Windows 10, Android Ekranını Yansıtabilecek

Microsoft'un geçtiğimiz yıl müjdesini verdiği ekran yansıtma özelliği, Android akıllı telefon modelleri için Windows 10'a geliyor

  • Doğan Kürşat Aktaş
Windows 10, Android Ekranını Yansıtabilecek

Geçtiğimiz ayı, Microsoft'un heyecan verici bir duyurusuna sahne olmuştu. Yazılım devi, Telefonunuz isimli UWP (Evrensel Windows Platformu) uygulamasının kullanıcılarının Android işletim sistemli telefonlarını bilgisayar ekranlarına yansıtma yeteneğine kavuşacağını duyurmuştu.

Görünüşe bakılırsa Microsoft, söz konusu özellik üzerindeki çalışmalarını hızla sürdürüyor ve Insider kullanıcıları çok yakın bir zamanda bu özelliği test etmeye başlayacak.

Özelliği kullanmak için bazı gereksinimleri karşılamak gerekecek. İlk olarak kişisel bilgisayarınızın BTLE Çevresel Mod'u desteklemesi gerekli. Ayrıca Telefonunuz uygulaması şu an için sadece Android 7.0 sürümünü veya daha güncel bir sürümü çalıştıran Galaxy S8 veya Galaxy S9 modellerini destekliyor. Rapora göre daha fazla model ilerleyen haftalarda desteklenmeye başlayacak.

Windows Insider kullanıcılarının arasında bu özellikten faydalanabilen ilk kullanıcılar muhtemelen Fast güncelleme aralığındaki Skip Ahead kullanıcıları olacak. Microsoft, şu an için Fast zincirindeki güncellemeleri durdurdu zira Windows 10 versiyon 1903'ün RTM (Dağıtıma Hazır) sürümünü hazırlamak ile meşgul. Bu sebeple Insider kullanıcıları, Windows'un içinde bulunduğumuz yılın son aylarında gelecek olan 19H2 güncellemesinin önizleme sürümleri ortaya çıkmadan önce söz konusu özelliği test etme fırsatını yakalayamayacak.

Şu an için Telefonunuz uygulaması sadece bağlı olduğu Android cihaz üzerinden SMS mesajlarını okumanızı ve yanıtlamanızı sağlıyor ve çektiğiniz son birkaç düzine fotoğrafı görüntülemenizi, silmenizi veya bilgisayarınız ile paylaşmanıza olanak tanıyor. Üçüncü parti aplikasyonlar ise bu konuda çok daha geniş yeteneklere sahip. Örneğin Dell'in Mobile Connect uygulaması ve Samsung'un Samsung SideSync ve Samsung Flow uygulamaları halihazırda telefon ile bilgisayar arasında dosya paylaşımı, evrensel kopyalama panosu ve ekran paylaşımı ile telefonu bilgisayar üzerinden kontrol edebilme gibi özelliklere sahip durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ben bunu iki sene önce windows 10 lu yoga 710 bilgisayarımda yapmıştım ek yazılım olmadan. Bunun neresi yeni farkedilmemiş özellikleri yenilik yapmış gibi ortaya çıkartıyorlar. Yazık kos koca microsoft

@15 Mart 2019 13:37 Yazının sonuna kadar ben de aynı şeyi düşündüm. Ekran yansıtma Yoga 460 ile yapabildiğim bir şey, ancak burada mesajları cevaplayabilmekten bahsetmiş. Anladığım kadarıyla PC ekranından telefonu kontrol edebileceğiz. Böyle bir özellik on screen phone adıyla LG G2 de vardı.

@15 Mart 2019 13:37 windows 8.1 de de vardı bu siz bilmiyorsunuz demek ki

@16 Mart 2019 00:15 Mesajları cevaplamak, hatta çağrıları cevaplamak bile bundan onlarca yıl önce Symbian işletim sistemli telefonların alayının yapabildiği bir şey, Noki PC suit sayesinde pc'ye bağlanıp, arama yapma, mesaj yazma, bunları cevaplama vb daha bir çok şey zaten yapılabiliyordu. İlk Symbian işletim sistemli Nokia telefonum 6600 modeli idi ve hepsini yapabiliyorduk, sadece ekran yansıtma diye bir şey yoktu, buna rağmen PC'deki yazılımı sayesinde telefonunun heryerine ulaşılabiliyordu

Desktop PC versiyonunu "MÜKEMMEL" hale getirdiniz bitti, yansıtma bilmemne özelliğiniz eksik kaldı değil mi?? Siz önce şu arka planda çalışan 30 küsür svchost'un kimlere ne gibi bilgiler sızdırdığının hesabını verin de sonra yansıtma mansıtma zırvalayın.. Rahmetli Jobs haklıydı, MS kadar müşterilerinin zekasıyla dalga geçen ikinci bir kurum yok bu dünyada..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play