Windows 10 güncellemeleri mutlu etmiyor...

Windows 10 güncellemelerinin dağınıklığı, uzmanları memnun etmiyor...

  • Levent Öztürk
Windows 10 güncellemeleri uzmanları memnun etmiyor

Microsoft'un Windows 10 yamalama ve güncelleme yöntemleri, PatchMangement.org tarafından anket yapılan bir uzman grubunun eleştirilerin maruz kaldı ve bu karışıklığı düzeltmek için Microsoft'u çağrıda bulundular.

Anket, PatchManagement.org posta listesini de yöneten bir bilgisayar ağı ve güvenlik danışmanı olan Susan Bradley tarafından oluşturuldu. Anket geçen ay gönderildi ve Bradley, o zamandan beri cevapları inceliyordu.

Anketin sonuçları, Windows için güncelleme işleminin iyileştirilmesi konusunda pek çok konuşma yapan Microsoft için rahatsız edici gözüküyor. Bradley'nin Microsoft'a gönderilen bir açık mektupta belirtilene göre yanıt verenlerin %69'u, Windows güncellemelerinin kalitesinden "memnun değil" veya "kesinlikle hiç memnun değiller".

Açık mektupta Bradley, Microsoft'un üst düzey yöneticilerini "yanıtları okumak için zaman ayırmaya" çağırdı. "Sistemlerin yamalama ve bakımdan sorumlu müşterilerinin, güncellemelerin kalitesinden ve özellik sürümlerinin uyumundan memnun olmadıklarını ve bunun devam edemeyeceğini hissettiklerini ortaya koyuyor. "

Ayrıca anket, katılımcıların %64'ünün Windows 10 güncellemelerinin kalitesinden memnun olmadığını da belirtiyor. BT (IT) yöneticileri, Microsoft'un bir yılda iki önemli güncelleme yayınlama alışkanlığından memnun değiller (Nisan 2018 Güncellemesi ve ardından sunulan Ekim'de Redstone 5 gibi) ve %78'i bunların bir veya iki yılda yalnızca bir kez yayınlanması gerektiğini söylüyor.

Bunun, BT yöneticilerine yönelik bir anket olduğunu ve bu büyük işletim sistemi güncellemelerinin, başka bir sistemi kapamadan, tek seferde güncellenmesi gereken çok sayıda cihazı olan işletmeler için gerçek bir baş ağrısı olabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Computerworld'ün söylediğine göre, Bradley'nin açık mektubunda bahsi geçen yöneticilerden cevap gelmese de "Microsoft'tan biri" Bradley'nin adına bir destek isteği açtı ve bir bunun ardından bir müşteri ilişkileri yönetici e-posta ile iletişime geçti. Bir süre sonra da Bradley'nin mektubunun durum ile ilgilenmek için "daha iyi donanımlı" bir ekibe gönderildiği bildirildi.

Bradley birkaç gün önce, CEO Satya Nadella ve Windows servis ve dağıtım grubunun başkanı Carlos Picoto da dahil olmak üzere Microsoft yöneticileriyle iletişime geçmeyi denedi, ancak henüz hiçbir yanıt almış değil.

Computerworld tarafından yayınlanan yorumlarda Bradley, "Windows güncellemesinin zor olduğunu" söyledi. "Ancak sürekli değişiklikler, bir makinenin hizmet güncellemelerini daha az karmaşık hale getirmek yerine daha karmaşık hale getirdi."

"Microsoft'un içinde bunun düzeltilmesi gerektiğine inanan birçok kişi olduğuna güveniyorum... Şirketin içindeki [insanların] Microsoft müşterileri için doğru şeyi yapmaya iteceklerine inancım var."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ben menunum veya basit bir kulanıcı oldugum için ben farketmedim

Büyük güncellemeler kesinlikle yılda 1 (bir) defa olmalıdır.

windows 10 hala eksikleri olan bir sistem 7 ve 8 stabil ama 10 değil çünkü 6 ayda bir yeni bir os çıkıyor.

Windows 10 güncellemeleri çok uzun sürüyor. Bilgisayar yavaşlıyor. Bilgisayarda başka bir iş yapmak zorlaşıyor. Daha sonra güncellemeden dolayı diskte oluşan 7-8 GB'lık veriyi silmek de zaman alıyor. Yani bu güncellemeler insanı bıktırıyor. Sırf bu yüzden Windows 7'ye geri dönüş yaptım. Windows 7 daha verimli çalışıyor. Güncellemeleri yüklemek için saatlerce beklemek gerekmiyor.

Bence şikayetçi olan arkadaşlar tam eksikleri bulduk patlattık derken yeni güncelleme geliyor diye kızıyorlar galiba bence her güncellemede daha hızlı ve daha fazla özellikli bir windows 10 oluyor..

Bence şu ana kadar ki en iyi windows..

Microsoft, güncelleme şeklini daha pratik bir hale getirse daha iyi olur. Güncelleme olması kesinlikle iyidir fakat usül sorunu var. Daha sorunsuz, pratik ve kolay olmalı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost