Windows 10 interneti yerle bir etmedi!

Windows 10'un yayınlanması, internet trafiğine nasıl bir etki yaptı? İşte açıklanan rakamlar...

Windows 10 interneti yerle bir etmedi!

Windows 10'un resmi lansmanı geçtiğimiz günlerde büyük bir coşkuyla yapıldı. Hatta ilk 24 saatte, 14 milyon indirme rakamına ulaşıldığı da açıklandı. Şimdi ise bunun internet trafiği üzerindeki etkisi merak ediliyor. Windows 10 lansmanından önce, yeni işletim sistemine geçiş sürecinin 40Tb/s internet trafiği yaratabileceği ve bunun zirve olabileceği söyleniyordu.

Ama bu gerçekleşmedi... Microsoft'un yeni işletim sisteminin "bilişim otobanını" yerle bir edeceği tahminlerinin ardından, Kanada merkezli ağ ekipmanları firması Sandvine'dan Dan Deeth, bir araştırma yapmaya karar verdi ve Windows 10 indirmelerinin, yüzde 6-8 oranında ekstra trafik oluşturduğunu tespit etti.

Windows Insider kullanıcılarına işletim sistemine bir gün erken yani 28 Temmuz'da erişim verildiğini söyleyen Deeth, bu tarihteki trafiğin en yüksek seviyelere ulaştığını da sözlerine ekledi. 

Windows 10 halka açıldığı Çarşamba günü ise, trafiğin yüzde 3-4 oranında artış gösterdiğini bildirildi. Elde edilen veriler, kullanıcıların Windows 10 işletim sistemine geçmek için çok da aceleci davranmadığını gösteriyor. Microsoft'un, Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına bir yıl süresince ücretsiz yükseltme imkanı tanıdığı düşünüldüğünde, bu duruma çok da şaşırmamak gerek...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yaklaşık 10Tb/s değerine ulaşıldı diye biliyorum. Insider lara öncelik sunulması ve güncellemenin sıralı olarak dağıtılması yükü hafifletmiş.

@02 Ağustos 2015 21:15 güncelleme sıralı ama açıldığı anda 29 da zaten sisteminize inmeye başladı sadece kurmak için sıra bekliyorsunuz. bunu da beklemek gereksiz iso indirin güncelleyin. eskiden olsa serverlarda kilitlenmeler göçmeler olurdu iyi kaltı işin altından ms ama win 10 için aynısını söyleyemeyeceğim resmen rc1 bu final rc2 ve rtm de isterik.

bu tema ile microsofttaki nasıl bir özgüven yahu

@02 Ağustos 2015 21:26 lütfen daha iyisini yapıp paylaşırmısınız

ben çok beğendim Windows 10'u gayet stabil görünüyor..ve yeterince hızlı..

Saçmalık 64 milyon kişi geçmiş bu mu acele değil :)

Sonunda windows 7 nin yerini tutan bir işletim sistemi yapıldı. Metro arayuzu de isteğe bağlı çıkıyor. Oh be.

Rezerve edilen her PC için aynı anda kullanıma sunulmadı, XP ve Vista unutuldu, daha sayayım mı?

Yükseltme herkese aynı anda gitmedi ki öyle bir şey olsun. Mesela bana 3 gün sonra geldi. Eğer herkese aynı gün gitseydi öyle bir şey olurdu bence.

4. millenium faciasını savunan kölelerde toplanmış...

@03 Ağustos 2015 11:10 Sen bir yorum yapmasan.Denedin mi sanki konuşuyorsun?

@03 Ağustos 2015 11:10 4. win8.1 değilmiydi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir