Windows 10, Kaç Cihazda Yüklü?

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin ilk günden bu yana geldiği noktayı işte bu müthiş sayı ile duyurdu!

  • Ercan Uğurlu
Windows 10, 800 milyon cihazda yüklü!

Windows 10 piyasaya sürüleli yaklaşık 4 yıl kadar oluyor. Temmuz ayında 4'üncü yılını devirecek olan işletim sistemi,  Microsoft'un son yaptığı açıklamaya göre şu an 800 milyon barajını aşmış durumda. Çok değil, bundan yaklaşık 5 ay kadar önce, geçtiğimiz eylül ayında 700 milyon sistemde yüklü durumda olduğu açıklanan Windows 10, aradan geçen kısa sürede 100 milyon sistemle daha buluşmuş.

Elbette 800 milyon rakamının büyük çoğunluğunu bilgisayarlar oluşturuyor. Fakat Xbox, HoloLens, IoT cihazları ve Windows 10 tabanlı akıllı telefonlardan geri ne kaldıysa, tüm bu cihazlar da bu rakamın içindeki yerini alıyor. Özellikle akıllı telefon pazarı Microsoft için iyi gitseydi, bu rakam çok daha kısa sürede aşılacaktı. En azınan Microsoft'un tahminleri bu yöndeydi.

Microsoft, Windows 10'u piyasaya sürdükten sonra, 2 ila 3 yıl içinde 1 milyardan fazla cihaza erişebileceğini planlamıştı. Fakat daha sonra mobil tarafta işlerin kötü gitmesiyle, bu plan işlemedi.

Gelen dğer bilgilere göre ise, Windows 10'un kurulu olduğu PC sürümlerinin yüzde 21.2'si şu an son versiyonda çalışıyor. Yüzde 71.6'sı ise April 2018 güncellemesini almış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Windows, Sistem'in işletim sistemidir. Bu kadar yaygın olmasının ve de tekel olmasının nedeni de budur. Kısaca herkes uslu uslu Windows 10 yüklemek zorundadır:) İster beğenin, ister beğenmeyin! Sistem işte budur. Komünizmden daha kötüdür...

@10 Mart 2019 11:29 Komünizmle ne alakası var? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursan böyle zırvalarsın. Beyne oksijen gitmesi şart. Dünyanın neredeyse %98 bizim ülkemiz dahil tekelci ve finans kapital sistemi ile yönetiliyor. Adaletsiz sömürü düzeni kapitalizmi doğru irdeleyin. Kapitalizmi kötülerken komünizm benzetmesi ve kötülemesi abesle iştigaldir! Windows'u beğenmiyorsan linux versiyonlarından birini kurarsın yoluna devam edersin. Boyun eğmek zorunda değilsin!

@10 Mart 2019 11:29 Emekçilerin iktidarda olduğu sömürünün son bulduğu herkesin emeğine göre ve yeteneğine göre müreffeh yaşayacağı bir sistem olan komünizmle, Finans kapitalin Dünyaya dayattığı Windows'u nasıl yanyana getirdiniz hayret. Armudun sapı var üzümün çöpü var. Komünizmde kötü ise yeryüzünde üretim araçlarına kimler sahip olmalı anlatda aydınlanalım. Akla ziyan yakıştırmanız tek kelime ile Absürddür.

Windows 10 1903 son sürümün yayınlanmasından sonra daha istikrarlı kullanım sayısına ulaşacaktır. Kim ne derse desin dünyada yaygın olan ve diğer üçüncü parti yazılımlarla uyumlu çalıştığı için tercih edildiği gerçeğinden yola çıkarsak Windows 10 hepimizin vazgeçilmezi olmaya devam edecektir. İnişler çıkışlar bug hataları vs oldu olacak bunlar sorun değil. Sağlıklı bir bünye gibi arada bir hasta olup iyileşiyorsun ve bağışıklık kazanıyorsun bu manada prozedür doğru işliyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play