Windows 10'da tasarım değişiklikleri!

Windows 10'un yeni sızan 9901 numaralı yapısı, arayüz konusunda değişikliklere başlıyor!

Windows 10 yapı 9901'de tasarım değişiklikleri

Microsoft'un Windows 10'un arayüzünde yeni bir yol izlemeye başladığı, sızan 9901 yapısıyla ortaya çıktı. Görev Çubuğunu ve Metro uygulamalarındaki başlık çubuklarını yenileyen yapı, arayüzde başka küçük geliştirmeler de sunuyor.

9901 numaralı yapıyla birlikte Görev Çubuğu, daha koyu bir renkle yenilenirken başlık çubuklarının daha modern görünümlü kapat, küçült ve büyüt düğmelerine sahip olduğu gözleniyor. Metro uygulamalarında ise sol üstte görünen üç çizgili düğmenin büyütüldüğü, uygulama simgesinin kaldırıldığı fark ediliyor.

Daha önce ancak bir kayıt defteri değişikliğiyle açılabilen arama kutucuğu ise, artık varsayılan olarak gösteriliyor. Bu işlevin Cortana'yla ilgili olduğu söyleniyor ancak dijital asistan, bu yapıda henüz tam anlamıyla çalışmıyor. İşletim sisteminin derinlerine göz attığınızda, Ayarlar uygulamasının da gözden geçirildiğini fark ediyorsunuz.

Yapıda yapılan tasarım değişiklikleri, Microsoft'un arayüz konusundaki planlarını gösteriyor olsa gerek. Firmanın Ocak sonunda Windows 10'dan bahsedeceği etkinliğe kadar başka arayüz değişiklikleriyle karşılaşmamız da muhtemel.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

ben windows 10 nun pikselinin baytı olum ya.

Güzel görünüyor.

Yav bu iş gittikçe karışıyor Windows 8 hadi eyvallah da bu da iyice karışmış Windows 8 i kullanmayan buna 3 ayda zor alışır.

Turkuaz ve mavi tonlu renklerden vazgeçmesi kötü olmuş derken fotoğraflara baktığım da tasarımın hiç de kötü durmadığını görüyorum. İnşallah Microsoft, Apple ile tasarım konusunda yarışabilir.

çok güzel gözüküyor, heyecanlandım

Vay be harika olmuş

MS Vistaya çektiği uygulamanın aynısını Win8.1e çekecek, Win10'dan sonra tanımazdan gelir... Kullanıcı geri dönüşlerine burun kıvırınca olmuyormuş demi? sonuçda yapılan ticaret müşteri her zaman haklıdır. Win10 kullanıcı istek ve beklentilerini dört ayaklı havlayan hayvan gibi yerine getiriyorlar şimdi:)))

windows 8'de iki tane ayarlar menüsü vardı. denetim masasın ve bilgisayar ayarları. şimdi de Microsoft bunları birleştirip harika ve yepyeni bir ara yüzle sunuyor. bu ara yüz çok güzelmiş, çok beğendim.

microsoft'tan arınma vakti. arama motorum yahoo , işletim sistemim mac os , telefonum android , tarayıcım safari mobil firefox , office programım quickoffice , e-posta gmail , oyun konsolum playstation. bir daha microsoft almam. google dan da yakında kurtulacağım oda aynı microsoft gibi veri hırsızı. 1 aya kalmaz ios alacağım.

@15 Ara 2014 18:16 hahaha :D emin ol apple verilerini hiç almaz aferin sana :D

microsoft ürünleri almayın aldırmtayın. linux veya mac os (ben mac os a geçtim) a geçin.

bu ne iyice kötü olmuş chrome os veya androide benzemiş ıykkkkkk

şu açılır pencerenin renginin siyah olması kötü umarım değişebilir o

Şu mac kullanalara hayranım. Sadece internette gezinmek için o parayı nasıl veriyorlar anlamıyorum.

@15 Ara 2014 19:58 Aynen. Kur Linux'u yok crackmiş yok virüsmüş yok yok korsanmış uğraşma. Babalar gibi serin serin kullan bilgisayarını istediğin gibi. Tabi sen bunu Windows'u haklı göstermek için yazmıştın di mi? :D

Öve Öve bitirilemedi Windows 10. Windows 8 veya 8.1'i beğenmeyen bunu hiç beğenmez. Technical Preview kullandıktan sonra iyice uyuz oldum. Metro uygulamalar varsayılan tam ekran açılmaz. Charms çubuğuna alıştırıp sonra yok et. Uygulamalar arası geçişler ne kadar kolaydı 8.1 de sol üstte tıkla değişiyordu. Şimdi neymiy pencere yöneticisiymiş. Çoklu masaüstünü ne yapalım çok lazımdı ya. Kullanan varsa 3. Parti uygulama alsın. İyi o zaman Photoshop'da entegre olsun. Kullanıyoruz nasılsa. Cortona ve Notification Center 8 ya da 8.1 e de entegre edilebilir. Windows 10 mkv destekleyecekmiş. Windows Store uygulaması üzerinde hey allahım ya. Microsoft interactive live tilesı entegre etmesin Windows 10'a macosx şart oldu.

Hemen ortalığı velveleye vermeyin arkadaşlar. Ben sızıntı videosunu izledim. Başlat logosunun yanındaki Cortona'yı kapatma imkanına sahibiz. Ayrıca pencere renklerini Windows 8.1 haline getirme özgürlüğüne de sahibiz. Bilmeden ne kadar çok konuşmaya meraklısınız!

Microsoft her zaman en iyi işi çıkarıyor. Tek kötü tarafı, herkeste Windows var. Şu Microsoft'dan kaçış planları yapıp, kimseye kullandırmayın diyenler, uzaklaşsınlar bir an önce de, keyfini çıkaralım. Microsoft olmasa bilgisayarına mouse takamazsın cahil. Microsoft'u Windows'dan mı ibaret sanıyorsun.

RTM Sürümününe daha çok var daha pek çok değişiklik olacak ve bu defa güzel olacak..

Aero glass özelliğini versinler de ne yaparsa yapsınlar

@16 Ara 2014 00:22 Hay sizin aeronuzu... Ne aeroymuş arkadaş ! Aero'yu ilk getiren Windows Vista'ya eskiden küfürleri saydrırırdınız, çok kasıyor dediğiniz Aero'yu şimdi arar oldunuz.

@17 Ara 2014 18:00 laa win7 dede var aero ne alaka illa vista ile karşılaştırıyon win7 aero sorunsuz 8 dede olabilir kullanıcıya bıraksınla isteyen kullansın isteyen kullanmasınn

ÇOK DOĞRU DEMİŞSİN AYNEN ÖYLE

Adamın biri çıkar der ki Microsoft veri hırsızı. Diğerleri sanki sütten çıkmış ak kaşık. Biri der ki Live tile gelmesin. Biri der ki Mac e geçin. Ha bu arada adamların hisseleri 20 30 dolardan 50 dolara çıktı. Demek ki bişeyleri doğru yapıyorlar.

AMD Radeon R9 serisi ekran kartı kullanıyorum fakat Windows 10'a yükselttiğimde ekran kartı sürücüm yoktu çözümü nedir bunun herhangi bir bilgisi olan var mı ? !!..[Bu arada sürücü indirmeyi denedim]..!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir