Windows 10 bu kez frene bastı!

Birkaç aydır adeta gaza basan Windows 10 için işler, son aya ait raporlarda pek de iyi gitmiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un büyümesi yavaşlıyor!

Dün BUILD etkinliğinde Windows 10 kullanım rakamları duyuruldu ve büyük yıldönümü güncellemesi tanıtıldı. Ancak Windows 10'un kullanım oranı artmaya devam etse de son veriler, artış hızının giderek yavaşladığını gösteriyor.

Verilerini ABD'de devlete ait farklı web sitelerine gelen ziyaretçilerden toplayan analytics.usa.gov istatistiklerine göre Windows 10'un bugüne kadarki yükselişi, hız kaybetmeye başladı. Mart itibariyle Windows 10'un kullanım oranı yüzde 20,2'ye ulaşmış olsa da Şubat'la karşılaştırıldığında, işletim sisteminin yalnızca yüzde 1 büyüdüğü gözleniyor. Ocak ayına göre artış ise yalnızca yüzde 2.

Windows 10, Temmuz sonu itibariyle ücretsiz bir yükseltme olmaktan çıkacak; yani henüz Windows 7 veya 8'den geçiş yapmayanların sadece 4 ayı kalmış durumda. Microsoft tarihte herhangi bir değişiklik yapmazsa, bu tarihin ardından Windows 10'a geçişlerin daha da yavaşladığına şahit olacağız. Ancak bu tarih yaklaştıkça kullanıcıların aceleyle geçiş yapmak isteyeceklerini düşünürsek, geçişte bir dönem için artışa şahit olabiliriz.

Bugün itibariyle Windows 7, yüzde 63 kullanım oranıyla Micrososft'un masaüstü işletim sistemi olarak birinci sıradaki yerini koruyor. Windows 10, söylediğimiz gibi yüzde 20,2 ile ikinci sıradayken Windows 8/8.1, yüzde 12 ile oldukça geriden geliyor. Verilere göre Windows XP kullananların oranı ise yalnızca yüzde 3.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Win 7 halen gayet iyi çalışıyor 1-2 sene daha geçsin W10lu bilgisayar alırım direk olur biter ne uğraşıcam.

orijinal windowsum kendini zorla 10 a yükseltti, gerçekten rezillikler çıkardığı için sahte yazılımla 7 ye döndürdüm. xp den sonra ki en efsane sürüm

@18:06 işte kendin diyorsun efsane diye. Artık efsane olmuş bir sürüm Windows 7. Windows 10 gibi stabil işletim sistemi var mı yahu? :D

@31 Mart 2016 19:30 Var; W7. İşletim sistemi dediğin, öyle her güncellemede bir şey eklenip, çıkartılacak bir şey değil. Bu sistemi sıradan işler için kullanan var kullanmayan var. Aklına geleni yapamazsın. Bir sene sonra göreceğiz bakalım hangisi daha stabil? 8.1 bile 10'dan daha stabil durumda olabilir....

ramın yarısını kullanıyor boşken

@31 Mart 2016 21:06 Ram'i fazla kullanması bir dezavantaj değil avantajdır. Ram'i fazlaca kullanıyor ki bir uygulamadan diğerine hızlıca geçebilsin. Oyun açınca sisteme ayrılan ram miktarı otomatik olarak düşürülüyor ve Ram oyun için hazır hale getiriliyor.

Windows 8 ile baslayan stratejik hatalarini Windows 10 ile devam ettirdiler. Sonuc aslinda surpriz degil. Isletim sistemi kullanicinin haberi olmadan bir suru sey yapiyor. Cok kontrol disi ve rahatsiz edici bir arayuzu var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost