Windows 10, burada Windows 7'ye yetişti!

Windows 10'un kullanım oranı Windows 7'nin uzağında olabilir, ancak bu kullanıcılarda durum farklı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Windows 7'yle arayı kapatıyor!

Windows 10 henüz en çok kullanılan Windows sürümü olmaktan uzak, ancak işletim sistemi pazar payını yavaşça artırmaya devam ediyor. 200 milyon cihaza ulaştığı geçen günlerde Microsoft tarafından duyurulan yeni işletim sistemi, Steam kullanıcıları arasında hızla yaygınlaşıyor.

Popüler oyun platformu Steam, her ay kullanıcılarının donanımlarını temel alan istatistikler hazırlıyor. Platformdan gelen en son rapor olan Aralık 2015 raporuna göre Windows 10'un kullanımı, Kasım 2015'ten bu yana yaklaşık yüzde 2,5 artış gösterdi. İşletim sisteminin 64-bit sürümü Steam'de yüzde 31,25 kullanım oranına sahip ve yüzde 34,81 oranında kullanılan Windows 7'nin sadece biraz gerisinde. Windows 7'nin ise Kasım'dan bu yana pazar payının yüzde 0,82'sini kaybettiği görünüyor.

Windows 10 bu yükseliş çizgisini sürdürürse Şubat'ta (veya daha erken) Steam'in en çok kullanıldığı işletim sistemi olabilir. İstatistikler, Windows 10'un kullanımının özellikle PC oyuncuları arasında arttığını gösteriyor. Bunda Windows 10'un grafik gücünü artıran DirectX 12 gibi geliştirmelerinin payı var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

hahaha directx 12 nin payı varmış hiç güleceğim yoktu.

İsterse DirektX 15 çıkarsın. Evime o casusu sokmam. Tamam 7 de de bir çok bilgi toplayıcı var ama 10 gibi kevgir değil en azından.

@08 Ocak 2016 00:47 Hiç güleceğim yoktu doğrusu. Android kullanıyorsan söyleyeyim casusun büyüğü orada dikkat et güvendiğin dağlara kar yağmasın

@08 Ocak 2016 00:47 Merak etme senin gri donunla çekilen fotoğraflarınla uğraşmazlar zaten.

@08 Ocak 2016 09:45 Adam Windows 7 kullandığını söylüyor sen ise hemen olayı Android'e çekiyorsun. Ne alaka Android şimdi? Ücretsiz Linux dağıtımları varken Windows kullanan ya zengindir yahut hırsızdır(korsancılar)!

@08 Ocak 2016 09:45 Dandroidi de evime hiç sokmadım ;-) Ayrıca herkesin bilgisayarında aynı dosyaların olduğunu zanneden arkadaş. Herkesin facebookta gezinmek ve öz çekim yapmakla zaman geçirmediğini unutmayın.Tarihi ve teknolojik araştırma yaparken bile çok fazla çengel atmaya çalışan ülke oluyor. Tabî bunlar sizin umurunuzda olmayabilir "gri donlu" arkadaş. :-) Siz telefonunuzla oynayın.

@08 Ocak 2016 18:14 android i sokma zaten icloud da görür mavi donunu

@10 Ocak 2016 15:41 Androidi sokmam yazdım, I cloud dan bahsediyorsunuz. Boşuna uğraşmayın herhangi bir açık bulamazsınız. Kel başa şimşir tarak muhabbetini benim üzerimde yapmanız imkansız. Ayrıca bilgisayarımdaki Windows 7 Mİcrosoftla iletişim kuramıyor artık. Zamanında engellemeseydim MS'un sistemi bozacağını duymuştum çünkü. Benim gibi yapan başkaları da var bu sitede yorum yapanlar arasında. Onlardan biri söylediği an yaptım bu engellemeyi. Sizde biraz olsun düşünün diye söylüyorum bunları

Meraktan bence 7 kullananlarda çıkan uyarı denemeye teşvik ediyor ama xp zamanında 7ye geçin gibi bi seçenek yoktu ondan bu denli hızlı yükselmedi

4. millenium faciası... palavra... 7yi yakalayamaz...

@subita senin yüzünden işletim sistemi gelişmiyo lan.

yaw yıl 1999 ben internete giriyordum chat yapıyordum web kamerası kullanıyordum bilgisayar oyunları oynuyordum. internet üzerinden sesli görüşme yapıyordum. mp3 dinliyordum film izliyordum. şimdi ne değişti? sadece bu olayların kaliteleri arttı. windows 10 falan gereksiz şeyler. yenilik demek işletim sistemini boyamak değildir. şu anda resmen android windowsun yerini aldı. oyun tarafındada konsollar var. directx falan öyle şeylere gerek yok.

@08 Ocak 2016 06:36 En iyi oyun grafiği bilgisayarda var. Oyun konsolları bir özellikle sınırlı ama bilgisayarın özelliğini yükseltebiliyorsun. Android Windows un yerini mi aldı? Hahaha bilgisayarı bu yazdığın amaçla kullanıyorsan onu internete giren tuşlu nokia telefonda yapıyor git onu al.

@08 Ocak 2016 06:36 Direcx12 gerek yok ? Cahilliğini her yerden belli etme..

eski XP ciler Windows 7 ci oldu :D hayatta XP yi bırakmam w7 berbat diyenler seneyede w7 berbat w10 süper derler komik :)))

windows 10 % 25 fps artışını sağlayabiliyor. daha ne olsun.

Payı var değil zaten DirectX 12 için geçiyorlar. Aynı donanımla %40 daha yüksek verim almayı istemeyen oyuncu oyuncu mudur?

Netfreamwork4 windows 7 de hata alabilirsiniz windows 7 uptade inde windows 10 güncelemesi geliyor dediğin gibi directx de hata verirse güncellemde win10 yüklemek zorunlu olur windows 7 uptade işlemleriyle şuan kim uğraşır windows 8.1 windows 10 uptadeleriyle uğraşmak varken windows vista ne oldu bilmiyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost