Windows 10 efsaneleri ve gerçekleri!

Windows 10 bedava mı olacak; IE'yi çöpe mi atacak? Merak edilen sorunların cevapları burada...

Windows 10 efsaneleri ve gerçekleri!

Windows 10 henüz piyasaya sürülmedi, ancak işletim sistemi hakkında birçok efsane ortada dolaşmaya başlamış durumda. Örneğin kopya Windows 7 veya 8 kullananların, Windows 10'a yükselterek lisanslı hale gelebileceğini söyleyenler var. Bu iddiaların doğruluğunu sizler için araştırdık. İşte Windows 10 hakkında en çok merak edilenler ve cevapları.

Windows 10 ücretsiz mi olacak?

Windows 10'un sizin için ücretsiz olması, bazı koşullara dayanıyor. Windows 7, Windows 8 ve 8.1'i kullananların Windows 10'a ücretsiz olarak yükseltebileceği doğru. Microsoft'un bu teklifi, işletim sisteminin yaz aylarında piyasaya sürülmesinden itibaren 1 yıl boyunca geçerli olacak. Vista veya XP kullananlar ise Windows 10 için tam ücret ödemek zorunda olacaklar.

Windows 10 korsanı yasallaştırıyor mu?

Microsoft'un yaptığı açıklamayla bu efsane tarihe karışmıştı. Windows 8, Windows 8 veya 8.1'in korsan sürümlerini kullananlar, Windows 10'u yükleyebilecekler. Ancak bu, işletim sisteminin bir anda korsan olmaktan çıkıp, yasal hale geleceği anlamını taşımıyor.

Tüm Windows'lar güncellenecek iddiası

Bu söylentiler, pek doğru değil. Windows 8.1'li cihazlar güncellenecek iken Windows RT, Windows 10'a güncellenmeyecek. Bununla birlikte RT için sunulacak özel bir güncelleştirme, ona Windows 10'un bazı özelliklerini getirecek.

Windows Phone'da ise eski Lumia'lar, Windows 10'a güncellenmeyecekler.

Windows 10, IE'siz mi kalacak?

Windows 10, IE'siz mi kalacak?

Internet Explorer 11, uyumluluk amacıyla işletim sistemindeki yerini koruyacak. Bununla birlikte IE, varsayılan tarayıcı olma özelliğini henüz son ismi belirlenmeyen, Project Spartan kod adlı yeni tarayıcıya bırakacak.

Windows 10, tüm cihazlarda aynı mı olacak?

Windows 10, PC'ler, tabletler, akıllı telefonlar ve Raspberry Pi'de kullanılabilecek. İşletim sistemi, her plaftormda aynı sürücüyü kullanacak. Bununla birlikte işletim sisteminin görünümü ve birçok bileşeni, cihaza göre değişecek.

Windows 10 akıllı telefonlara yüklenebilecek mi?

Bunu yapmak gerçekten de mümkün olacak, ancak her cihaza değil. Microsoft ve Xiaomi arasındaki anlaşma, Windows 10'un normalde Android ile çalışan Mi4'e yüklenebilmesine izin verecek. Hatta ROM'un teknik önizleme sürümü, şu an kullanılabilir durumda.

Windows 10 cihazlarına Linux yüklenebilecek mi?

Microsoft, UEFI seçeneğini üreticiler için varsayılan olarak açık tutacağından, Windows 10'lu PC'lere Linux yüklemek çok daha zor olacak.

Xbox oyunları Windows 10'da çalışacak mı?

Bu sorunun cevabı Microsoft'un yapacaklarına bağlı. Eğer firma çapraz-platform multiplayer oyunlar sunmak isterse, bu hayal gerçeğe dönüşebilir. Bunun yanında Xbox One oyunlarını aynı ağ üzerinde PC ve tablet üzerinden akış yoluyla oynamak mümkün olacak. Bu durumda oyun hesaplamaları, konsol üzerinde yapılacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Tüm lumia tfnlar w10 guncellemesini alıcak

Bu yazı gerçekten çok yararlı olmuş teşekkürler öncelikler ancak tek bir yanlış var eski Lumia'lar -Lumia'ların hepsi- Windows 10'a güncellenecek ancak Windows Phone 8.0'lı cihazların güncellenmesi için Windows Phone 8.1' e yükseltmeleri gerekmekte.

"Windows Phone'da ise eski Lumia'lar, Windows 10'a güncellenmeyecekler. " demişsiniz, bu eski lumialar hangileri öğrenebilir miyiz?

@03 Nis 2015 01:55 WP7 olanlar. Lumia x00 serisi.

@03 Nis 2015 01:55 tahminimce wp8 öncesi sürümler, yani wp7-7.5-7.8 sürümü kullanıp wp8e yükseltilemeyen eski modellerden bahsediyor olabilir.(700-710-800-810...) çünkü wp8 ile çıkan ve hali hazırda wp8.1e yükseltilen tüm lumialar (820-920...) w10 güncellemesin alacak.

@03 Nisan 2015 10:20 Hayır ilk çıkan Lumialar almıyacak diye biliyorum yani ilk Windows Phone 8'li cihazlar , Çoğu Windows Phone 8'li cihazlar almayacak tabi hepsi değil. 800 altı cihazlar almıyacak. Windows Phone 8.1 ile çıkanlar kesin.

Microsoft lisanslı olarak satılan pc lere secure boot güncellenerek verecek ve diğer işletim sistemlerini kullanmanın önüne geçecek. diğer işletim sistemlerinden kasıt burada korsan olarak kullanılan Windowsların önünü kesmek, o yüzden yeni gelecek Windows sürümlerini ubdate üzerinden ücretsiz sunmanın önünü açacak. Bunları görüp kavrayamamak bu kadar zor olmasa gerek.

Eski Lumia ile kastedilen WP7 dir. Ama onlar zaten 8'e de güncellenmedi. Yazılan cümle gereksiz ve kafa karıştırıcı olmuş.

eski lumialar derken ne demek istediniz açıklayın lütfen.

Piyasaya w 8 ile çıkan tüm wp telefonlar güncelleme alacak. Editörün bahsettiği wp 7 telefonları olabilir lakin onlar w8 e dahi yükseltilmemişti.

Bu eski Lumialar büyük ihtimalle Windows Phone 7.5 veya 7.8 olan Lumialardır.

Microsoft yerine chip karar veriyor artık herhalde M.S. Açıklama yaptı ve gayette açık açık söyledi tüm lumialar WP 10 güncellemesi alacak.

@03 Nis 2015 09:37 esli lumialardan kasıt wp 7 ve 7.5 sürümü olanlar diye düşünüyoruım

bugun win 10da gördüm matematiksel ifade girişi varmış, dokunarak sen ekrana yazıyorsun o onu formüle falan çeviriyor, tabletlr için çok iyi olacak gibi, başlat ekranına masaüstünü koyamadım henüz ama çözülecek gibi,

Bence bir önemli konu daha var: Directx 12 Microsoft'un AMD Mantle'a cevabı olması gereken Directx 122 ile ilgili haberler ne durumda. Eski ekran kartlarının hangileri tam performansta kullanacak bu API'yi ve Mantle'a performans konusunda rakip olabilecek mi? D12'yi windows 10'da göreceğimiz söylendiğinden, bu konuyu da incelemeye dahil etmeniz iyi olurdu açıkçası :)

Eski lumia dedikler Lumia 710 gibi wp7 olanlar. Onlarda zaten 5 yıllık.

yine saçmalamışsınız tüm lumialar güncellenerek Windows 10a yükseltilecek

Tam bir kaos neyin ne olduğu belli değil

beleş windows istiyoruuuz korsan kullanmaktan bıktık artık

@03 Nis 2015 14:26 Windows kullanmak zorunda değilsin, zorundaysan da yapacak bir şey yok parasını ödeyeceksin. Adamlar bir şey üretmiş birde fiyat koymuşlar (fiyatının ne olduğunun önemi yok) ister alırsın istemezsen almazsın. Ben para vermek istemiyorum deyip başkasının yaptığı bir şey üzerinde hak iddia ediyorsan pes diyorum! Mal başkasının mülk başkasının çete misin çökeceksin mala mülke? :)

WP 7.8ler niye güncelleme almıyor

@03 Nis 2015 14:59 sen sorasın diye

ah bu windows kullanmaya mecbur olanlar ahh :)

Windows 7 7,5 sürümlerinde lumia serisi telefon yok uydurmayın ya

@03 Nis 2015 19:27 Lumia 710, Lumia 800.. bi araştır istersen.

@03 Nis 2015 19:27 wp mango ve tangoyu bilmiyosan bizi azarlama

Yazılıma para vermek Bizim Türk Milletinin zoruna gider (ben de dahil) zira 1tl'lik uygulamayı almayız biz, sinyal sesinden sonra asla mesaj bırakmayız :

Şuan Kampanya sayesinde Windows 10'um Oldu Gerçekten Çok İyi Bir Yazılım. Bazı aptallar ise hala Windows 7 iyi diyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost