Windows 10 cihazlara yeni ayar!

Microsoft, mobil ve masaüstü Windows 10 cihazların minimum gereksinimlerini değiştirdi!

  • Cenk Atlı
Windows 10 cihazlara yeni ayar!

Microsoft, uzun bir süredir Windows 10 güncellemesi için hem mobil hem de masaüstü platformdaki kullanıcılara etkili bir baskı uyguluyor. Firma ayrıca cihaz üreticilerini de yeni Windows 10 makineleri üretmeleri için de teşvik etmeye çalışıyor.

Microsoft bu doğrultuda, cihaz üreticilerinin işini kolaylaştırmak adına Windows 10'un ihtiyaç duyduğu minimum donanım gereklililerinde bazı ufak değişiklikler gerçekleştirdi. Bu sayede üretici firmaların Microsoft'un en yeni işletim sistemi ile çalışan makineler üretirken daha fazla seçeneğe sahip olması hedefleniyor.

Bu minimum donanım gerekliliklerinde yapılan güncelleme cihazların en çok ekran tarafını kapsıyor. Microsoft'un bu hamlesiyle birlikte Windows 10'un masaüstü sürümü için gereken minimum ekran boyutu 8 inç'ten 7 inç'e çekilmiş durumda. Windows 10 Mobile cihazlarda da, daha önce 7.99 inç olan maksimum ekran boyutu bu yenilikle birlikte 9 inç'e kadar çekildi.

Firma ayrıca cihazların RAM ve depolama gereksinimlerinde de bazı değişiklikler yaptı. Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, Windows 10'la çalışacak cihazların en az 2 GB'lık bir RAM değerine sahip olması gerekiyor. Bu değer daha önce 32-bit ve 64-bit makinelerde sırasıyla 1 GB ve 2 GB RAM şeklindeydi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bedava vermesine rağmen kullandırmayı başaramadığı rezil işletim sisteminin payını arttırmak için microsoftun çırpınışları..

@23 Mayıs 2016 16:02 Kullandım pişmanım. Destek sıfır, hatta altında... Değil bedava, üste para verseler tercih edilecek ürünler değiller.

windows 10 windows 7 'den daha fazla sistem kaynaklarını kullanıyor...

Geçen sene Çin'den sipariş ettiğim, yeni alıp kullandığım uydu DVB kartı Win7 ve 8.1'de sık, sık mavi ekran hatası vermekteydi. Atıl bir şekilde kenara bırakmıştım. Win10'na geçince bir deneyim dedim. Aaa o da ne kart çalışıyor, halbu ki donanım sürücüleri win7/8.1 uyumlu olduğu halde kart, hiç bir şekilde pc'ye mavi ekran hatası yaşatmıyor. Ön yüklü farklı PC'lerde de denedim sonuç olumlu.. 300TL'lik yatırım. Win10 sayesinde geri kazanıldı. :)

YORUM I: "windows 10 windows 7 'den daha fazla sistem kaynaklarını kullanıyor..."; ben de tam bunu diyecektim. XP'den (XP hariç) itibaren, her yeni versiyon daha fazla donanım istedi. Bu bir gerçek, kimse de aksini söyleyemez. Bu da bir işletim sistemi ne zaman güncellenmelidir, güncellenmemelidir sorusunun cevabı olmuştur. Eğer, bilgisayarınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız ve/veya donanımınız güncel değilse W10'a geçmenin hiç bir anlamı yok.

YORUM II: Çünkü, Microsoft hiçbir zaman donanım üreticilerini, eski donanımlarına için yeni sürücü yazmaları için cesaretlendirmemektedir.

kullanmasını bilmeyen kötülüyor Windows 10 u 1 yıldır hem masa üstü hem laptop da kullanıyorum hiç sorun yaşamadım üstelik 8.1 den yükselttim halen temiz kurulum bile yapmadım.

Windows 10'la ilgili sorun yok bildirim merkezi falan var güzel herkese hitap eden işletim sistemi. Ama mobilde net kaybetti.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost