Windows 10 için 5 önemli ayar!

Windows 10'u yeni mi kurdunuz? Her şeyden önce, bu 5 ayara göz atmanızda yarar var!

Windows 10 için 5 önemli ayar!

Windows 10'un resmi olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte atık birçok kullanıcı bu yeni nesil işletim sistemine geçiş yaptı.

Yeni işletim sisteminin artı ve eksilerini keşfetmeden önce işe, bu yazımızda yer alan beş ayarı kontrol ederek başlamanızı öneriyoruz. Bu sayede, Windows 10'un istediğiniz gibi çalıştığından emin olabilirsiniz.

Cortana'yı etkinleştirme (veya devre dışı bırakma)

Microsoft'un dijital asistanı, akıllı telefonlardan masaüstüne sıçrama yaptı. Tabii ki henüz ülkemizde Cortana yok ama Cortana'ya ulaşmanın yolları da yok değil. Bu yollardan birini kullansanız da, Cortana hemen etkin olmayacaktır. Başlat düğmesine tıklayın, Cortana'yı seçin, daha sonra Notebook'u açın. Bu bölümden Cortana'yı açıp kapatabileceğiniz gibi "Hey Cortana" sesli komutunu da etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz.

Varsayılan uygulama ilişkilendirmeleri

Yapılan Windows 10 testleri, varsayılan dosya ilişkilendirmeleri ayarlarının (hangi dosyaların hangi uygulamalarla açılacağı) kaybolduğunu gösterdi. Bu ayarlar her zamanki gibi çalışıyor: Bir dosyaya sağ tıklayın, "Birlikte aç" seçeneğine tıklayarak ilişkili uygulamayı seçin. Tabii ki "Her zaman aç" kutucuğunu da işaretleyin.

Yeniden Başlatma (Restart) Zamanlaması

Otomatik güncelleştirme işlemlerinden sonra beklenmedik bir zamanda bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını istemiyorsanız bu ayar önemli. Başlat Menüsü - Ayarlar yolunu izleyerek Ayarla penceresini açın. Buradan Güncelleme ve güvenlik seçeneğini seçin ve gelişmiş ayarlara tıklayın. Bu sayede yeniden başlatma zamanlamasını planlayabilirsiniz.

Wi-Fi paylaşımını durdurun

Wi-Fi Sense özelliğini duymuş olmalısınız. Yeni Windows 10 özelliği, Wi-Fi erişiminizi Skype, Facebook ve Outlook kişileriyle otomatik olarak paylaşmanızı sağlıyor. Bu özelliğin ayarlarına ulaşmak için görev çubuğundan wi-fi ayarları olarak bir arama yapın. Wi-Fi ayarlarını seçip Wi-Fi ayarlarını yönet seçeneğine tıklayın.

Tweak Bildirimleri

Windows 10, OS X benzeri bir bildirim sistemine sahip. Görüntülemek için system tepsisi üzerinden bildirimler ikonuna tıklayın. Bu uyarıların görüntüsünü değiştirmek için Tüm Ayarlar, Sistem, Bildirimler & eylemler ekranını açarak özelleştirme yapabilirsiniz.

A'dan Z'ye Windows 10... İnceleme...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

He yeni kurduk, 50 GB internet kotası doldu ama biz hala hala Windows 8.1'de Microsoft'tan bildirim bekliyoruz. Sağolasın Microsoft. Sayende.

@31 Temmuz 2015 00:13 geçme kardeş geçme daha çok yavaş ben geri win 8.1'e döndüm

@31 Temmuz 2015 00:13 Öyle yada böyle win 10 mecbur geçilecek bence win 10 daha iyi internetin kotosu doldu demişsin sınırsız değilmi internetin

@31 Temmuz 2015 00:13 her ayın başında kota yenileniyor neden dert ettin sen bunu :D

Bu 5 ayardan ziyade sizden 2 ayar isteyecektim. Windows 8.1'deki "Kişiselleştirme" ve "Update" ayarlarını nasıl geri getirebilirim?

Microsoft'u kullanıcı dostu arayüz yapabilme hususunda yeteneksiz diye biliyordum ama bu kadar da kötüsünü beklemiyordum. Yardım menüsüne girip bir şey sorabilmek için dahi yardım gerekiyor. Bu güne kadar sattıkları arasında, kurulumda en fazla cambazlık gerektiren bir ürün. Güncellemeleri seçebilmeyi kaldırmışlar. Dış dünyaya özel bilgileri iletebilecek her şey ilk açılışta açık olarak ayarlanmış. Falan, filan..

@31 Temmuz 2015 12:41 falan filan? :)

senin pc yavaş denek ki win10 gayet hızlı ve pratik

@31 Temmuz 2015 13:26 i7 6200u laptop 8 gb ram toplamda 6 gb ekran kartı var win 10 cok yavaş

Başlatta Arama çalışmıyor

crackli win 8.1 üzerine dvd den update yaptım köpek gibi çalışıyor ve ne hikmetse para verip almış gibi orjin oldu

windows 10 başlangıç menüsünde ayarlara tıkladığımda kayboluyor

windows 10`u boşver linux`a bak. linux sürekli gelişiyor ama windows xp 7 8 10 hep aynı hiçbir gelişme yok.

Cortana'yı açmaktan bahsetmişsiniz bir ince ayrıntı ile anlatırmısınız ?

cok yavas, cok kasiyr bilgisayar. en iyisi win7

@25 Eylül 2015 17:46 kurdujtan sonra 1 2 guncelleme geliyor altta onları yukle yine kasıyorsa senin pc in kaldırmıyor demektir

Ya taa başka şehirde olan adam benim Wi-Fi erişimime nasıl ulaşsın? Saçma bir açıklama olmuş. :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost