Windows 10 "İndirilenler"i de Siliyor!

Windows 10 Ekim 2018 güncellemesindeki dosyaların silinme sorunu çözüldü ama bir başka benzer sorun daha can sıkmaya başladı!

  • Yavuz Alp Şimşek
Windows 10 Güncellemesi "İndirilenler"i Siliyor!

Microsoft, Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi'nde karşılaşılan endişe verici dosya silme hatasını -görünüşe göre- düzeltmiş olsa da, güncellemeyi yükleyenlerin farkında olması gereken başka bir sorun daha var: Disk Temizleme'ye yapılan bir işaretleme artık İndirilenler klasöründeki dosyaların silineceği anlamına geliyor.

Ekim 2018 Güncelleştirmesi, yalnızca bir kutuyu işaretleyerek İndirilenler klasörünüzü temizleme seçeneğini ekliyor. Bu bazı kişiler için yararlı olabilir. Ancak indirdikleri dosyaları saklamak isteyen çoğu kullanıcıdan biriyseniz, o zaman bu Disk Temizleme aracını kullanırken dikkatli olmanız gereken bazı noktalar olduğu anlamına geliyor.

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi, Microsoft büyük güncelleme ile gelen dosya silme hatası ile uğraşmakla meşguldü. İyi haber şu ki, düzeltmeler uygulandı ve şu anda Windows Insiders tarafından test ediliyor. Bu yüzden kısa bir süre sonra duraklatılan indirmelerin yeniden başlayacağını görebiliriz.

Görünüşe göre bu özel hata sadece çok az sayıda insanı etkiledi. Microsoft, Ekim 2018 Güncellemesini alanların yalnızca %0.0001'inin durumdan etkilendiğini iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Şu artık kesin ve net doğrudur, Windows Vista, Windows 10 v1809 sürümünden kat kat daha iyidir!

Ön izleme üyesi olarak aylar önce buna benzer bir hata yada değişiklik raporladım, pek dikkate almadılar. Masa üstündeki tüm klasörleri "onedrive" adlı bulut klasörüne taşımış. Hepsi silindi sandım, fakat yeri değişmiş. Ülkemizin upload hızları malum 3-5 dosya anca bulut klasörüne yollayabilmiş. Silinen var mıydı pek inceleyemedim , ıvır zıvır çoktu; neyseki kobay olarak kullandığım harddiskti. İnsiderları pek dikkate almıyorlar yada o kadar çok raporlama var ki, insider olmak işe yaramıyor.

windows store uygulaması açılıyor. uygulamanın ana sayfasında oyun ve uygulamaları görüyorum. ancak herhangi bir uygulamaya tıklayıp inceleme veya indirmek için tıkladığımda sayfa açılmıyor ve alttaki hata kodlarını veriyor. Hesap ile sıkıntı görünmüyor. daha önce yüklemiş olduğum uygulamaları güncelleyebiliyorum ancak yeni uygulama yükleyemiyorum. Kod: 0x00000194 CV: Rbn6OonMckKx2SVf

@13 Ekim 2018 12:53 okuduğuma göre türkiye ile ilgili bir sorunmuş. bazı çözümleri var ama kalıcı değil. microsoft yamayana kadar böyle gidecek gibi.

ben insider sürümünü kullanıyorum ve hiç bir şey silinmedi. üstelik sizin konu yaptığınız özellik varsayılan olarak seçili gelmiyor. eğer sen seçersen indirilenler klasöründeki dosyalar otomatik siliniyor ki bu bir hata değil isteğe bağlı kullanılan bir özellik. kullandığım en stabil sürümlerden birisi bu. bazı ara sürümlerden kurtulmak için insider özelliğini kapattığım olmuştu. üstelik adamlar bangır bangır bağırıyor neredeyse 30 yıldır. yüklemeden önce yedekleme yapın. silinme olabilir diye.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play