Windows 10'un Başlat menüsü mercek altında!

Windows 10 ile birlikte geri dönen Başlat menüsü nasıl olacak, neler sunacak? Haberimizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un Başlat menüsü mercek altında

Windows 10'un dün yayınlanan Teknik Önizleme sürümü, en son Windows 7'de gördüğümüz Başlat menüsünü yenileyerek tekrar bize sunuyor. Eski menü çubuklarıyla metro kutucuklarını bir araya getiren yeni menü, Microsoft tarafından ilk olarak BUILD 2014'te gösterilmişti.

Yeni Başlat menüsü, artık yeniden boyutlandırılabiliyor. Yani yatay veya dikey bir Başlat menüsüne sahip olmak sizin elinizde. Canlı kutucukların boyutları da aynı giriş ekranında olduğu gibi değiştirilebiliyor. Başlat menüsünün "modern" bölümünde kendi düzeninizi oluşturmanız, bu kısma yeni uygulamalar eklemeniz mümkün. Yeni yüklediğiniz uygulamalar, Başlat menüsünde otomatik olarak belirmiyor. Yeni uygulamaları Başlat menüsüne kendiniz sürüklemeniz gerekiyor, aksi halde tümüne menüdeki Tüm uygulamalar sayfasından erişebiliyorsunuz.

Daha fazlası, haberimizin ikinci sayfasında...

Sadece Metro uygulamaları değil...

Başlat menüsü elbette sadece metro uygulamalarına özel değil ve eski uygulamaları da listeliyor. Menünün arka plan rengini işletim sistemine uyumlu olacak biçimde değiştirebiliyorsunuz. Yeni menünün Windows 7'den geçiş yapanlara son derece tanıdık geleceğini söyleyebiliriz. Kullanıcıların isteklerine kulak veren Microsoft'un amacı da zaten bu. Başlat menüsünün Windows 10'un ileriki sürümlerde yeni özelliklere kavuşma ihtimali var.

Windows 8'deki gibi bir giriş ekranı kullanmak isterseniz, Windows 10 buna da izin veriyor. Bunun için navigation properties'i açıp Start Menu sekmesine gidip menü kutucuğunu temizlemeniz yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Windows 10 u yükledim süper

win10 u yükledim tabi türkçe olmadığı için sarmadı e bide bazı şeyler düzgün çalışmıyo doğal olaran win8.1 e geri dönüş yaptım fakat gzl sistem en enn kısa sürede final sürümünü isterizzzz :)

@04 Ekim 2014 01:24 win10un temasını beğendiysen tamindirden transformation pack 2.0 indir çok iyi tema

Windows 10 u yükledim berbat, başlat menü bişeyw benzememiş. 8 tarzına döndürdüm, pencerelerin kenarındaki gölgelerde çok sahte duruyor.

Bende yükledim çok iyi herkes ingilizce demeden yükleyebilirler

Tam kurtulmuştuk başlattan geri gelmesi hata olur. Umarım kaldırma seçeneği de vardır.

bende sanal bilgisayara yükledim windows8 imden çok memnunum ^-^

W10 tam teşekküllü harika bir sistem

Merhaba Win8.1 de ısınan bilgisayarıma soğutucu almıştım win10 yükledim şuan mükemmel rahat ve ısınmadan çalışıyor. soğutucu boşa çıktı :))

"Süper,Harika" diyenler bot musunuz?Değilseniz neden süper ya da harika olduğunu yazar mısınız?

@04 Eki 2014 11:16 zevk meselesi bu sen sevmedin diye herkes sevmeyecek değil şuda gerçek eksik olan yanlarını sana yazmıyorlar doğrudan adrese yazıyorlar gerçeği işletim sistemi sürekli rapor göndermekde siz istemeseniz bile daha ön izleme adı üsdünde hata bulduysan yada beğenmediğin nokta olduysa sende yolla bunu yapıyorsundur umarım bizde sayende eksiklerden kurtuluruz çok fazla biliyorsun anlaşılan

Win10 gerçekten çok iyi

microsoft böyle yenileyecekse hiçbir şeyi yenilemesin mümkünse.

işte şimdi oldu Microsoft. gerçi ben Windows 8.1 ile de gayet mutluyum ama tabi ki fazla mal göz çıkarmaz :)

Arkadaslar nasil turkce yapiliyor

Windows 8 den memnunum ama 10 bambaşka :O

Windows 7 ye dexpot ve launchy kurduğumda Windows 10 dan eksiği kalmıyor. Windows 10 a neden 300 lira vereceğim :/

Benim notebook recovery sistemli olduğu için finalini bekliyorum ne olur ne olmaz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play