Windows 10, en ucuz Lumia'da böyle çalışıyor!

Dünyanın en ucuz Lumia modeli olan Lumia 425'e Windows 10'u kurduk!

Windows 10, en ucuz Lumia'da böyle çalışıyor!

Microsoft, Windows 10'un hem masaüstü, hem de telefon sürümünü piyasaya süreceği yaz ayları için büyük, çok yoğun bir hazırlık içinde. Yeni platformla Microsoft, hakkında çok şey konuşulan tek ekosistem rüyasını da gerçeğe dönüştürecek.

Peki Windows 10, giriş seviyesi telefonlarda nasıl çalışıyor? Bunu görebilmek için, yurtdışı satış fiyatı 69 Avro olan en ucuz Lumia modeline, Lumia 435'e Windows 10'u yüklemeyi denedik. Lumia 435, 1GB RAM, 8GB dahili depolama alanı, çift çekirdekli işlemci gibi özelliklerle geliyor.

Windows 10'u (yapı 10051) Lumia 435'e yüklemek ise zor bir iş değil - bu işlem, yalnızca 1 saatimizi aldı. İşletim sistemi, telefonda akıcı bir biçimde çalışsa da, zaman zaman yavaşlamalara rastlanıyor. Ancak bunun sebebi, yazılımdan ziyade donanımsal bir sorun olabilir. Aynı donanımda Google'ın işletim sistemi Android Lollipop'un zorlanacağı bir gerçek.

Bununla birlikte yaşadığımız deneyimler, Windows 10'un tamamlanmaktan çok uzak olduğunu gösteriyor. Masaüstü Windows 10 çok daha sorunsuz çalışıyor, ancak Lumia 435'te pili dışarı çıkarmamızı dahi gerektirecek kilitlenmeler yaşayabiliyorsunuz. Bunun dışında uygulamalar kilitlenebiliyor veya yüklenmeleri çok uzun sürebiliyor. Denenen yapıda Cortana'nın bulunmadığına, Office uygulamalarının çalışmadığına da vurgu yapmak gerekiyor. Bunların yanında çalışmayan işlevlerin listesi, oldukça uzun.

Devamı, ikinci sayfada...

iOS ve Android kullanıcılarını etkilemesi zor

Windows 10 tabii ki birçok yenilik getiriyor, buna yeni web tarayıcısı Spartan da dahil. Ancak anlaşılan o ki Microsoft'un işletim sistemini final sürümüne ulaştırana kadar üzerinde çalışması gereken birçok yer var.

Microsoft'un tüm gücüyle çalışarak sorunları ortadan kaldırması halinde, Windows 10'un vaatleri gerçeğe dönüşebilir. Burada çok önemli bir başka nokta, Windows 10'un ön izleme sürümünün gerçek hayatta kullanılmaması ve satın alma konusunda kararınızı etkilememesi gerektiği.

Ancak gerçek şu ki, Microsoft'un yenilenen mobil platformunun iOS ve Android kullanıcılarını etkilemesi zor görünüyor. Platformu farklı kılacak özelliklerin azlığı bir kenara, arayüzün farklı işleyişi, uygulama kalitesi ve sayısının rakiplerin gerisinde kalması, Microsoft'un çözmesi gereken büyük sorunlar arasında.

Microsoft için en önemli fırsat ise akıllı telefonu bulunmayan veya halen akıllı olmayan cep telefonlarını kullananlarda yatıyor. Zaten firmanın iyi donanımları uygun fiyata satmaya çabalamasının arkasında da, bu fırsatı değerlendirme girişimleri bulunuyor.

Dahası Lumia 930'dan sonra çıkan Lumia 540, 640 gibi giriş seviyesi modeller, 930'dan iki nesil daha yeniler ve ortada halen yeni bir amiral gemisi yok. Burada açıkça görünen acı gerçek, Microsoft'un ne kadar iyi donanım sunarsa sunsun, üst seviye telefon piyasasını tekrar ele geçiremeyeceğinin farkında olması.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

sarı renkli lumia kendini özletti, yeni çıkan hiç bir telefonda sarı renk kullanılmıyor :(

"Lollipop en ucuz Samsung'ta böyle çalışıyor" haberi neden yok :D yoksa çalışmıyor mu :D

@26 Nisan 2015 00:34 hiç gülesim yoktu yaa beğendim:-)

@26 Nisan 2015 00:34 Nexus One lollipop olarak aratıp androidin 70 dolarlık telefonda nasıl iphone gibi çalıştığını görüp oturup evde ağlayabilirsin

69€ Euro yazılır... TR'de hakettiğinden pahalı...

Marketler birleştiğinde ve win10 ücretsiz olarak sunulduğunda bilgisayar kullanıcıları sayesinde Windows 10 kullanıcı sayısı android ve ios u geçecektir. Bu durumda artık geliştiriciler için tercih edilecek ilk platform olacaktır. Yani devir tersine dönüyor.

@26 Nisan 2015 03:01 eminiz eminiz.

%10 u bile tamanlanmamış bi sistem hakkında kararlı bi sürüm müş gibi inceleme ve yorum yapmak çok saçma.microsoft özellikle hataları eksiklikleri geri bildirim yapmak isteyenlere,bunun dışında sadece kullanmak isteyenlere kesinlikle önermiyor.bahsettiğiniz kilitlenmeler donmalar bu telefona has bşişey değil lumia 1520 de bile aynısı oluyor donanımsal değil yazılımsal.

@26 Nisan 2015 07:10 %10u bile tamamlanmamış bir sistem preview olarak yayınlanır mı sence.

@27 Nisan 2015 00:29 Tamamen kullanıcı isteklerini ve geribildirimlerini göz önünde bulundurmak isteyen bir tavır içerisinde ise Microsoft, evet cevap yayınlanır olur. Tabii ki %10 burada abartı ufak bir rakam.

Hani Windows Phone hiç kasmıyordu yağ gibi akıyordu? :D

@26 Nisan 2015 11:55 Bu Window 10 for Phone Preview sürümü. 8.1 akıyor.

@26 Nisan 2015 11:55 Öyle zaten donma kasma yok Bu Teknik Sürüm daha deneme sürümü bile değil donma felan olması çok doğal

@26 Nisan 2015 11:55 alpha yazılım daha o beta bile değil lan

@26 Nisan 2015 11:55 Cahil cahil yorum yapma bu bug'larla dolu olan önizleme durumu sadece

Ne güzel karalamışsınız.

CHIP Online yorumu:
Ne yapsaydık? Durum ortadayken "süper çalışıyor" mu yazmalıydık örneğin? Aslında çok da kolay olurdu; saatlerce kurulum ve inceleme yapmakla da uğraşmazdık.

@26 Nisan 2015 14:44 Bir kaç kere yazı içinde bunun bir beta surumu bile olmadığını vurgulayıp asıl sürümde bu tip sorunların olmayacağını belirtmeniz gerekirdi.

@26 Nisan 2015 14:44 tamam şampiyon, ne kızıyorsun ;)

@26 Nisan 2015 14:44 bari bu yorumu yapma...dövseydin bari..

@26 Nisan 2015 14:44 chip online adeta nasıl yanlı yazı yazarız diye çabalamışlar öyle ki Windows Phone 8.1 incelemesi yapmak yerine Teknik Sürüm üzerinden kötüleme girişiminde bulunmuş , üstüne bi de napsaydık demiş . Bir iphone 1 de ios 8 yazısı görmek isteriz ya da samgung bırak s2 yi s3 te samgungun en güncel romunu çalıştırdık yazısı yok ilginç.

CHIP Online yorumu:
Daha Galaxy S zamanında bile, yeni Android sürümlerinin betalarını ya da daha erken sürümlerini kurup denedik, izlenimlerimizi paylaştık. Keşke yorum yapmadan önce, sitede kısa bir arama yapsaydınız...

İki mağaza birleşince gelmeyen firmalarda köpek gibi gelicek :) zira toplam kullancı sayısı diger iki sistemin tolamı kadar olucak ! robot bundan korkuyor, yeni sistem yağ gibi akıcak beta bile olmayan sistem için çok atmışsınız bence :) yaza bu dediklerinizi tutar yersiniz artık :)

iPhone, iPad ve Mac kullanıcısıyım ama Windows aklımı çelmiyor değil pc ve mobil ortak yazılımı çok iyi olacak gibi

Bu lumialar bu kadar iyiyse neden kimse almıyor

Yazıklar olsun.sizin kurduğununz Windows Phone 10 daha beta aşamasında.8.1 ile deneseydiniz Windows Phone nun ne kadar hızlı bir işletim sistemi olduğunu anlarsınız.tabi işiniz Windows Phone unu kötülemek olduğu anlaşılıyor.yiyorsa sen git 435 in özellikleri ile aynı telefona android 5.0 kur bakalım.kasmaktan bir şey yapabilecek misiniz? Zaten haberleriniz taraflı,yazıklar olsun ve sizi kınıyorum.teknoloji katilleri.

bi android den bide chip online den çok çektik ne olmuş birazda Windows dan çektiysek

Makalenin hiç bir yerinde Preview olduğu yazmıyor??? Kasması normal değilmi preview de.

lumia 930 kullıyorum 8.1 sürüm var. şu an hiç kasılma görmedim.windows 10 tam süüm çıksın onada otomatik zaten geçeceğim. android iyi ama uygulama çöplüğü.windows phone için bana lazım olan uygulamalar zaten mevcut.diğerleri olmasada olur

önizleme sürümünü tam sürüm gibi düşünmüşse chip vay halimize bizim o zaman :D

Bu ruhsuz kutularla bir yere varılmaz.. estetik felaket..

Siz ciddi misiniz? Resmen saçmalamışsınız! Daha beta bile olmayan bir önizleme sürümü için böyle ciddi testler yapmak ve ara sıra kasılmalar oluyor demek... Çamur atmaya çalışarak kendi imajınızı karaladınız. Yazıklar olsun size...

CHIP Online yorumu:
Şu an dünya üzerinde Windows 10 Teknik Ön izleme sürümünü telefonuna kuran binlerce insan var; kurmaya korkup merak eden daha da fazlası var. Biz de merak ettik, kurup denedik, izlenimlerimizi paylaştık. Ayrıca yazıda bunun ön izleme sürümü olduğundan da bahsettik. Sorun nerede?

O değilde Windows Phone'un fanları var şaka gibi. Yıldız Tilbe fanı olsanızya hem eğlenirsiniz azcık ahahah

Hemüz tamamlanmamış bir sistem bu fiyatta android ler nasıl çalışıyor acaba daha doğrusu çalışıyormu :D güncelleme her telefona veriliyor mu android de. Siz bir teeknoloji sitesisiniz burada nokia veya windows phone mu kötüleme ve android fan boyluğu yapmanın anlamı yok kullandığınız kelimelere ve attığınız başlıklara dikkat etmeniz gerekir. örneğin windows 10 teknik ön izleme en ucuz lumiada nasıl çalışıyor diye başlık atabilirdiniz.

CHIP Online yorumu:
Siz bilmiyor musunuz Windows 10'un henüz çıkmadığnı? Ya da bu haberi okuyan birinin bilmiyor olma ihtimali sizce ne kadar?

Android fanboyluğu da nereden çıktı? Demek ki bu tip makaleler yayınlamamamız lazım artık. Ya da her yazdığımız şeye "süper" diye yorum yapmamız...

Bu kadar taraflı bir yazı olamaz daha beti sürümüne bile geçmemiş bi sistemi bundan hiç bahsetmeyip donma oluyor demeniz ne kadar mantıklı ? bu haberin böyle değil microsoft en ucuz lumia bile w10 u getirecek diye yapmanız gerekirdi.

CHIP Online yorumu:
Windows 10 Teknik Ön izleme sürümün en ucuz Lumia'ya kurup denedik, izlenimlerimizi yazdık. Burada sorun ne? Windows 10'un tüm Lumia'lara geleceğini bir değil, birkaç kez haberlerimie taşıdık; o zaman da Windows fanboyu olmuştuk.

Her haber, herkesin istediği gibi olamıyor maalesef. Biz ne görüyorsak onu yazıyoruz. Kaldı ki Microsoft bile bunun bir ön izleme sürümü olduğunu, sorunlu çalışacağını söylüyor.

Bu arada çalıntı haber yapmasaydınız iyiydi. Hani kaynak ? Güzel hırsızlık !

CHIP Online yorumu:
CHIP Online, TechRadar'ın Türkiye'deki resmi içerik ortağıdır. İnsanlara hırsız demeden önce, bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz:
http://www.chip.com.tr/haber/chip-online-ve-techradar-dan-dev-isbirligi_40182.html

LÜTFEN BU YORUMU YAYINLAYIN. İNSANLARIN EMEĞİNİ ÇALIP KENDİNİZ YAPMIŞ GİBİ GÖSTERMİŞSİNİZ. YAZILAR BİLE AYNI TÜRKÇEYE ÇEVİRMİŞSİNİZ. BİR CHİP SEVER OLARAK ÇOK ÜZÜLDÜM...

CHIP Online yorumu:
CHIP Online, TechRadar'ın Türkiye'deki resmi içerik ortağıdır. İnsanlara hırsız demeden önce, bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz:
http://www.chip.com.tr/haber/chip-online-ve-techradar-dan-dev-isbirligi_40182.html

gereksiz bi inceleme ve yorum daha mobil sürüm ne zaman yayınlanacağı bile belli değilken böyle bi inceleme yapılması çok saçma ve de sistem geliştirmesi tam olark bitmediği için sorunların yaşanması kas,donma,1 saate yükleme gayet normal şeyler.

CHIP Online yorumu:
Android sürümlerini de erken beta aşamasında kurup denedik, aynı şeyleri yazdık. Bunun Windows 10 final sürüm olduğunu da söylemedik. Biz elimizden geldiğince her şeyi tarafsız yazıyoruz ve şu anda bu ön izleme sürümünü telefonuna kurup kurmama arasında kararsız kalan çok sayıda insan var. Biz onların merakını gidermeye çalıştık; herhalde kötü yaptık...

düşük donanımlı cihazlarda belki kasabilir sonuçta nihai sürüm değil ama 1gb ramli modellerde bu sıkıntıya rastlamadım ama ilk kurulum sonrası bir format atmadan adam olmuyor yani ilk kurulum tamamlandığında 1gb ramli modellerde bile çok sıkıntılı format sonrası kendine geliyor sistem. hazırlık aşamasındaki bir yazılımda olabilecek sorunlar masaüstü versiyonun ilkinde sürekli donma sorunu vardı görselde 1041 de sürekli yazılım uyumsuzluk sorunu baş gösterdi. sonuçta beta öncesi sürüm.

Yeterki gelsin hemen alacağım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir