Windows 10 hakkında doğru sanılan yanlışlar!

Windows 10 hakkında pek çoğumuzun doğru sandığı, 7 büyük yanlış!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 hakkında doğru sanılan yanlışlar!

Piyasaya sürülmesinin ardından birkaç ay geçen Windows 10, artık birçok bilgisayara girmiş ve yayılma hızını yavaşlatmış durumda. Microsoft'un yeni işletim sistemi çıkışında bazı küçük sorunlar yaşamış olsa da, kendisini sevdirecek birçok neden sunuyor.

Windows 10'da birçok değişiklik yapıldığından kullanıcıların kafası, bazı konularda doğal olarak karışmış durumda. Gerçek olup olmadığı bilinmeyen birçok dedikodu ve efsane kulaktan kulağa dolaşıyor. Bu yazımızda bu yanlış iddiaları ortadan kaldırmak istiyoruz.

"Ücretsiz yükseltme kalıcı değil"

Microsoft'un Windows 10'u Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ilk bir sene boyunca (Temmuz 2016'ya kadar) ücretsiz sunması, kulağa inanması güç güzellikte bir teklif gibi geliyor. Sonuçta Microsoft, bugüne kadar böyle bir şey yapmamıştı.

Windows 10 güncellemesinin kalıcı olmadığı ise doğru değil. Resmi Windows blog'una göre Windows 10'a yükseltilen bir cihaz, onu cihazın ömrü boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek.

"Windows 10 üyelik gerektirir"

Bu iddia da yanlış çünkü Windows 10'a yükselten cihazlar, güncellemeleri ücretsiz olarak almaya devam edecekler. Ancak Windows 10'a ücretsiz yükseltme seçeneği, Temmuz 2016 sonrasında sunulmayacak. Bu tarihin ardından işletim sisteminin Pro sürümü 199 dolara, Home sürümü ise 119 dolara satılacak.

"Ön yüklü uygulamaları kaldıramazsınız"

Aksine, Windows 10'la yüklü gelen uygulamaları kaldırabiliyorsunuz. Bunun için ilgili uygulamaya sağ tıklayıp Kaldır demeniz yeterli. Aynı anda birden fazla uygulamayı kaldırmak için PowerShell komutlarından faydalanabilirsiniz.

"32-bit veya 64-bit'te sıkışıp kalacaksınız"

Windows 8 ve 8.1'de işletim sistemini tamamen baştan yüklemeden 32-bit veya 64-bit arasında geçiş yapamıyordunuz. Çoğu kullanıcı aynı kısıtlamanın Windows 10'da da bulunduğunu sanıyor. Ancak çok basit bir yol olmasa da, veri kaybetmeden daha güvenli ve daha kolay geçiş yapmanın bir yolu var.

"Microsoft hesabı kullanmanız şart"

Windows 8'le gelen Microsoft hesabıyla oturum açma şartı kullanıcıları çılgına çevirmişti. Aynı gereksinimin Windows 10'da da sürdüğü sanılıyor ancak kurulum ekranına iyi bakmanız gerekiyor. "Yeni hesap oluştur" bağlantısına tıkladığınızda Microsoft hesabı olmadan oturum açma seçeneğini görebiliyorsunuz.

"Otomatik güncellemeler devre dışı bırakılabilir"

Windows 10'daki önemli değişikliklerden bir tanesi, Windows Update ile gelen güncellemeleri kapatma şansınızın bulunmaması. Sorunlu sürücü güncellemelerini devre dışı bırakabilirsiniz ancak Windows 10 Home, otomatik güncellemeleri kapatmaya izin vermiyor. Windows 10 Pro'da otomatik güncellemeler kapatılabiliyor, ancak Home'dan Pro'ya geçiş için 100 dolar ödemeniz gerekiyor. Dolayısıyla bu söylentilerin yarısının gerçek olduğunu belirtmek gerekiyor.

"Wi-Fi Sense, parolanızı dağıtıyor"

Wi-Fi Sense, parolasını bilmediğiniz Wi-Fi ağlarına arkadaşlarınızın size parolayı şifreli yoldan göndermesiyle bağlanmanıza olanak tanıyor. Parolalar, düz metin olarak değil, şifreli olarak gönderiliyor ve kullanıcı tarafından okunamıyor. Bu yüzden işlev üzerindeki tartışmalar fazlasıyla abartılı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows 10 Pro nasıl güncelleştirmeler kapatılıyor anlatında öğrenelim. Sadece mağaza güncelleştirmeleri kapatılıyor.

@18 Kasım 2015 08:33 neden kapatılsın ki? Ayrıca GPEdit'ten yapılabiliyor.

@Selçuk İslamoğlu Isyelerinde otomatik guncelleme acik olmaz. Kendi kendine yuklenen bir guncellemenin serveri yeniden baslattigini ya da yuklu olan bir uylamayi calismaz hale getirdigini dusunsenize. Zarari karsilayacak mi MS? Tabii ki hayir. Bu kadar buyuk bir risk alinmaz. Ultimate Tweaker ile kapatilabiliyor ayrica.

Windows öldü yaşasın Hackintosh ??

@18 Kasım 2015 10:11 piyasadaki win uygulamaları macos da çalışacakmı

@18 Kasım 2015 10:11 '' Kral öldü yaşasın Kral'' diye haykırmak kadar bön ve ahmakça! Windows insanlar var oldukça bir başka form ve mahiyette yaşamaya devam eder, hayal görüyorsunuz.

