Windows 10, Bir Kez Daha Hız Kesmedi!

Windows 10'un kullanım oranı, Microsoft'un yüzünü güldürecek biçimde artmaya devam ediyor! İşte son rakamlar...

Windows 10, Yüzde 25'e Yaklaşıyor!

Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre Windows 10, Eylül itibariyle 400 milyondan fazla cihaza girmişti. Bu sayının şu an kaç olduğunu bilmiyoruz, ancak NetMarketShare'in son raporu, işletim sisteminin tüm cihazların neredeyse yüzde 25'ine girdiğini söylüyor.

Rapora göre Microsoft'un en yeni işletim sistemi, şu an yüzde 24,36'lık bir kullanım oranına sahip. Bu oranın Kasım'da yüzde 23,72, Temmuz'da ise yüzde 23 olduğunu hatırlatalım. Windows 10 bir yaşını henüz doldurduğundan, etkileyici işler başardığını rahatça söyleyebiliriz. Windows 10'a geçişler artık ücretli de olsa, kullanıcıların onun için para verdiği anlaşılıyor ve bu Microsoft için iyi bir haber.

Windows 10 dışındaki tüm işletim sistemleri ise düşüş yaşadı. Windows 8.1 Kasım 2016'daki yüzde 8,01 pazar payından yüzde 6,90'a gerilerken Linux kullanımı, yüzde 0,1 azaldı. Ancak bu azalmanın hata payı içerisinde olduğunu belirtelim. "Diğer" bölümü altında gösterilen işletim sistemlerinin pazar payı da Kasım 2016'daki yüzde 10,16'dan yüzde 9,12'ye geriledi.

Windows 10'un her gün yeni cihazlara girmesi Microsoft için cesaret verici. Ancak rapor verilerinin NetMarketShare hizmetini kullanan web sitelerinden toplandığını ve kullanım oranlarını çok isabetli verme garantisinin bulunmadığını hatırlatalım.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Millet hala Xp kullanıyor kesin Türkiye de ki lisanssız xp lerdir onlar

"Windows 10'a geçişler artık ücretli de olsa, kullanıcıların onun için para verdiği anlaşılıyor ve bu Microsoft için iyi bir haber." çoğunun lisanslı kullanıcı olduğunu zannetmiyorum

@03 Ocak 2017 14:03 yok be kardeşim artık windows eskisi gibi fahiş fiyatlı değil artık 50-60 tl ye lisans alınabiliyor eskiden 350-400 tl ye adamlar vindovs satıyodu lisanslı kullanım en azından benim çevremde belirgin bir şekilde arttı her konuda oyun, film, müzik v.s.

Donanım zorlaması, bilgisayarlara kendi kendine yüklenen sistemler, yeni cihazlarla beraber satılması, incelemeden; en yenisi en iyisidir diyip yükleyenler vs. Bunların hepsi sayıldığındaki sonucun bu olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Diger isletim sistemlerini artik satmadigi icin olabilir mi acaba? Win 7 lisansi ile bilgisayar satisini serbest biraksin bakin bakalim ne oluyor.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir