Windows 10: Geldi, geliyor, hayır gelmiyor...

Windows 10 Mobile final sürümünün ne zaman yayınlanacağı, bu haberlerle yılan hikayesine döndü!

Windows 10: Geldi, geliyor, hayır gelmiyor...

Halihazırda kullanmakta oldukları cihazları için Windows 10 Mobile'ın piyasaya sürülmesini bekleyenler, Microsoft'un bu tarihi ilk olarak Aralık ayı olarak belirlediğini öğrenmişlerdi. Geçtiğimiz ay yapılan bir duyuruda ise müşterilerin bu yılın ilk aylarını beklemeleri gerekeceği belirtilmişti. Bu son açıklamadan beri de firma sessizliğini halen koruyor.

Bu sessizliğin devam etmesi de doğal olarak bazı söylentilere ve kafa karışıklığına yol açıyor. Zira bazı operatörler mobil işletim sisteminin dağıtımına başlandığını, bazıları da eli kulağında olduğunu duyurmaya başladılar. Hatta bazı kullanıcılar cihazlarının Windows Phone 8.1'den Windows 10 Mobile'a çoktan güncellendiğini iddia etti. Örneğin Vodafone Australia bugün yaptığı bir açıklamada, söz konusu güncellemeye dair yaptıkları testlerin tamamlandığını ve kullanıma sunmak üzere onay beklediklerini belirtti.

Fransız operatör Bouygues Telecom ise 14 Ocak'ta yaptığı duyuruda güncellemenin bu hafta başlayacağını iddia etmişti. Firmadan yapılan yeni bir düzeltmede ise bu tarihin bu haftasonu ve önümüzdeki hafta arasında bir gün olacağı belirtildi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra ise başka bir Bouygues Telecom yetkilisi güncellemenin gelmesinin Şubat sonunu bulacağını, kesin bir gün için de daha net bir iletişimi beklediklerini duyurdu.

Söz konusu gecikmenin temel nedeninin kullanıcılara daha kusursuz bir Windows 10 Mobile deneyimi yaşatmak olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak ortada net bir açıklama olmaması, beraberinde büyük bir kargaşayı da getirmiyor değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Bekleye bekleye bir hal oldu arkadaş yaw.tamam wp seviyorum fakat microsoft bu kafayla giderse wpde tarih olur.

Microsoft firması dünyada en fazla yazılım mühendisi çalıştıran firmalardan birisidir. Microsoft, DOS işletim sisteminden grafik tabanlı işletim sistemine geçtiği günden beri kullanıcıları bıktırdı. Onca mühendis bir araya geliyor ve ortaya koskocaman bir beceriksizlik çıkıyor. Biz Microsoft'un bu tür beceriksizliklerine alıştık. O yüzden Windows 10 Mobil'in çıkış tarihinin sürekli ertelenmesine "mühendislik harikası" gözüyle bakıyoruz.

@Alparslananadolu "DOS işletim sisteminden grafik tabanlı işletim sistemine geçtiği günden beri" kardeş burda ne demek istedin acaba :D

Microsoft kalitesi..olur böyle saçmalıklar

Windows 10 mobilin Lumia'nın bütün modellerini desteklemeyeceği söylentileri de bizim için can sıkıcı bir açıklama. Mesela ben Lumia'nın amiral gemisi olan 1520 modelini kullanıyorum ve Windows 10 Mobil'in bu modeli desteklemeyeceği belirtiliyor. Lumia'nın en pahalı modelini kullan ama yeni işletim sistemi daha alt modellere destek versin... Keşke Nokia cep telefonu telif haklarını Microsoft'a vermeseydi!.. Microsoft firması cep telefonu işini beceremiyor. Yüzüne-gözüne bulaştırdı.

@Alparslananadolu yahu nerden çıkartıyorsun x2x seri bütün cihazlar alırken 1520 neden almasın :) son çıkanlardan sonra alacaktır ama alacaktır. :) Dahası beklemek istemiyorsan insider olarak yükleye bilirsin. l820 ile son yapıyı kullanıyorum çok güzel, günlük kullanıma uygun.

@Alparslananadolu Windows 10 Mobile 1520'ye gelecek ancak ilk dalgada değil. Şuan bazı modellere dağıtım başladı. Sıra Türkiye'yede gelecek. Şubat sonu da ikinci dalga gelecek. Kim gelmeyecek demişse yanlış söylemiş.

@Alparslananadolu Kesinlikle Nokia Mühendislerini işten çıkarttıktan sonra herhangi bir güncellemeyi beklenen zamanda alamadı telefonlar. Zira nokia ya güvenerek aldık hepimiz telleri ms a değil. Nokia telefon çıkartırsa yine nokia almayı düşünüyorum.

@Alparslananadolu kardeşim saçmalama lütfen. Windows 10 Mobile'ın tanıtımı bile 1520 üzerinde yapıldı. Nasıl gelmeyecek? Güldürmeyin insanları ve emek verenlerin haklarına laf etmeyin. x3x (orn. 930) ve x4x (orn 640) serilerin x2x (orn 620) serilerine göre erken alacak ama bu kesin.

@Alparslananadolu Lumia 1520'ye Windows 10 gelecek

@Alparslananadolu Lumia 1520 ye gelicek Windows 10 mobile sadece 4 gb olan lumialara gelmicek

@Alparslananadolu Hocam bu sektör cahillere göre değil. Bilgisizce yorum yapmayalım lütfen. Bir çok yerde Microsoft resmi sitesi de dahil tüm lumia modellerine Windows mobile 10 güncellemesi geleceği belirtiliyor. Ki 1520 - 930 - 925 -920 gibi cihazlar bu güncellemeyi açıklama olmasa bile mantıken kesin olarak alabilecek cihazlar. Lumia 925 çıktığı günden bu yana lumianın üst seviye cihazlarını kullanıyorum ama senin gibi bir düşünceye hiç kapılmadım.

MS insider programı, amacının dışında, geliştirilmekte olan yazılıma daha erken ulaşma yolu olarak kullanıldığı için bu sonuç normal. Yeterince geri bildirim olmazsa sistem stabilizasyonu da gecikir hali ile. Insider arkadaşlara tavsiyem; beleşçilik dışında bir iş yapıp geri bildirimde bulunsunlar ki stabil sürüm çalışması bir an önce tamamlansın. Yoksa öyle "WP çiyim ama bıktım" edebiyatı tamamen beyhude bir lakırtıdır, daha çok beklerler...

@23 Ocak 2016 12:56 MS insider kullansak ne olur. Bende denedim. Klavyesinde bazı türkçe karakterler eksik. Onları yazabilmek için önde musluğu açacaksın sorna gelip o ye basıp üç kere hop hop hop diyeceksin. Bakmışın ö olmuş. Neyse teknolojinin kölesi oluyoruz yavaş yavaş.

3 yıllık Windows Phone deneyimim, 1 hafta önce teknoloji mağazasından aldığım Sony XPeria Z5 Premium ile sona erdi. Android'e geçtikten sonra, Windows'un ne kadar rezil ve iğrenç bir sistem olduğunu fark ettim. Sanki 3 yıl karanlık bir mağarada yaşamışım ve gün yüzüne çıkmışım gibi. Bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa bile Microsoft cihazı almam. Ve şu sağda solda Windowslu çöpleri savunan ahmaklara da sadece gülüyorum :) Gerçek bir Windows kullanıcısının ağzından duyun ; WİNDOWS ÇÖPTÜR...!!!

@23 Ocak 2016 14:25 katılıyorum bende htc ye geçtim 3 yılda sıktı

@23 Ocak 2016 14:25 aynen katılıyorum kardeşim sana.aklınız varsa windowsun bütün platformlarından uzak durun yani microsoft markalı hiçbir donanım ve yazılım almayın.aslında şu anda nokianın yerine microsoftun çökmesi gerekiyordu.bilgisayar tarafında da w10 çıkardılar sanki çok iyi bir sistemmiş gibi.2-3 tasarım eklemişler denetim masasında olan şeyleri yeni birşeye aktarmışlar başka hiçbirşey yok.windows phone dan bir halt olmaz.en kısa zamanda ben de telefonumu değiştirmek istiyorum.

@23 Ocak 2016 14:25 Ben 2 yıllık bir HTC 8X kullanıcısı olarak %100 katılıyorum. Windows 20 de gelse bir daha bulaşmam. Telefon bozulsun diye neerdeyse dua eder oldum.

@23 Ocak 2016 14:25 Merhaba. Lumia 635 kullanıyorum. İkinci telefon olarak almıştım. Xperia z3 compact ı kırdığım için bu telefonu kullanıyorum. Anlaşılan o ki senin istediğin neredeyse her şeyi android sana veriyor. Ekran çok güzel kayıyordur, efektler birbiri ardına kayıp gelip gidiyorlar. Mesele bu kadar basit.

@24 Ocak 2016 21:27 8x güncelleme almayacak zaten.

gelir gelir size 3.1 gelir

Soruyu ne zaman değilde acaba çıkacak mı diye sormak daha mantıklı çünkü görünüşe göre çıkamayacak. Ulan Samsunglar bile böyle güncelleme beklemedi. Biz Lumia kullanıcılarına değer verdiğin için teşekkürler Microsoft.

yapacağınız işletim sisteminin... beklemekten gına geldi...

Microsoft'un telefonlarina guncelleme vermesi ihtimali Samsung'un Galaxy S3'e Marshmallow vermesi ihtimali kadar. Becerebilirlerse bir kac modele verirler. digerleri icin guncel degiller, o yuzden vermiyoruz olur. Daha once WP tel alanlar gibi yine avuclarini yalatacaklar musterilerine.

boşuna beklemeyin gelmiyecek ms wp işindeb sıkıldı kurtulmaya çalışıyor...

Hayır, amaç daha kusursuz bir sistem sunmak değil. Amaç insanları yeni windows10'la gelen telefonları aldırarak yeni cihaz satışı ile pazar payını arttırmak

Sen de yorum yaz