En önemli dilemma yaşanan sorunun cevabını açık seçik yazmışsınız çok teşekkürler! 1 Yıl sonra paralı olacak şehir efsanesi balonunu söndürmek için en vurucu ve önemli bilgiyi üstüne basa basa tekrarlamakta fayda var; ''Windows 10 güncellemesinin kalıcı olmadığı ise doğru değil. Resmi Windows blog'una göre Windows 10'a yükseltilen bir cihaz, onu cihazın ömrü boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek''.

@18 Kasım 2015 10:15 atladığın nokta yeni buld veya sürüme para istiyecek 1 yıl içinde geçenler bu oyıl sonuna kadar ücretsiz sürüm yükselete bilecek 2017 de mesela 1701 11701 çıktı bunu ms ücretsiz güncelemeiyecek para isteyecek win ömrü yenisi çıkakadardır bir defa beleş oldu bubu yılın sonunda çıkan paralı olcak. beleş omasının sebebide daha test aşamasında 240 rc1 586rc2 rtm daha çıkamdı ms çıktı desede win server tp4 de yani eski adla rc2 winserverrtm=win10rtm 1yılsonundaçıkarsa para istey

@19 Kasım 2015 02:12 Ne ifade etmek istediğinizi anlamak için akla karayı seçtim. Berbat, imla kurallarının hiçe sayıldığı cümle düşüklüğü dolu chat yapıyormuş gibi bir jargonla yazmışsınız. Türkçeye önem verelim resmen katletmişsiniz. Konuya gelince ben Microsoft'un resmi dilden açıklamalarını baz alırım diğer teferruatlarda boğulmaya gerek yoktur. Burda kıstas şudur ev kullanıcıları ömür boyunca ücretsiz kullanacak, gerisi Kıl-ı kal yani laf söz dedikodu!

@19 Kasım 2015 02:12 böyle bir şey yok, şehir efsanesi... Windows 11'de belki...

@Selçuk İslamoğlu Sayın İslamoğlu Microsoft'un resmi açıklamasını teyit ettiğiniz için müteşekkirim. Yabancı dildeki hatırı sayılır bir çok blog ve makalade de Windows 10'un ömür boyu olacağına dair yüzlerce referans var. İnanın kesin bilgi kaynağına dayanmadıkça, doğruluğu kanıtlanmadıkça boşlukta kalan spekülasyon olmadı varsayım, hipotez okumaktan gına geldi.

@Selçuk İslamoğlu Siz de bilip bilmeden herseye sehir efsanesi demissiniz. Son surum Win 10 olacak diyorlar zaten. Artik baska Windows surumu olmayacak. Win 10 adi altinda yeni buildleri satacaklar. Su an 10586, Temmuz 2016'dan sonra ornegin 11777 cikti mi Win 10 kullanicilari da para odeyecek bu surume.

Cmd ile güncelleme merkezini sildim nası devre dışı bırakılamaz bal gibi de bıraktım

@18 Kasım 2015 11:11 Yaptigin is riskli. Ultima Tweaker ya da GPEdit.msc ile devre disi birakmak gerekli. Olurda ileride kullanman gerekirse sorun yasarsin. Mesela ben guncellemeleri kapattigimda magaza calismadi. Kesin bir yerde sorun cikartir MS.

Tek kelime ile en iyi Windows... palavralara inanıp 7,8'e falan takılı kalmayın. Win10 gerçekten çok, çok iyi. Sürekli gelişiyor, feedback'te (geribildirim) yapılan yorumlarla kullanıcılar doğrudan geliştiricilere fikirlerini iletebiliyor... (çoğu zamanda işe yarıyor, dinliyorlar) 95 dahil tüm Windowsları kullanmış biri olarak söylüyorum; Win10 çok leziz bişey :)

@18 Kasım 2015 11:43 dualboot daha da güzel oluyor win10 peynirse win8 ile 10 peynir ekmek gibi oluyor :)

Win10'da Bluetooth sorunlu çalışmaya başlayınca tekrardan win8.1 ile önyüklü gelen sürüme(temiz kurulum)geri döndüm. Threshold 2 güncellemesini denemeyi de imal etmedim ama sonuç değişmedi. win10'ayken win10'a özel sürücülerini de denedim, sonuç değişmedi. Nasılsa win10 ücresiz yükselteme hakkımızı kazandık, ileride daha stabil güncellemeleri ve sürücüleri çıkarsa geri dönüş yaparız. Bluetooth, çok lazım oluyor.

@18 Kasım 2015 12:14 station drv da drv bul yoksa 8 drv varsa onu kur

windows 10 gelmiş geçmiş en iyi windows sürümü. Başka windows sürümü tanımıyorum üzerine.

güzel ülkemde daha o kadar çok araştırmayan ve sadece soru sorarak herşeye doğru ve güvenilir cevap aramayı düşünen bir sürü insan var... bu arada güncelleştirmeler kapatılabiliyor hemde çok kolay bir şekilde... Services.msc yi ctrl+R ile çalıştır komutuna yazdığızda bilgisayara ait servisler çıkıyor oradan windows update'i devre dışı bıraktığınız anda bir daha otomatik olarak açılamıyor ve sistem bunu bir nevi hata olarak alıgılıyor. yani kapatılabiliyor buna keza antivirüsde öyle...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play