Windows 10, ilk defa düşüşe geçti!

Windows 10'un gelen son kullanım oranı rakamları, pek de olumlu olmayan bir ilki işaret ediyor...

Windows 10, ilk defa düşüşe geçti!

Windows 10'un kullanım oranlarına dair son veriler pek de olumlu bir tablo çizmiyor. Zira ABD'li ölçüm firması Net Applications tarafından yapılan açıklamaya göre Windows 10, piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana ilk defa kullanıcı payında düşüş yaşadı. Buna göre işletim sisteminin pazar payı geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle yüzde 0.5'lik bir düşüş göstererek ayı yüzde 22.5'le kapattı.

Diğer yandan veriler Windows 10'un, Windows'la çalışan bütün cihazlarda yüzde 24.8'lik bir orana sahip olduğunu gösteriyor. Resmi olarak Temmuz 2015'te kullanıma sunulan Windows 10'un Eylül ayında ilk defa yükseliş trendi böylece tersine çevrilmiş oldu.

Windows 10, Ağustos ayında ise kullanıcı payını yüzde 1.9 arttırarak beklentilerin de üzerine çıkan dikkat çekici bir büyüme ivmesi yakalamıştı. Bunun muhtemel en önemli nedenlerinden biri de ücretsiz Windows 10 güncellemesinin Temmuz sonunda sona erecek olmasıydı.

Diğer yandan İrlanda'nın StatCounter adlı firması da Windows 10'a dair aynı dönemle ilgili yine Net Applications'ın işaret ettiği benzer sonuçlara ulaştı. Aynı şekilde, Steam kullanıcıları arasında yapılan araştırmada da, Windows 10 için küçük bir düşüş işaret ediliyordu.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ne bekliyorsunuz ki? 4. millenium faciası olmasa bu olmazdı...

bırakın yükselmeyi düşmeye başladı şimdi bir sistem daha çıkarırlar piyasa ne tarafa gideceğini şaşırır belkide yakın bir zamanda istifa edenler olur

MS kulaklarini tikamisti ve istedigini dayatabilecegini saniyordu. Milletin gizlilik haklarina bu kadar saldirinin sonu ve kontrolu ellerinden almak hicte iyi bir fikir degildi. Elbette her donemde oldugu gibi kucuk bir kesim herseye ok demeye devam eder ama son sozu cogunluk soyler

Linux... Sizi takip eden Windows tan kurtulun

Herhangi bir işletim sistemi/platform/yazılım dili ve yazılım tarafsızı olarak söylüyorum. Eskiden insanlar yeni bir sürüm geldiğinde sırf onu görebilmek için gidip yeni bilgisayar alanları gördüm, ama bugün windows 8.1'den windows 10'a geçerken neredeyse kimsede en ufak bir heyecan göremedim. Sanırım insanlar artık teknoloji merakını yitirmeye başladı ve çok büyük değişiklik gibi bir süpriz bekleyişindeler.

Normaldir piyasadaki bilgisayar sayısı belli... Bu ama Windows 10 en iyisi

MS, Windows Vista altyapısını bırakmadığı sürece bu durum devam eder!

One drive belası her an sizi izliyor,kapatsanız bile :((((

Windows 10 microsoft tarihinin en kötü sistemlerinden biri.Bizzat onalrca makinaya kurmuş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.Çok fazla donanım seçiyor ve çok kırılgan

ben büyük bir firmada bilgi işlem yöneticisiyim. 500 e yakın makineyi kontrol ediyorum. microsoft satış danışmanı geldi illa windows 10 a geçin yok kardeşim istemiyorum diyorum yok ısrarla geçin kardeşim istemiyorum güncelleme istemiyorum jelibon gibi işletim sistemi istemiyorum ağımda gezen microsof ile alakalı en küçük bir şey görmek istemiyorum. yok dinlemiyor. geçen hafta hepsine ubuntu kurdum kurtuldum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir