Windows 10 artık "önerilen güncelleme"

Bilgisayarınız kendi kendine Windows 10'u indirmeye başlarsa sakın şaşırmayın. Çünkü...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 artık "önerilen güncelleme"

Microsoft, Windows 10'u yayınladıktan üç ay sonra, yükseltme işini "kolaylaştırma" planlarını duyurmuştu. Ekim'de yapılan açıklamaya göre Windows 10, belirli bir noktadan sonra "İsteğe bağlı" güncelleme olarak değil, "Önerilen güncelleme" olarak sunulmaya başlanacaktı.

ZDNet'ten Mary Jo Foley'e göre Microsoft, bu değişikliği uygulamaya başladı. Bu durum, Microsoft'un blog sayfalarında bir yetkilinin yaptığı açıklamayla da doğrulandı.

Foley, değişikliğin, otomatik güncellemelerin etkin olduğu bilgisayarlarda Windows 10'a güncelleme işlemini otomatik olarak başlatabileceğini söylüyor. Bununla birlikte yükseltme işlemi, kullanıcının onayı alınmadan tamamlanmıyor. Windows 7 veya 8.1'den Windows 10'a yükseltip pişman olanların eski işletim sistemlerine dönmeleri için 31 günleri bulunuyor.

Microsoft, Windows 10'un 200 milyon cihazda kullanıldığını geçen ay açıklamıştı. Yazılım devi bu sayıyı birkaç senede 1 milyara yükseltmek istiyor, bu yüzden, bazen garip yöntemlerle, mümkün olduğunca çok kullanıcıyı Windows 10'a yükseltmeye çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Şimdi gelir bizim 4. milenyum faciası arkadaş :D

Pro ve kontra görüşleri argümanları ile konu çok defa tartışıldı. Polemiklerden yorulduk empati ile kendinizi Microsoft yöneticileri yerine koyunca bu türden radikal dönüşümlere ve dayatmaların tolere edilmesi gerektiğini düşünüyorum, unutmayalım isteyipte nasıl geçeceğini bilmeyen kullanıcılarda var. Elbette en makulu gönül rızası ile yükseltme olmalıdır.

Yükleyin kullanın bedava işte nazlanmayın , korsana bile izin veriyor gibi. Mağaza ve dijital satışlar gelecekte daha önemli olacak, hatta oldu bile steam de geride bırakır mı, ya da evlilik yapar mı bilemem

Bir insan hala xp veya 7 kullanıyorsa çoğunlukla bir veya iki program yüzündendir O programları tesbit edip destek verirlerse daha çabuk yol alırlar bence

Biraz zorlama gibi fakat doğru hareket bir de hataları giderip 7 de stabiliteyi yakalasa tamam

Windows Ten... Mükemmelliğin gerçekle bütünleşmiş hali....

@04 Şubat 2016 15:39 ne mükemmeli 4. millenium faciası=çöp...

@04 Şubat 2016 15:39 Bir firmayı 40 yıl desteklesem bile "mükemmellik" gibi bir kelimeyi edecek kadar akıldan kıt bir yorum yapamam şahsen. Bravo !

Ya benim bilgisayarım windows 10 ile uyumlu değilse ne olacak?

@04 Şubat 2016 18:17 gelip benden intel pentium i3 işlemcili bir 2. eli uygun fiyata alacaksın. Windows 10 atmaya uygundur. Ne yani biz yaşamayalım mı? (Bilgisayarcı Hamdi adres: İtfaiye meydanı, Ankara) Hergele diye sor Ulus'ta herkes gösterir. Yeni kampanyamızın sloganı ''Eskiyi getir, Eskiyi götür'' çok rağbet görüyor. Hepiğizi beklerim.

@04 Şubat 2016 18:17 Çöpe atacaksın yada Linux dağıtımlarından birisini kullanacaksın. Teknoloji ilerlerken sen geride kalırsan o senin sorunun başkasının değil.

arkadaşlar linux`a geçtim, linux`da ses daha temiz net kalliteli olduğu ve görüntünün daha net renklerin daha canlı olduğunu fark edince şok oldum. bu kafamı karıştırdı ama jeton düştü, windows`larda ses yönetimi altında sese müdahile oluyor, buda sesin fark edilir şekilde boğuk çıkmasını sağlıyor. printscreen bile windows`tan çok daha pratik oluyor, ubuntu kullanıyorum windows`tan daha şık, eğer kod yazmaya takılıyorsanıza linux mint kulllanabilirsiniz. ayrıca wine ile bütün oyun ve programları

@04 Şubat 2016 18:28 ben de geçtim ama renklerde bir farklılık yok ses ise çok daha kötü çünkü windowsta yüklü olan sürücüyle gelen dolby digital uygulaması linux'te (tabi ki) yok. ayrıca ekran kartının %10 verimini alabiliyorsun o kadar parayı boşuna mı verdin?

yalan mı 4. millenium faciası daha klavye ve touchpad tanımaktan aciz... defrag işlemi saatler sürüyor...

@grezimonk 2 ruhlu musun birader? Kararını ver ya grezimonk ol ya subita? şu çizilmiş plak gibi, papağan gibi 4. milenyum faciası lafınıda çok geveledin

demek ki bir işe yaramıyor ki millet geçmek istemiyor, zorla güncelleme yaptıracağına düzgün bir işletim sistemi yap millet zaten geçer.

Bu dayatma değilde ne? Bedava dedi ya bi kere illa herkese yükletecek. OS X te bedava ama Apple gidipte Windows 7 değerinde olan 10.6.8 kullanıcılarına 10.11 kullanacaksın istemezsen zorla indiririz sende yüklemek zorunda kalırsın demiyor.

O kadar güncelliyorum windows 10'a yükseltemedim gitti, sebebi nedir acaba? :) (L. Mint Cinnamon üzerinden gönderildi)

buna kolaylaştırma değil zorlaştırma denir.

Microsoft neden windows 10 a mecbur tutuyor.diğer sürümler de gayet iyi ve başarılı.

Microsoft az bile yapmış, zorlayacak tabi. Artık devletlerin değil de şirketlerin yönettiği bi dünyada yaşıyoruz gibi. Windows'a bu kadar bağımlı olmamız asıl mesele.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost