısıyla birkaç gigabaytlık indirmenin takımın canını çok sıktığı kesin. Takımdan bir üye, internet bağlantılarının kendileri için yeterli olduğunu, ancak "zorla yapılan yükseltmeleri ve gizli indirmeleri" kaldıramayacaklarını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

29 temmuzu dört gözle bekliyorum. hem bu saçma dayatma bitecek hemde gerçek rtm çıkacak tabi usd bastırana win server tp4 değdi daha finali çıkarsa win 10 gerçek rtm çıkmış olur aynı build numarasıyla. Ms kobaylardan iyi kar yaptı hem kişisel bilgiler hem hata raporları her şeyi ele geçirdi aslında ms nin yaptığı tecavüzden farksız kullanıcılarda farkında ne yapsınlar başka gerçek alternatif yok kaçış yok zevk alıyorlar. 29 undan sonra bu tc olayını düzeltir umarım.

Linux kullanin kardesim siz de.

@07 Haziran 2016 10:20 Linux a bile windows 10 bildirimi geliyor

@07 Haziran 2016 10:20 Linux yada mac le windowsla yapabildiğinin yüzde birini yapamazsın . herkes sizingibi bilgisayar kullanımını facebook tan ibaret sanmıyor, zaten bu kesimde pc öldü yaşasın tablet - cep tel diye bağırıyor acıyorum bunlara.

@07 Haziran 2016 10:20 oynadığım oyunlar Linux'ta çalışmıyor..

Linux kullanın demiş bir arkadaş. Güzel demiş, İyi demiş, Hoş demiş, Çok Çok hoş demiş. Ama hiçbiri Windows'un verdiği rahatlığı veremiyor be abi. Şimdi iş bilgisayarı olarak kullananlar için tabiki iyidir de birde olaya, oyun yönünden bakmak gerekiyor, hepimiz oynuyoruzdur sonuçta bir şekilde. Bu sistemlerin de satılmasının tek dayanağı oyundur. Yoksa iş bilgisayarı olarak 500 ila 600 TL ye de size fazlasıyla yetebilecek sistemler alabiliyorsunuz. İşin içine Oyun girince firmalar yoluyor.

@07 Haziran 2016 11:50 Oyun için eskiden beri konsollar var. Bilgisayarda oyun oynayan kesimin çoğunluğu korsan oyun oynayan kesim artık. Savunmayın, biz sizin ne olduğunuzu biliyoruz. Ne yaparsanız yapın. Ben hiç istemiyorum sizin Linux dağıtımı kullanmanızı. Önermeyin arkadaş sizde Linux'u bunlara. Anlamıyorlar işte, herkes anlayacak diye bir kuralda yok zaten. Önce Windows'u ve kullandıkları programların hepsini lisanslı kullanmayı öğrensinler. Bunu yapamayan adam zaten Linux kullanamaz!!!

zorlama kurulum sırasında biray içinde eskiye dönüş mümkün diye bir kutucuk çıkmıştı... Eski windows diye bir klasörde var ... Bu eskiye dönüş gerçekten mümkünmüdür ???? Nasıl yapabiliriz????????

Kardeş en kötü hizmetlerden "windows uptade" devre dışı bırakılabilir. Hiç bir şey çözümsüz değil. Devre dışı kalınca Win8 ve sonrasında mağaza güncellemesi bile yapmıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost