Windows 10 USB'si veya DVD'si oluşturma!

Windows 10 kurulum USB'si veya DVD'si oluşturmak, sandığınız kadar zor bir iş değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'u USB veya DVD'den yükleme!

Aylarca süren testlerden sonra Windows 10, nihayet kullanıma hazır. Microsoft'un en son yazılımı, önümüze bir dizi dikkat çekici yenilik sunuyor. Windows 10'a yükseltmek istiyorsanız, yalnız değilsiniz çünkü bunu yapmak isteyen birçok kullanıcı var.

Windows Update'i kullanmaktan Microsoft'un satışa sunduğu USB'den kurulum yapmaya, Windows 10'u yüklemek için bolca seçeneğiniz var. Ancak lisans anahtarınızı internet üzerinden satın aldıysanız veya orijinal kurulum medyasını kaybettiyseniz ve temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız, kendi DVD'nizi veya USB çubuğunuzu oluşturmak isteyebilirsiniz.

Kurulum DVD'si veya USB çubuğu, üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan bir makineye kurulum yaparken işe yarayabileceği gibi, Windows'unuz çalışmayacak hale gelirse faydalı olabilir.

Endişe etmenize gerek yok, çünkü kendi kurulum medyanızı oluşturmak sandığınız kadar zor bir iş değil. Bu yazımızda Windows 10'u kendi USB çubuğunuzdan veya DVD'nizden yüklemeyi sizlere adım adım anlatacağız.

Bunlara ihtiyacınız olacak

Acil durumlara karşın en iyi seçenek, USB çubukları olabilir. Bu yoldan gitmeyi tercih ediyorsanız, en az 4GB boyutunda bir USB flaş belleğe ihtiyacınız olacak. İşlem sırasında sürücüdeki her şeyin silineceğini unutmayın.

Alternatif olarak, bilgisayarınızda bir optik sürücü varsa, bir kurulum DVD'si oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da üçüncü parti bir araca ihtiyacınız olacak. USB için Rufus'u, DVD için ImgBurn'ü kullanmanızı öneriyoruz.

Son olarak Windows 10 ürün anahtarınızın elinizin altında bulunmasına dikkat edin. Windows 10'u çevrimiçi satın aldıysanız anahtarı onay epostasında bulabilirsiniz. Veya kutusuyla satın aldıysanız kutunun içerisinde bulacaksınız.

Windows 10 anahtarınızı bulamıyorsanız, ürün anahtarınızı gösteren Belarc Advisor adlı aracı indirip çalıştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Windows 10 ISO dosyasını indirin

ISO dosyası, temel olarak DVD veya USB diske yazacağınız kurulum verilerinin sürücü üzerinde nasıl duracağını gösteren bir dosyadır. Buraya tıklayarak Microsoft web sitesi üzerinden ISO dosyasını indirin.

Kurulum diskini oluşturuyoruz

ISO dosyasını, Rufus veya ImgBurn'ü indirdikten sonra sıra, kurulum diskinizi yazmaya geliyor.

USB medyası oluşturmak için flaş sürücüsünü bilgisayarınızın bir portuna bağlayın ve Rufus'u çalıştırın. Ana ekranda "Aygıt" altında flaş sürücünüzü seçtiğinizden emin olun. Şimdi "Açılış diski oluşturma yöntemi" kutucuğunun karşısındaki disk simgesine basın ve ISO dosyasını seçin. Son olarak Başlat düğmesine basın. Tüm işlem, yaklaşık 10 dakika sürecektir.

ImgBurn ile DVD oluşturmak için sürücünüze bir DVD yerleştirin ve programı çalıştırın. "Kalıp dosyasını diske yaz" seçeneğine tıklayın ve hedef olarak DVD sürücünüzü seçtiğinizden emin olun. "Kaynak" başlığı altında ISO dosyasını seçin ve başlatma simgesine tıklayın. Bu işlemin biraz zaman alabileceğini unutmayın.

İşin özüne doğru geliyoruz

Daha önce USB veya DVD üzerinden işletim sistemi yüklediyseniz, bu adımdan sonrakiler oldukça kolay. Yapacağınız ilk şey, USB sürücüsü veya DVD bilgisayarınıza takılıyken onu baştan başlatmak.

Ekrana PC'nizin üreticisinin logosu geldiğinde ön yükleme menüsünü açmak için F12 veya F2'ye basın (bu, üreticiye göre değişiyor). Burada bilgisayarınıza sabit disk yerine, DVD veya USB üzerinden önyükleme yapmasını söyleyeceksiniz.

USB veya DVD seçeneğini seçin ve Enter'a basın. Bu aşamadan sonra Windows 10 kurulumunun başlaması gerekiyor. Artık temiz kurulum için hazırsınız.

Neredeyse bitti

Tünelin sonundaki ışığı görebiliyoruz, ancak önemli birkaç adım daha var. Windows 10 kurulum ekranı açıldığında dil ayarlarınızı yapın ve "Şimdi yükle" düğmesine tıklayın.

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra karşınıza yükleme türünü seçmenizi isteyen bir ekran gelecek (yükseltme/upgrade veya özel yükleme/custom install). Windows 7, 8 veya 8.1 kurulumunuzdaki her şeyin korunmasını istiyorsanız, Yükselt seçeneğini kullanın.

Yeni bir bilgisayarınız varsa ve temiz yükleme yapmak istiyorsanız, Özel'e tıklayın. Bir sonraki ekranda diskinizdeki bölümler gösterilecek. Üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan, henüz toplanmış bir bilgisayarınız varsa "ayrılmamış alan" bölümüne tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

Mevcut bilgisayarınızda temiz kurulum yapacaksanız ve önce eski bölümleri silmek ardından, "ayrılmamış alan" üzerine tıklamak isteyeceksiniz.

Son adımlar

Bundan sonra yapacağınız şey, genellikle beklemek. Windows, dosyaları bilgisayarınıza kopyalayacak ve birkaç kez baştan başlayacak. Ardından ayarlarınızı yapıp hesabınıza oturum açacağınız birkaç ekranla karşılanacaksınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yeni, temiz bir masaüstü sizi bekliyor olacak. Kurulum tamamlandıktan sonra Windows'u etkinleştirmek için ürün anahtarınızı girmeniz gerekebileceğini söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 65 Yorum

Upgrade yapanlar için Windows 10 ürün anahtarını nasıl elde edecek. Bu konu hakkında da bilgi verebilir misiniz?

@03 Ağustos 2015 08:30 intenetde :lisan anahtarımı göster: yazarak bulursun küçük bir yazılımla açtığında gösteriyor

@03 Ağustos 2015 08:30 makalenin son satırında yazıyor.

upgrade yapanlar için kurulum aşamasında gerekmiyor diye biliyorum ben.

windows 10 sınıfta kaldı bence..sürekli hatalar..

@03 Ağustos 2015 09:10 Sen hangi Windows 10u kullanıyorsun birader

@03 Ağustos 2015 09:10 hıhı evet . ne hatasi ayıptır sorması guldurmeyin burda kendinize.

@03 Ağustos 2015 14:39 gülünecek birisini arıyorsan aynaya bak şampiyon..iso dosyası oluşturmak için yaptığım indirmede sürekli hata veriyor tam indirme bitiyor bilinmeyen bir hata oluştu diyor defaslarca denedim ayn ı hata farklı pc lerdede aynı hatayı alıyorum.windows 10 traş..

@03 Ağustos 2015 09:10 Henüz biraz daha alfa, biraz daha beta ama Windows 8'den çok daha iyi olduğu kesin. Donanım ve sürücüler nedeniyle sorunlar oluşabiliyor, bir bilgisayarda hiçbir sorun yok iken, diğerinde güncelleştirmeyi indirip elle yüklemek, ya da ekran kartı sürücüsünü kaldırıp güncelleştirmeden sonra yeniden kurmak gerekebiliyor.

@26 Ocak 2016 15:18 Gerçekten de windows 10 ile ilgili bir hata alıyorsun...

@26 Ocak 2016 15:18 sendeki hata çok farklı bir yerde olmalı. Ben denedim, gösterilen yönergeleri aynen uygulayarak, tek seferde ve sıkıntısız bir şekilde kurulum dvd'sini oluşturabildim. Hatta ürün anahtarını da bulup ayrı bir yere kaydettim. Deneme amaçlı dvd yi az kullandığım bir başka pc de denedim sıkıntısız yükleme yapabiliyor.

@03 Ağustos 2015 09:10 Hiç bir hata yok kardeşim.Çok güzel ve hızlı az ram tüketiyor.

@03 Ağustos 2015 09:10 Bende aynı şekilde bir sürü hatalar verdi 10240'tan 1511 geçişte, sonra 1511'den 1709'a geçişte sonrada 1709'dan 1803'e network bağlantı hataları iki pc'nin kendi arasındaki bağlantıda ev grubu kaltığında, sonra hiç düzelmeyen sürekli kronik bir hastalık gibi topluluk dahil hiç kimsenin çözemediği geri bildirimleride yaptığım halde çözediler ve tek çökzüm olarak yeni baştan herşeyi yüklemekte buldular bu nedenle bana 10 tane mail açtırdılar ama ne fayda.Kod: 0x803D0008

ben direk olarak winowsu indirdikten sonra o programı açıp usbye yükle dedim otomatik olarak bootlanabilir bir şekilde usb ye yazdı

windows 7 veya 8 için kullanılan windows usb tool ile de yapılabiliyor sevgili Chip ekibi. Iso doyasını indirmeleri yeterli ondan sonraki kısım ise öncekiler ile aynı

amma anlatmışsınız ha okumadım bile :D universal usb installer ile çocuk bile yapabiliyo.

MediaCreationTool ile Microsoft tarafından bu hizmet zaten çok kolay bir şekilde veriliyor. Ne gerek? Ayrıca Windows 7 USDB Downloader yazılımı da (adının 7 olduğuna bakmayın) aynı işi çok pratik şekilde yapıyor.

@Emre G sen yine mi kaçtın hastaneden?.....

@Emre G usb den uefi kurulum yapmak istiyorsan rufus u kullanmalısın

@27 Ekim 2015 13:20 UEFI için en iyi USB hazırlama biçimi Diskpart ile yapılır. Ben şahsen diskpart ile yapıyorum.

universal USB installer

usb ile yükelem yaprken geçersiz ürün anhtarı uyarısı alıyorum kullandığım key win 7 home basic orjinal key sizce sorun nedir?

@10 Ağustos 2015 20:51 o key kullanamazsın, sadece kurulumuş olan windows üzerine güncelleme yapabilirsin.

winproductkey programı ile bilgisayarınızdaki orjinal seriali ogrenebilirsiniz

Ben bios dan boot a geldiğim de flash belleği göremiyorum dediğiniz gibi yükledim acaba ne yapabilirim tam 6 saattir uğraşıyorum.

@10 Eylül 2015 04:37 muhtemel sen, çoktan düzelmişindir pc ni de bazı pc lerde kendin yazıp ok gerekiyor ondan sonra görüyorsun hdd, dvd, usb flash diye...

@15 Ocak 2016 15:25 çoğu biosta usb, hdller arasında görünüyor. Yani önce Hd listesinde USB yi ilk sıraya alıp, boot sıralamasında HD 1.seçmek gerekiyor

windows 10 çok kötü hep hata veriyor. bk gibi pc ime format gerekiyor onun yüzünden amk..

@14 Kasım 2015 16:47 Diski biçimlendirmekle uğraşmak istemiyorsan Acronis, Paragon, EasyUS, Clonezilla gibi başlangıç CD'lerinden birisini kullanarak ilk kurduğun Windows'a yedekten geri dönebilirsin. Hem bu geri yükleme sırasında bir çeşit biçimlendirme olduğu gibi, istersen sen de ayrıca önceden diski biçimlendirebilirsin. Ayrıca parçalanmış dosyalar da diske birleşmiş olarak geri döner ve Windows daha hızlı çaışır.

Ultraiso her derde deva. Ugrasmayin baska seylerle.

windows 10 5.79 gb boyutunda eger dvd ye yazmak istedigimizde nasıl bir altarnatif kullanıcaz bu konuda'da yardımcı ola bilirmisiniz.

@02 Ocak 2016 19:49 Yeni nesil dvdlere kardeş kırtasiyedekilere yada bilgisayarcıdakilere değil

Program peşinde koşmayın herkesin bilgisayarında yüklü olan ver her işi yapabilecek kapasiteye sahip winrar hepsinin babasıdır iso dosyasını çıkart deyip yer olarak usb seçmeniz yeterli

@02 Ocak 2016 20:20 O yöntem her zaman işe yaramaz bilader. Sırf bu iş için yapılmış Rufus gibi programlar var.

Ben bilgisayari daha yeni topladim direkt windows 10 atmak istiyorum ama orjinal degil nasil yapicam

@10 Ocak 2016 19:51 Windows 10'u sıfırdan yükleyemezsin, eski Windows 7 ya da Windows 8 üzerine yükseltme yapabilirsin Daz.

ben iso dosyasını nasıl indireceğim siteden onu anlamadım hangi linke tıklayacağım?

@13 Ocak 2016 21:01 ilk önce windows 10 yükselt pc ni, yükselttikten sonra temiz iso indirmek için media creation tool u windows sitesinden indir onu kur, programı kur ve aç zaten windows 10 kullanıyorsan senin ayarların otomatik algılar sana dvd mi yoksa usb bellek içinmi iso istiyorsun diye sorar sen dvd için seçersen bunu usb bellek de atabilirsin 3,5 -4 gb indirme yapar ,daha sonra bunu dvd ye yaz dersin windows.iso dosyan hazır, windows 10 a yükseltme yapmadan temiz kurulum yapmayın...

Arkadaşlar program kullanmanıza gerek usb yi fat32 ye çevirin isoyu açın içine atın bu kadar uefi kurulumda dahil. ne uğraşıyorsunuz anlamıyorum :/

@15 Ocak 2016 05:09 arkadaşım sen olayı anlamamışsın. O şekilde yaptığın kayıtlarda boot sector olmaz.yani o dvd veya diski boot ettiremezsin,

@18 Ocak 2016 12:06 Oluyor denedim

@15 Ocak 2016 05:09 Yalnzıca USB diskin içini sildiğinde, bir önceki Windows kurulumunun başlangıç kaydı etkin durumda olan USB diskin içinde kaldı ve yeni kopyaladığın Windows kurulum dosyaları o başlangıç kaydı ile çalıştı. Eğer Diskpart ile Clean komutunu verip diski tümüyle demizlemiş olsaydın, yalnızca Windows kurulum dosyalarını kopyalamakla çalışmayacağını görecektin.

Pardus DVD ve USB'si yapmayıda anlatırsınız artık.

Sürücüdeki herşey silincek derken ne demek istiyor pc sıfırlanacakmı yni

çok güzel faydalı bilgiler

Rufus yada IMBURN kullanın demişsiniz ama Microsoft zaten 3. parti yazılımlara alternatif olarak Wİndows 7 usb DVD download tools programını veriyor. Onunla win 7, win 8, win 8.1, win 10 işletim sistemlerini çok rahat bir şekilde usb belleğinize yada dvdnize yazabilirsiniz.

@Oktay Koca gıdım gıdım internetle indirdik win10 u. sonra indirmeniz kontrol ediliyor dedi ..%14 hoop bir hata "işleminiz sırasında bilmediğimiz bir hata oluştu" şaka mı bu ?

beylersizce win 7 mi 10 mu

@05 Mayıs 2016 20:58 7 eskide kaldı 10 yada 8.1

Aslında biraz kötü olsada win 10 iyi cortana daha türkçe deyil vb ama yinide iş görür :p

D sürücüsündeki yani windowsun kurulu olmadigi sürücüdeki veriler kayboluyormu

sitedeki neyi indiricez anlamadım ben. Upgrade değildir heralde. ISO dosyası içinde bir download göremedim ben. Ben mi körüm yoksa başka bir şey mi var orda :)

MERHABA GÖREVLİ Arkadaslar; usb ile ilgili 3 sorum olacaktı , insallah cevaplarsınız.. 1. diyelimki usb driverin içine fotolar şarkılar ve pdfler kaydettim birde windows 7 format atmayı ekledim.. bu şekilde format atabilirmiyim? 2. usb 3.0 lar içinde soğuğa sıcağa darbelere en dayanıklı 3 marka önerirmisniz? 3. kullanım yaygınlığı açısından , gelecekte usbler mi yoksa sd kartlarmı baskın olacak? (tahmininize göre) tesekkürler..

Yükseltme ile yaptığımda devamlı yükleme hata veriyor. ROMa yazmayı denedi olmadı vb. hatalar veriyor. Donanımsal olarak bir sıkıntı yok. Bilgisayar uyumlu. Şimdi direk windows 10u yüklemeyi deneyeceğim. Yalnız burada sormak istediğim şey; direk yüklediğim için windows 10 şifresi mi isteyecek? Windows 7 lisansımı girsem kabul eder mi? Yükseltme yapmadan direk yüklediğim için ürün anahtarını kabul eder mi?

windows 10 dediler yeni aldigim windows 7 ye yukledim guncelleme yapildi benim laptop kafayi yedi boyuna hata verdi deyip kapaniyor.tekrar orjinal cd ile win7 format atayim dedim simdide hata veriyor 0x80070017 diye orjinal cd ile formati atamiyorum simdide kafayi yiycem

Windows 10 bazı programlarda hata veriyor. Mesela portable program yapılamıyor ve eski yapılanları çalıştırmıyor.

Arkadaslar bana yardimci olurmusunuz ayni seyleri yaptim fakat surucu bulanamadi diyor ve bir cok sey yaptim usb farkli soketlere soktum fakat bir sey olmadi.Hatta Team Viewer dan da iletisime gecebilirim o derece sıkıntıdayım.Lutfen yardim edin. Tessekurler

linux mint varken neden windows

@22 Eylül 2016 19:12 çünkü gtalar farcrylar assassins creedler ...

urun anahttari nedi ve ne ise yariyor

Windows 10 modern arayüzü zorlaması dışında en iyi işletim sistemi. Modern arayüzü gelişene kadar biraz sıkıntı verecek ama yapacak bişey yok. Yenilikte şart. Windows 10 da tek kızdığım şey Edge browser. Hala stabil çalışmıyor.

Peki IMG BURN adlı programla iso dosyasını boş bir dvd cd ye yazıp kaydedip yükledikden sonra bios ayar menüsünden cd seçeneklerinden cd den format atabiliyormuz.?

abi windows 10 kurulum gelicek ya eski dosyaları nasıl silcez yani sanki pc sıfır mış gibi nasıl yapcaz ?

Güzel anlatmışsınız teşekkür ederim

teşekkürler yararlı paylaşım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost